Лидерите на ЕС претеглят трудния избор за търговската сделка за Брекзит

0
125
Брекзит
Снимика: FreePik.com

Заплахата се подразбираше. В навечерието на двудневната им среща на върха в Брюксел премиерът Борис Джонсън напомни на лидерите на ЕС думите му още от началото на септември, пише “BBC”До 15 октомври двете страни трябва да са договорили търговска сделка, която да влезе в сила до края на годината, каза той.  Ако не, беше категоричен:

“Не ми се вижда, че ще има споразумение за свободна търговия между нас, и двете страни трябва да приемем това и да продължим напред.”

С други думи – прекратете преговорите и си тръгнете. И все пак Борис Джонсън сам премести отправната точка в сряда вечерта. В разговор с председателя на Европейската комисия и председателя на Европейския съвет той заяви, че ще изчака лидерите на ЕС да приключат дискусиите си на върха в петък, преди да вземат решение за следващите стъпки на Обединеното кралство.

Дипломатите от ЕС, с които разговарях, не бяха впечатлени, пише редакторът на изданието. Опитна фигура от ЕС ми каза:

“Борис Джонсън се закле, че това ще се случи преди да умре в канавка. Поставяше срокове отново и отново и те идваха и си отиваха.”

Но Брюксел е далеч от ентусиазиран относно перспективата да не успее да се споразумее за сделка с Обединеното кралствоЛидери като холандския премиер Марк Руте заявиха, че пандемията от Covid-19 прави още по-важно това да има споразумение. Икономическите последици от липсата на сделка в края на годината биха предизвикали допълнителни политически и икономически главоболия, които политиците от ЕС биха предпочели да избегнат. Те предполагат, че Борис Джонсън се чувства по същия начин.

И все пак лидерите на ЕС все още не са на една и съща вълна, когато става въпрос за това колко трябва да се откажат или да отстъпят, за да получат сделка. Брюксел продължава да призовава Обединеното кралство да прави отстъпки, но успешният резултат ще изисква компромиси и от двете страни. И това е истинското значение на срещата на върха тази седмица.

Не всичко е свързано с Брекзит.

Лидерите на ЕС планират да обсъдят COVID-19, околната среда и отношенията между ЕС и Африка. Но това е много вероятно да е последният път, когато те ще се изправят лице в лице преди преговорите за края на Великобритания. Това е и първият път от много време насам, когато лидерите на ЕС провеждат подробна дискусия за Брекзит. През по-голямата част от тази година пандемията от Covid-19 засмуква политическия кислород в цяла Европа.

И така, колко им струва сделката?

Ще се откаже ли френският Еманюел Макрон от твърдата си позиция относно запазването на настоящите квоти за риболов във водите на Обединеното кралство? Ще трябва, за да получи сделка за Обединеното кралство.

Ще отстъпи ли германският канцлер Ангела Меркел на някои изисквания по отношение на регулациите на конкуренцията (известни също като равнопоставеност), но все пак да предостави на Обединеното кралство нулева тарифа и нулева квота достъп до единния пазар?

Лидерите на ЕС трябва да се споразумеят за всичко това помежду си и няма да е лесно. Търговското споразумение с Обединеното кралство оказва влияние върху глобалната репутация на блока, бизнеса на ЕС (особено тези в страни с голям обем на търговия с Обединеното кралство, като Германия и Холандия) и политическото състояние.

Ангела Меркел мисли за своето наследство, докато се готви да напусне поста канцлер догодина. Тя иска да поддържа тесни връзки с Обединеното кралство както по геополитически, така и по икономически причини. Тя също така иска да избегне всякакви големи вътрешни разногласия в ЕС по сделката.

Междувременно Еманюел Макрон гледа през рамо към своя политически съперник – евроскептичната националистка Марин льо Пен. Той се надява да покаже в преговорите с Великобритания, че напускането на ЕС е изпълнено с трудности. А също така Макрон иска да бъде видян да се бори за френските интереси – оттук и твърдата линия на рибата. И относно регулациите за конкуренция. Еманюел Макрон и други лидери на ЕС не искат да предоставят на Обединеното кралство изгоден достъп до своя единен пазар, ако след това Обединеното кралство е свободно да подбива европейския бизнес чрез намаляване на регулациите и / или стимулиране на британските предприятия с държавни субсидии, които Брюксел не позволява на своите членове.

И така, доколко ЕС ще ограничи желанието си да държи Обединеното кралство прикрепено към своите правила и стандарти за конкуренция, за да постигне сделка? Великобритания казва, че е напуснала блока, сега е суверенна нация и трябва да бъде призната от Брюксел като такава.

Дипломати от ЕС предполагат, че това ще им помогне да облекчат своите изисквания за равнопоставеност, ако Обединеното кралство се присъедини към механизъм за спор със зъби и нокти – което означава, че ако някоя от страните наруши условията на търговската си сделка, тогава могат да бъдат предприети бързи и сериозни правни действия .

Един дипломат, близък до преговорите, покровителствено описа тази потенциална компромисна позиция на ЕС, сравнявайки Обединеното кралство с малко дете, което не иска да яде зеленчуците си. Според него сега ЕС търси алтернативни договорености, за да накара Обединеното кралство да подпише сделка. Той описа Съюза като смесване на нещата, за да скрие зеленчуците от малкото дете.

Така че Великобритания ще се регистрира ли за зеленчукова каша? Към агресивен механизъм за спорове и към общи принципи на високо ниво за държавна помощ например, както и до силен национален регулатор?

Има индикации, че има такава възможност, но разработването на техническите подробности “не е за подценяване”, както се изрази британски източник. Британските преговарящи казват, че са разочаровани от факта, че досега ЕС е отказал да започне работа по съвместни правни текстове, които могат да бъдат изпращани назад и напред между двете страни, докато преговорите напредват.

Що се отнася до Брекзит, най-вероятният резултат от срещата на върха на ЕС тази седмица е, че лидерите ще призоват за преговори за засилване на темпото и интензивността (ако смятате, че сте чували всичко това преди, сте напълно прав).

Външният министър на Франция Жан-Ив Льо Дриан казва, че преговорите между ЕС и Обединеното кралство от сега до средата на ноември ще бъдат решаващи за изхода от тази ситуация. Разбира се, ако премиерът се подпише след тях (на сделка бел. ред.).

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments