Кризата в Тигрей, Етиопия: ООН предупреждава за военни престъпления

0
265
Етиопия
Снимка от Pixabay

Организацията на обединените нации изрази загриженост относно възможни военни престъпления след заплаха от етиопската армия да започне нападение над столицата на северния регион Тигрей. Крайният срок, в който трябва да се предадат активистите в региона, изтича днес.

Размирните действия между правителството и регионалните сили в Тигрей продължават почти три седмици. По официална информация до момента стотици местни жители са убити, а десетки хиляди са избягали. Групите за помощ се опасяват, че конфликтът може да предизвика хуманитарна криза и да дестабилизира Източна Африка. Екипът на ООН заяви, че е разтревожен от заплахата за по- мащабни военни действия, ако етиопската армия щурмува столицата на Тигрей – Мекел, където живеят около 500 000 души. Заседанието на Съвета за сигурност на ООН вчера, което беше организирано, за да се обсъдят размириците в Тигрей приключи без изявление, разкри „AFP“, като африканските държави искат повече време, за да продължат дипломатическите усилия за укрепване на Африканския съюз.

В неделя министър-председателят на Етиопия Абий Ахмед постави 72-часов ултиматум на силите на Тигрей, като ги призова да се предадат, тъй като според него вече „няма връщане назад“. Те обаче се зарекоха да продължат да се бият, а лидерът им Дебрецион Гебремихайл заяви, че са готови да умрат в защита на правото да самоуправляват региона си.

Междувременно назначената от страната комисия по правата на човека в Етиопия обвини младежка група от региона Тигрей, че стои зад кървавите действия, извършени по-рано този месец, при които над 600 граждани. Комисията твърди, че групата е наръгала, пребила и дори изгорила до смърт жители на град Май-Кадра, в което са участвали и местните бунтовнически сили. Правозащитната организация „Amnesty International“ също потвърди съобщенията за престъплението в Май-Кадра, но не поясни кой точно стои зад него или колко точно загинали.

Официално конфликтът започна, след като централното правителство на Етиопия обвини политическата партия „Народен фронт за освобождение на Тигрей“ (TPLF) в провеждане на незаконни избори и нападение на военна база с цел кражба на оръжия. В отговор премиерът Абий – бивш носител на Нобелова награда за мир – нареди военна офанзива срещу силите в Тигрей, обвинявайки ги в държавна измяна.

Какво твърди ООН?

Мишел Бачелет, върховен комисар на ООН за правата на човека, изрази тревога след съобщенията за струпването на танкове и артилерийски сили около Мекел. Тя призова всички страни да дадат „ясни и недвусмислени заповеди на своите сили„, за да предпазят невинните граждани. „Силно агресивната реторика на двете страни по отношение на размирните действия в Мекел е опасно провокативна и рискува да изложи на сериозна опасност и без това уязвимите и уплашени граждани.“, каза още тя. „Страхувам се, че подобна реторика ще доведе до допълнителни нарушения на международното хуманитарно право.“ През последните дни дискусиите доведоха до ескалация на напрежението. В неделя етиопската армия заяви, че няма да има милост за жителите на Мекел, когато нейните войници „обкръжат“ града. Подобни дискусии може да се окажат предвестник на военно престъпление, смята още Бачелет.

Абий многократно е казвал, че етиопската армия ще защитава своите граждани в кампанията си срещу силите в Тигрей. Комисарят на ООН на свой ред заяви, че засекретяването на виртуалните комуникации в Тигрей затруднява ООН да следи отблизо проблемите, свързани с правата на човека и хуманитарната дейност.

За какво се води борбата?

Конфликтът се корени в дългогодишно напрежение между „Народния фронт за освобождение на Тигрей“, влиятелната регионална партия и централното правителство на Етиопия. След като премиерът Абий отложи национални избори заради пандемията от COVID-19 през юни, отношенията им се влошиха. Членовете на партията заявиха, че мандатът на централното правителство да е изтекъл, аргументирайки се с факта, че Абий не е участвал в надпреварата за националните избори. През септември партията проведе свои собствени избори, които централното правителство определи като „незаконни„. След това, на 4 ноември, етиопският премиер обяви операция срещу „Народния фронт за освобождение на Тигрей“, обвинявайки партията, че е организирала нападение срещу северния команден щаб на армията в Мекел. Партията отхвърли тези твърдения. Смята се, че активистите, които я подкрепят, са съставени предимно от паравоенни единици и добре обучена местна войска, наброяващи около 250 000 души. Анализаторите смятат, че конфликтът може да се задълбочи и да доведе до още кръвопролития, предвид издръжливостта на силите на Тигрей.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments