Кръгла маса в Камено

0
320
Кръгла маса в Камено
Кръгла маса в Камено

„Граждански съюз „Силна Икономика Лоялна Алтернатива“ /СИЛА/ от години следи тенденциите за обезлюдяване на малките и средни общини в България, но ние вярваме, че този процес е обратим и заедно, с подкрепата на държавата, местната власт, образователни институции и бизнес, можем да положим основите на една нова тенденция, а именно създаване на възможност за образование и реализация на младите хора в родното им място“

С тези думи председателят на младежката организация на ГС „СИЛА“ откри състоялата се на 26 февруари 2019 г. в община Камено кръгла маса с мото: „Младите от Камено – искаме своето бъдеще в Камено“.

Кръглата маса се провежда под патронажа на кмета на община Камено – г-н Жельо Вардунски и дава старт на националната инициатива на младежите от СИЛА, свързана с възможностите за образование и реализация на младите хора в родното им място.

Основните акценти, заложени от организаторите за всяка една от кръглите маси и дискусии, са: възможности за образование и реализация на младите хора в общината и областта; институции, администрация и бизнес в подкрепа на младите хора; връзката между бизнеса и образованието.

Официални гости и участници бяха: г-н Димитър Петров – заместник–кмет на Община Камено, г-н Тихомир Атанасов – председател на ГС „СИЛА“ и съветник в 44-то Народно събрание, акад. Иван Тагавов, г-жа Нина Найденова – главен експертен сътрудник в Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в 43-то НС и заместник-министър на младежта и спорта 2015 г.-2016 г., г-жа Катя Балтаджиева – директор на СОУ „Христо Ботев“ -ж гр. Камено, г-жа Стоянка Желева – началник Дирекция „Просвета“, г-н Валентин Симеонов и г-жа Детелина Митрева – ГСИ „Балкани“, г-н Генади Събев „Енси Контрол“ ЕООД, г-жа Искра Стоянова – секретар на МКБППМН и младежи от Община Камено.

Желанието, което споделиха младежите, участващи в кръглата маса е, след като завършат образованието си в професионалната гимназия на Камено да останат да работят и да се реализират тук, в родния си град, където са семействата и приятелите им. За съжаление обаче трудно намират работа, което ги кара да се ориентират към по-големите градове и/или да мислят за работа в чужбина.

Фирмите от своя страна споделиха, че трудно успяват да поддържат производствения си потенциал и още по трудно могат да мислят за разширяване на производствените мощности и стабилно развитие на пазарния им дял, поради липса на квалифицирани тесни специалисти.

Експертите и представителите на местния бизнес бяха единни, че в основата на реално дефинираните проблеми са предизвикателствата на времето и спецификата на бързо развиващата се индустрия в област Бургас, които изискват добре подготвени кадри по новите професии на средно-образователно ниво от една страна и възраждане на стари професии – заварчици, шлосери, машинни специалисти по металообработка от друга страна.

„Искаме нашите деца да излизат от училище подготвени за съвременните изисквания на трудовия пазар“ – бяха категорични, както заместник-кмета – Димитър Петров, така и директорът на професионалната гимназия Катя Балтаджиева.

За да са в крак с тези промени, общината и професионалната гимназия още тази година ще работят за въвеждането на нови професионални паралелки и нов подход в образованието, включващ тясно взаимодействие с местните фирми. Част от фирмите вече имат опит с обучението на студенти, където си сътрудничат с Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, но партньорството между ПГ СОУ „Христо Ботев“ – гр. Камено и бизнеса ще задоволи нуждата от средни специалисти на местния бизнес, не само в Община Камено, а и в област Бургас в дългосрочен план, което ще гарантира и устойчивото развитие на икономиката.

Представителите на местния бизнес поеха ангажимент да помогнат с оборудването на кабинетите и работилниците в СОУ „Христо Ботев“, където да се обучават децата. Фирмите изразиха готовност да си сътрудничат с училището като изпращат свои служители на място, които да помагат на учениците да практикуват наученото в реална среда, както и да предлагат ученически стажове, и работни места за младите хора, завършили професионалното си образование.

Предизвикателствата, които стоят пред Община Камено, са в рамките на следващите няколко месеца, да се проведат поредица от експертни срещи на местната администрация и професионалната гимназия с бизнеса и обсъждане на реалните изисквания, и финансови параметри, за да може през следващата учебна година да се открият нови паралелки, отговарящи на потребности на пазара на труда.

Тъй като част от професиите като заварчици, шлосери и машинни специалисти по металообработка изглеждат неатрактивни на младежите, участниците в кръглата маса се обединиха около идеята, да се организира „Ден на отворените врати“, където фирмите да презентират на учениците и техните родители, възможностите за професионално израстване и финансово развитие на всяка една от професиите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments