Кунчев: При южноафриканския щам има по-тежко заболяване и по-висока смъртност

0
101
Доц. д-р Ангел Кунчев
Доц. д-р Ангел Кунчев. Снимка: Фейсбук

Главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев обяви, че при южноафриканския щам има по-тежко заболяване и по-висока смъртност. Затова той изрази своите притеснения от неговото разпространение. При британската мутация ситуацията е по-различна. Там симптомите обикновено са леки. Но при южноафриканския дори намалява средната възраст на смъртността.

Пред „NOVA“ Кунчев каза още, че добрата новина е, че този щам засега има слабо разпространение. Причината според него е, че мерките, които са предприети в различните държави, дават резултат.

В България също ще бъде направено проучване за наличието на южноафриканския щам.

Що се отнася до британския Кунчев потвърди, че той е по-заразен от обикновения. И даде за пример статистика, според която у нас 10 души заразяват 6 или 7, докато на Острова 10 души заразяват 27.

До момента у нас са открити 8 случая на британския щам, като за целта е било направено проучване сред хора, завърнали се от Великобритания.

Концентрацията на тази разновидност на коронавируса в горните дихателни пътища е от 10 до 100 пъти по-голяма от тази при обикновения COVID-19. Затова шалове, шлемове и яки няма как да спрат заразяването.

Кунчев потвърди и още една появила се информация, а именно, че ваксината на „Modernа“ не е толкова ефективна спрямо южноафриканския щам, колкото към обикновения коронавирус. Според него и за това ще се намери решение, като бъдат направени различни вариации на препаратите.

Кунчев коментира и избора на българските власти масовата ваксинация да бъде проведена с ваксината на „AstraZeneca“. Той каза, че когато това решение било взето, имало изгледи това да е първият одобрен препарат. Освен това той ни бил по-познат като технология и се съхранявал и използвал по-лесно.

Кунчев говори и за доставките като каза, че получаваме това, което сме поръчали и което фирмите успяват да доставят към настоящия момент. Според него не трябва да се правят сравнения на цените със Сърбия, Израел и Турция, защото те не били в Европейския съюз. А цените за всички държави в Общността били еднакви.

Кунчев подчерта още, че с пускането на учениците от 1-ви до 4-ти клас и отварянето на яслите и детските градини нищо не се е случило. Затова не е вярна тезата, че школата са най-страшните огнища на коронавирус. Според него в тях е създадена добра организация за носенето на маски и за движението на учениците.

Що се отнася до заведенията той каза, че те трябва да проявят търпение, защото ще бъдат отворени. Но ако заработят в знак на протест на 1 февруари, щели да бъдат глобени.

Въпреки че са заплашени от санкции част от заведенията са категорични, че ще отворят врати следващата седмица, защото са затворени вече месеци наред и близо 30% от тях са във фактически фалит. Освен това управляващите не изпълняват поетите ангажименти за изплащане на компенсации. Самите компенсации пък са минимални. Хората взимат по 24 лева на ден, което поставя под въпрос тяхната издръжка. Още по-абсурден е фактът, че те не са получили дори и тези пари и не е ясно кога ще ги вземат. А е имало  и случаи, в които е трябвало да ги връщат. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments