Лидерът на СЗО е притиснат в конфликта между Китай и САЩ

0
240
Генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес
Генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес. Снимка: Кадър от видео на СЗО

Тедрос Адханом Гебрейесус, по времето, когато е оглавявал Министерството на здравеопазването на Етиопия, е гледал телевизия късно една вечер, когато случайно е видял директор на болница, който го критикува, обвинявайки го, че изобщо не си върши работата. Вместо да отговори с яростна остра критика, както някои политически лидери биха направили, ако видят, че някои споменава имената им по телевизията, той се е свързал с въпросния човек – д-р Кезете Адмасу.


„Тедрос му се обади и му каза: Е, ако имате идеи и сте критично настроен, влезте тук и ни помогнете да оправим нещата, след което го направи заместник-министър, което ви дава представа за неговия стил на лидерство в привличането на най-умните и най-добрите кадри, които той упълномощава
.“, заяви пред „CNN“ дипломатът Марк Дибъл, професор в Медицинския център на университета в Джорджтаун и съ-директор на Центъра за глобална здравна практика и въздействие.

Той пое едно от най-лошите министерства на здравеопазването в света, трансформира го в едно от най-добрите, като трябваше да вземе много трудни решения в областта на политиката и здравеопазването и да предприеме действия, за да ги изпълни.“, каза още Дибъл.

Днес Тедрос, който обикновено е известен с първото си име, както е типично за Етиопия, отново се сблъсква с остра критика, докато се опитва да балансира между влиятелните интереси на отделните страни и да реформира проблемната институция, изправена пред монументално предизвикателство. Някои смятат, че ако някой може да промени Световната здравна организация и да помогне на света да се справи с пандемията от новия коронавирус, това е той.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп редовно атакува СЗО откакто избухна пандемията, обвинявайки я за множество неуспехи и намеквайки за предполагаемото влияние на Китай върху нея. В крайна сметка той взе решение САЩ да се оттегли и да прекрати членството си в организацията, пренасочвайки десетки милиони средства към други подобни структури.

Тедрос реагира на атаки най-вече с равнодушие, но по-рано този месец отправи критики към „липсата на лидерство“ в борбата срещу пандемията и направи емоционална обръщение, призовавайки за глобално единство.

Лидерът на СЗО отвърна остро и на твърденията на държавният секретар на САЩ Майк Помпео, според когото той е „купен“ от Китай. Тедрос нарече коментарите „неверни и неприемливи“. Той добави, че единственото нещо, което трябва да има значение за цялата международна общност, е спасяването на животи,  подчертавайки, че СЗО няма да променя фокуса си.

Уважаван в света на здравеопазването

Именно неговата еднозначна решителност е спомогнала за издигането на Тедрос до световна слава, като генерален директор на СЗО, който е известен със своята страст и стремеж, твърдят запознати.

В своята  реч, преди да бъде избран за петгодишен мандат през май 2017 г., Тедрос заяви, че когато е бил на седем, по-малкият му брат е починал „от един от многото убийци на деца в Африка“, съобщава „Science Magazine“. Тедрос обясни, че е било твърде вероятно и с него да се случи същото, и че е „чист късмет„, че сега е на сцената, кандидатирайки се за глобална лидерска позиция. Той подчерта, че се е ангажирал да намали неравенството между хората и да осигури универсален здравен пакет, тъй като е израснал знаейки, че оцеляването до зряла възраст не бива да се приема за даденост и отказва да приеме, че хората трябва да умират, само защото са бедни.

Пътят му скоро става ясен. Като дете, живеещо в Еритрея, тогава регион на Етиопия, СЗО присъства активно в съзнанието на Тедрос, обясни самият той в речта си миналата година. „Спомням си, че ходех по улиците на Асмара с майка ми като малко момче и виждах информация за една болест, наречена едра шарка. Спомням си, че чух за организация, наречена Световна здравна организация, която избавя света от тази ужасяваща болест, благодарение само на една еднократна ваксинация “.

След като придобива степен по биология в Университета в Асмара през 1986 г., той започва работа в Министерството на здравеопазването в Етиопия и учи в Дания, което му отваря очите за ценността на универсалното здравеопазване. През 1992 г. той получава стипендия от СЗО за магистърска степен в Лондонската школа по хигиена и тропическа медицина, а след това успява да завърши докторска степен по здравеопазване на общността в Университета на Нотингам през 2000 г.

Тезата му за маларията в региона на Тигрей, където той е израснал, е „изключителна“ и „иновативна“, пише бившият му научен ръководител в писмо до медицинското списание „The Lancet“, подкрепящо кандидатурата му за работа с СЗО. „Трайният спомен за това сътрудничество беше вродената способност на Тедрос да мобилизира и вдъхновява общностите за поддържане на по-добро здраве.„, пише Питър Байас.

Тедрос става ръководител на Регионалното бюро по здравеопазване в Тигрей и прекарва една година като държавен министър, преди да поеме поста на министър на здравеопазването от 2005 до 2012 г.

Работата му е спомогнала за намаляване на детската смъртност с две трети, а именно ХИВ инфекциите с 90%, смъртността от малария със 75% и смъртността от туберкулоза с 64%, разкрива информация на СЗО.

Тедрос се превърна в уважавана известна личност – суперзвезда. Той е звезда в света на здравеопазването и всички го обикнаха не само защото беше наистина толкова харизматичен и блестящ, но и защото като мъж той наистина силно подкрепяше идеята за създаване на семейство.“, твърди един от симпатизантите му. „Много лидери в развиващите се страни са зависими от благоволението на дарителите си, но Тедрос е толкова почитан и обичан, че може буквално да влезе в стая с потенциални дарители и да излезе с чек за един милион долара“.

Дипломатът

Изкачването на Тедрос към водещата СЗО се е случило на няколко етапа. Той е не само първият африкански генерален директор, но и първият човек, който не е лекар, а ръководи такава световна здравна агенция. Той се радва на силната подкрепа от континента, предвид факта, че Южна Африка е изправена пред сериозна  битка при овладяването на новия коронавирус.

На 8 април Тедрос заяви, че е получавал смъртни заплахи, тормоз и расистки коментари, но се  опитва да се абстрахира от тях. „Горд съм, че съм черен.“, каза той. „Не ми пука.“ Той добави, че когато цялата чернокожа общност или цяла Африка е обидена, не търпи подобни изказвания и казва на хората , които ги отправят, че преминават границата.

Неговият служба като министър на външните работи на Етиопия между 2012 и 2016 г. му е помогнала да усъвършенства дипломатическите си умения, убеждавайки 193 държави да поемат ангажимент да финансират Целите за устойчиво развитие съгласно Програмата за действие на Адис Абеба.

Чернокожият лидер е изградил приятелство с бившия президент на САЩ Бил Клинтън чрез Инициативата за борба с ХИВ / СПИН в Клинтън,  като наред с това има подкрепата на техническия магнат Бил Гейтс и е в близки отношения с много от лидерите на отделните държави, включително френския президент Еманюел Макрон и Срил Рамафоса.

Звезди, включително Лейди Гага, Джими Фалън и Джон Леджънд, също се сплотиха около дейността на СЗО. Въпреки това някои се съмняват в Тедрос именно заради способността му да бъде дипломатичен.

Професорът от университета в Джорджтаун Лорънс Гостин, привърженик на съперника на Тедрос за ръководния пост в СЗО  -Дейвид Набаро, заяви за „CNN“ че по това време е имал опасения заради скандалите свързани с правата на човека в Етиопия.

Гостин – директор на Института за национално и глобално здравно право – сега Център за сътрудничество на СЗО, имаше резерви за предполагаеми прикрития на огнища на заразени с холера в Етиопия, което Тедрос отрича да е вярно.

Успехът на Тедрос в овладяването на епидемията от ебола в Демократична република Конго (ДРК) беше широко оценен. „За разлика от повечето генерални директори, той водеше борбата си на предна линия.“, обясни Гостин. „Той беше на мястото, което вероятно е застрашавало и него.“ Говорителят на СЗО Маргарет Харис също е участвала в дейностите за овладяване на заразата по това време и припомня, че Тедрос наистина е участвал в тези посещения, разговарял е с местни хора и си е правил снимка с всеки, който поиска.

Спорният въпрос между САЩ и Китай

Мнозина описват Тедрос като смирен. Според тях  Тедрос не еавторитарен тип„, а е „с чувство за хумор, земен и  много уважителен към хората„. Въпреки това администрацията на Тръмп не е единствената по отношение на притесненията за това как Тедрос се справя с въпросите, които обсъжда с  автократичните лидери.

През октомври 2017 г. Тедрос избра тогавашния президент на Зимбабве Роберт Мугабе за посланик на добра воля в СЗО, a след това бързо отмени решението заради несъгласието, което ескалира.

Критиците поставиха под въпрос дали СЗО е достатъчно независима, посочвайки гръмката похвала на Тедрос за реакцията на Китай при овладяване на вируса и твърденията на самия Китай, че няма „ясни доказателства“ за предаването на COVID-19 от човек на човек, който се разпространиха на 14 януари.

Гостин не вярва, че организацията е знаела, че Китай предоставя подвеждаща информация, но намекна, че все пак Тедрос е можел да отговори по-добре. „Тедрос смята, че е по-добре да се използва задкулисна дипломатичност, отколкото да се критикува публично някое правителство„., добавя той, като признава, че лидерът избягва да се противопоставя на китайското правителство.

Имиджът на световната структура пострада още, когато Тедрос не даде препоръки пътуванията до Китай да се ограничат. По това време той каза: „Такива ограничения могат да доведат до увеличаване на страха и стигмата, с малка полза за общественото здраве“.

Каква трябва да е СЗО, за да служи на света?

Истината е, че властта на СЗО в борбата с вируса е ограничена. За разлика от други пандемии, коронавирусът нанесе щети и на богатите, и бедните страни, а лидерите започнаха да предприемат независими действия в началото, когато започнаха да затварят границите си или да прилагат мерки, без да прибягват до помощта на СЗО.

Публичните изявления на СЗО понякога изглеждат объркани. Организацията взе предвид ниските доходи и липсата на лични предпазни средства на някои страни, затова не препоръча задължителното използване на защитна маска в началото. СЗО закъсня и с обявяването на вируса като извънредно опасен за общественото здраве, въпреки че няма международен стандарт за това какво е точно е пандемия. „Това им навреди политически.“, обясни Гостин. „Но това не промени хода на пандемията по никакъв начин.“

Въпреки опустошителните последици на вируса и сериозните обвинения срещу СЗО, Тедрос се превърна във водеща фигура на световната сцена, като името му се ползваше с уважение.

55-годишният баща на пет деца вече е познато лице на редовните пресконференции, по време на които отправя предупреждения и жизненоважни насоки за света. Неговите понякога емоционални изявления, че няма да има връщане към старото нормално състояние и че това е най-лошият извънреден случай, свързан със здравеопазването в световен мащаб досега, вероятно в бъдеще ще се появят в учебниците по история.

Дибъл заяви, че Тедрос ориентирал е ориентирал бързо в ситуацията, давайки нареждания от централата на СЗО в Женева, Швейцария, да бъде изпратен персонал в страни, където има здравословни проблеми, както в Етиопия, което е дало възможност на организацията да реагира навреме. „Той се учи изключително добре и много бързо. Той е невероятно умен и се адаптира.„, допълни професорът.

Той успя да мобилизира изпращането на тестови комплекти, така че страните да могат да ги предоставят бързо на лечебните заведения. Той организира мрежата за достъп до ваксини, а това е глобална мрежа за клинични изпитания на ваксини, която само СЗО може да изготви. Органът предоставя ежедневно важна техническа подкрепа на държавите, така че те да могат да въведат успешно подхода за проследяване и карантина. „

Ако САЩ бяха приели тестовите комплекти, изпратени от СЗО,  сега положението щеше да бъде много по-различно, смята Дибъл.

Спорът между САЩ и Китай, разбира се, е сложен, но Тедрос се опитва да се захване с работата по проблема, тъй като бъдещето на света виси на косъм. Бъдещето на СЗО също е поставено на карта. Как агенцията се справя с разпространението на ваксини, които за първи път са предизвикали интереса на Тедрос в детството му, ще бъде от решаващо значение. Това е предизвикателство, което изисква мащабна организация с малко реална сила.

Изборите в САЩ могат да се окажат решаващи относно това дали СЗО ще загуби най-щедрия си дарител или ще стане по-силна и овластена благодарение на финансирането и политическата подкрепа от новото правителство.

В центъра на хаоса е човек, чието присъствие е ключово в този момент: Тедрос.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments