Какви са добрите практики за управление на риска от бедствия?

0
48
Кръгла маса
Кръгла маса. Снимка: МВР

Над 30 участници взеха участие в кръгла маса на тема „Добри практики за управление на риска от бедствия и устойчивост“. Съорганизатори на форума, който се проведе в зала „Триадица“ на Гранд хотел „София“, бяха Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, Асоциацията на полицейските началници и Фондация „Ханс Зайдел“.

Участие в срещата, освен експерти от вътрешното ведомство, взеха и представители от Министерството на отбраната, Администрацията на Министерския съвет, Асоциацията на полицейските началници, Националния статистически институт, Националното сдружение на общините в Република България, Националния институт по метеорология и хидрология, бизнеса, научната общност и други.

Беше осъществена и видео връзка с представители на Форума за риска на високо ниво на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/, както и от Службата за планиране при извънредни ситуации на Ирландия.

Председателят на Управителния съвет на Асоциацията на полицейските началници Любомир Йосифов, председателят на Фондация „Ханс Зайдел“ за България, г-жа Антоанета Байчева и главен комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН, приветстваха участниците при откриването на кръглата маса.

По време на първата работна сесия, представители на ОИСР представиха Препоръка за управление на критични рискове, като очертаха възможностите за международно сътрудничество за изграждане на капацитет за управление на риска от бедствия. Бяха представени добри практики, свързани с мобилизирането на научния опит преди и по време на кризи, националните оценки на риска и устойчивостта на критичната инфраструктура.

Кийлън МакМорланд, служител на Службата за планиране при извънредни ситуации в Ирландия, представи текущата организация по извършването на оценка на риска в страната, включително по отношение на нововъзникващите рискове. В своето изказване той постави акцент на усилията за използването на нови инструменти и техники за прогнозиране, като допълнение към анализирането на съществуващите и новите заплахи.

В рамките на втората работна сесия гл. комисар Алeксандър Джартов запозна аудиторията с усилията на Р България по отношение подобряването на управлението на риска от бедствия. Той разказа за Системата за разпространение на съобщения за предупреждение на населението (BG_ALERT) и за същността на технологията „Cell Broadcast“.

В своята презентация директорът на ГДПБЗН отбеляза, че този нов канал за разпространение на информация е част от Националната система за ранно предупреждение и оповестяване. Гл. комисар Джартов обобщи, че първите впечатления от приключилите тестове на BG_ALERT са „много добри“ и допълни, че предстои нормативното регламентиране на използването на системата преди тя да бъде официално пусната в експлоатация.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments