Лула обеща да накаже привържениците на Болсонаро след бунт в Конгреса на Бразилия

0
31
Полиция, Бразилия
Полиция, Бразилия. Снимка: Пиксабей

Президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва обеща да накаже поддръжниците на бившия лидер на страната Жаир Болсонаро, след като нахлуха в Конгреса, предава „BBC“.

Поддръжници на сваления крайнодесен лидер също нахлуха във Върховния съд и обградиха президентския дворец. Но полицията си върна контрола над сградите в столицата Бразилия в неделя вечерта след часове на сблъсъци. Пристигайки в града, Лула обиколи сградата на Върховния съд, за да види сам щетите.

Гражданската полиция на Бразилия съобщи, че 300 души са арестувани. Губернаторът на града Ибанейс Роша беше отстранен от поста си за 90 дни от Върховния съд. Съдия Александър де Мораес го обвини, че не е успял да предотврати бунта и че е бил „болезнено мълчалив в разгара на нападението. Роша се извини за събитията от неделя.

Продемократични митинги се свикват от леви лидери и групи в цяла Бразилия.

Драматичните сцени – които видяха хиляди протестиращи, облечени в жълти бразилски футболни фланелки и знамена, прегазват полицията и претърсват сърцето на бразилския щат – идват само седмица след встъпването в длъжност на Лула. Ветеранът от левицата беше принуден да обяви извънредни правомощия, преди да изпрати националната гвардия в столицата, за да възстанови реда. Той също така нареди да бъде затворен за 24 часа центърът на столицата – включително главната алея, където са правителствените сгради.

Бразилският министър на правосъдието Флавио Дино заяви, че около 40 автобуса, които са били използвани за транспортиране на протестиращи до столицата, са били конфискувани и той нарече нахлуването „абсурден опит за налагане на волята на протестиращите със сила.

Болсонаро многократно отказва да приеме, че е загубил изборите през октомври и миналата седмица напусна страната, вместо да участва в церемониите по встъпване в длъжност, на които щеше да предаде емблематичния президентски пояс. 67-годишният политик, за когото се смята, че е във Флорида, осъди нападението и отхвърли твърдението да е отговорен за насърчаване на бунтовниците в публикация в Twitter около шест часа след избухването на насилието.

В свое изявление преди да пристигне в Бразилия, Лула потвърди, че „няма прецедент в историята на нашата страна за сцените в Бразилия и нарече насилието „актове на вандали и фашисти. И наред с това той се прицели в силите за сигурност, които обвини в „некомпетентност, недобросъвестност или злонамереност“ за това, че не са спрели достъпа на демонстранти до Конгреса. Лула коментира:

„Ще видите на изображенията, че те [полицаите] насочват хората по време на разходката до Praca dos Tres Powers. Ще разберем кои са финансистите на тези вандали, които отидоха в Бразилия, и всички те ще платят със силата на закона.“

Видео, споделено от бразилското издание „O Globo“, показва как някои служители се смеят и си правят снимки заедно, докато демонстранти окупират кампуса на Конгреса на заден план. Някои протестиращи разбиха прозорци, докато други стигнаха до залата на Сената, където скочиха на седалките и използваха пейките като пързалки.

Видеоклипове в социалните мрежи показват как протестиращи издърпват полицай от коня му и го нападат пред сградата. Кадри, излъчени от националните медии, показват как полицията задържа десетки протестиращи в жълтите им фланелки пред президентския дворец. Други заподозрени – чиито ръце са били вързани на гърба – също се виждат изведени от сградата.

Протестиращите се събираха от сутринта на тревните площи пред парламента и нагоре и надолу по километъра на булевард Еспланада, който е ограден с правителствени министерства и национални паметници.

Въпреки действията на протестиращите, в часовете преди хаоса, сигурността изглеждаше засилена, като пътищата бяха затворени за около една пресечка около района на парламента и въоръжени полицейски двойки охраняваха всеки вход в района.

“BBC” видя около 50 полицаи наоколо в неделя сутринта местно време и колите бяха връщани на входните пунктове, докато тези, които влизаха пеша, бяха претърсвани от полицаи, проверяващи чанти.

Демонстрантите побързаха да защитят действията си, когато се приближиха до репортери. Лима, 27-годишен производствен инженер, беше категорична:

„Трябва да възстановим реда след тези измамни избори.

„Тук съм заради историята, заради дъщерите си“, каза тя пред агенция AFP.

Други в столицата изразиха възмущение от насилието и изразиха мнение, че нападението е тъжен ден за страната. 21-годишният Даниел Ласерда изтъкна пред BBC:

„Гласувах за Болсанаро, но не съм съгласен с това, което правят. Ако не сте съгласни с президента, трябва просто да го кажете и да продължите напред, не трябва да провеждате протести и да извършвате цялото насилие, както те правят.“

А мнозина правят сравнения с щурма на Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г. от поддръжници на Доналд Тръмп, съюзник на Болсонаро.

Поддръжниците на Болсонаро създадоха лагери в градове в Бразилия, някои от тях извън военните казарми. Това е така, защото най-ревностните му поддръжници искат военните да се намесят и да направят добри избори, които според тях са откраднати.

Изглеждаше, че движението им беше ограничено от встъпването в длъжност на Лула – лагерите в Бразилия бяха разбити и нямаше прекъсване в деня, в който той положи клетва. Но сцените от неделя показват, че тези прогнози са били преждевременни.

Според Кейти Уотсън, кореспондент на BBC за Южна Америка, някои протестиращи не просто са ядосани, че Жаир Болсонаро е загубил изборите – те искат президентът Лула да се върне в затвора. Той прекара 18 месеца в затвора, след като беше признат за виновен в корупция през 2017 г. и по-късно присъдите му бяха анулирани, първоначално той беше осъден на повече от девет години.

Лидери от Латинска Америка осъдиха насилието:

  • Президентът на Чили Габриел Борич каза, че Бразилия има „пълната подкрепа на страната му в лицето на тази страхлива и подла атака срещу демокрацията.
  • Президентът на Колумбия Густаво Петро каза, че „фашизмът е решил да организира преврат“.
  • Мексиканският външен министър Марсело Ебрард коментира, че Мексико изразява „пълна подкрепа за администрацията на президента Лула, избрана с народна воля.

Президентът на САЩ Джо Байдън написа в Twitter:

„Осъждам посегателството срещу демокрацията и мирното предаване на властта в Бразилия. Демократичните институции на Бразилия имат нашата пълна подкрепа и волята на бразилския народ не трябва да бъде подкопавана.

Канцлерът на Германия Олаф Шолц написа в социалните медии, че „насилствените атаки срещу демократичните институции са атака срещу демокрацията, която не може да бъде толерирана, докато френският президент Еманюел Макрон заяви, че „волята на бразилския народ и демократичните институции трябва да бъдат уважени. И двамата са обещали подкрепата си на Лула. Британският премиер Риши Сунак пък изрази следното мнение:

„Осъждам всеки опит за подкопаване на мирното предаване на властта и демократичната воля на народа на Бразилия. Президентът Лула и неговото правителство имат пълната подкрепа на Обединеното кралство и очаквам с нетърпение да надградим тесните връзки на нашите страни през следващите години.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments