Кой печели изборите в Румъния?

Гласуването в неделя ще определи дали стратегически важният член на НАТО в източния край на ЕС ще се обърне срещу Украйна под разрушителното влияние на крайно десен популист, или ще остане здраво закотвен в традиционното пробрюкселско течение

0
24
Знаме на Румъния
Знаме на Румъния. Снимка: Pixabay

Състезанието за президентския пост в Румъния почти приключи и сега всички се питат кой печели изборите, пише „Politico“. Гласуването в неделя ще определи дали стратегически важният член на НАТО в източния край на ЕС ще се обърне срещу Украйна под разрушителното влияние на крайно десен популист, или ще остане здраво закотвен в традиционното пробрюкселско течение.

Начело след първия тур е обичащият Доналд Тръмп Джордж Симион, 38-годишен националист, който се противопоставя на помощта за Украйна и преди това е подкрепял обединението на Румъния със съседна Молдова.

Неговият опонент на втория тур на вота в неделя е умереният, центристки математик Никушор Дан, 55-годишен политик, който от 2020 г. е независим кмет на румънската столица Букурещ. Дан обещава да запази европейската и прозападната траектория на Румъния и призова Тръмп да заеме по-твърда позиция спрямо Русия.

Състезанието им на моменти придобива характер на противопоставяне в училищния двор: Симион, който постоянно влиза в конфликти с критиците си, осмя в четвъртък меко говорещия интелектуалец Дан като „аутист“.

„В общи линии ние печелим“, накратко коментира изборите Симион пред „Politico“ в отделни изказвания по време на посещението си в Брюксел в четвъртък. Той бе категоричен:

„Единственото нещо, от което се нуждаем, са честни и свободни избори, всички институции да действат по нормален, правилен начин и ние ще завършим първи, когато и последният глас [бъде] преброен. Имам доста оптимистичен поглед върху това, върху крайния резултат, мисля, че ще бъде разгромен.“

Има ли право да бъде толкова уверен?

Социологическите проучвания

На първия тур на изборите Симион печели 41% от гласовете срещу 21% за Дан. Въпросът е дали Симион ще успее да запази тази огромна преднина – или Дан ще успее да привлече достатъчно подкрепа от поддръжниците на други партии, за да го изпревари на втория тур в неделя.

В ранните проучвания, разглеждащи пряката надпревара след първия вот, Симион запазва комфортна преднина – 55% срещу 45% за Дан, в едно от проучванията, поръчано от самия кмет на Букурещ.

По-новите проучвания обаче показват, че разликата намалява значително с наближаването на деня на решението.

В сряда анкета на AtlasIntel, проведена сред 4000 души, постави двамата кандидати на равни позиции с по 48%. От решаващо значение е, че AtlasIntel включва извадка от голямата румънска диаспора, сред която Симион е изключително популярен.

След това, в четвъртък, Дан за първи път поведе в анкетата с 52% срещу 48% за Симион. Това проучване, проведено от независимия изследователски институт IRSOP, обхвана около 950 души.

Много румънци не желаят да кажат как ще гласуват, като някои се опасяват от последици. Като се има предвид високото ниво на цинизъм по отношение на процеса и фактът, че проучванията преди това подценяваха подкрепата за десницата, дали подобни проучвания са наистина надеждни?

„Да, на тях може да се вярва“, увери Раду Магдин, бивш съветник на румънското правителство, който сега е главен изпълнителен директор на Smartlink Communications. Той даде и прогноза:

„В неделя ще бъде много напрегнато. Малко вероятно е Симион да спечели с разлика. Или той ще спечели с малко, или дори е голяма вероятността Никушор Дан да навакса и да спечели, въз основа на увеличеното участие.“

Въздушната война

изборите в Румъния се води основно по телевизията и в социалните мрежи. Нито един от двамата кандидати не прекара много време на терен, тоест да обикаля страната, през последните дни и не се стигна до натискане на плътта или провеждане на митинги в ключови избирателни райони. Симион дори не е бил в страната.

Вместо това и двамата са разчитали да мобилизират избирателите си онлайн и чрез телевизионни изяви.

Дан е участвал в множество дебати по телевизията, където е давал полирани, макар и понякога пестеливи отговори на въпросите.

За разлика от тях Симион е участвал само в един пряк дебат с участието на Дан, което се смята, че е помогнало на кмета на Букурещ. Поддръжниците на Дан неведнъж са се оплаквали, че Симион не се явява на телевизионните дебати, като са приели образа на празен стол за символ на своя опонент.

Националният телевизионен оператор на Румъния насрочи финален телевизионен „дебат“ с въпроси и отговори за всеки от кандидатите – Дан ще се яви в четвъртък, а Симион ще дойде на ред в петък. Симион обаче не потвърди участието си, което накара телевизионния оператор да го отмени.

Вместо това Симион използва редовен поток от съобщения в социалните медии, за да изтъкне радикалните си, тръмпистки предложения. Той атакува основните медии, твърдейки, че те изопачават отразяването на политическите му позиции, и дори привика журналистите в офиса си, за да им се скара гневно, преди да публикува видеото в X.  

През последните няколко дни той също така радикално промени играта си. Тази седмица той обиколи Европа, може би за да подсили международните си пълномощия, като се срещна с твърдо десни съюзници в Полша, Италия и Брюксел.

По време на размяна на реплики с репортер в Брюксел в четвъртък Симион заяви:

„Имате кандидат, когото подкрепяте, той е аутист, горкият.“

Дан отвърна на удара по следния начин:

„Да искаш да станеш президент и да използваш „аутист“ като обида е неприемливо.“

Политически сблъсъци

Що се отнася до политиката, Симион обеща да следва подхода на Тръмп към войната в Украйна и да подражава на стила му на управление в по-общ план, като намалява данъците и стимулира бизнеса, като същевременно изкоренява идеологията на „будителите“ и подкрепя традиционните християнски и семейни ценности.

На фона на критиките, че е бил твърде пропутински настроен, Симион наскоро изтъкна вярата си в НАТО.  Макар да избягва открити анти-европейски позиции, той също така твърди, че ще се застъпи за Румъния в преговорите с блока, а в четвъртък обвини френския президент Еманюел Макрон, че има „диктаторски наклонности“ – коментар, който не би бил неуместен от Тръмп.

Междувременно Дан призова Тръмп да окаже по-голям натиск върху Путин в мирните преговори с Украйна и обеща да продължи да насочва Румъния по нейния проевропейски и западен път, описвайки Симион като „руски вестник“.

Избирателната активност

В крайна сметка избирателната активност вероятно ще бъде решаващият фактор. Анализаторите, включително и тези от лагера на Дан, смятат, че колкото по-висока е избирателната активност, толкова по-добре за кмета на Букурещ.

„Исторически погледнато има по-висока избирателна активност с около 10 процента повече на втория тур на президентските избори в сравнение с първия тур“, обясни анализаторът Магдин.

Ако избирателната активност остане на нивото от първия тур – до 55%, Симион вероятно ще спечели, отбеляза той и добави:

„При над 60 процента изведнъж Никушор Дан става най-вероятният победител“.

Един от служителите, работещи в екипа на Дан, заяви пред „POLITICO“, че мобилизирането на нови гласоподаватели ще бъде от ключово значение. За да спечели, Дан се нуждае от 11 млн. души, които да се включат в изборите, в сравнение с 9,5 млн. на първия тур, каза служителят.

Призракът на Джорджеску

Симион е фаворит, след като ултранационалистът Джорджеску, крайно десният шоков победител на отменените избори миналата година, беше дисквалифициран. Румънските власти заявиха, че чуждестранна намеса му е помогнала да спечели.

Много гласоподаватели в Румъния – включително и тези, които не подкрепиха Джорджеску – се почувстваха засегнати, че безлични служители и съдии могат да прекратят изборите. Хората в Румъния обикновено определят демокрацията като измама и настояват за разрушаване на „корумпираната“ политическа система в страната.

Симион е основният бенефициент на този гняв, въпреки че Дан също обещава да въведе промяна и се представя като „антисистемен“ политик

Гласовете от чужбина

Румънската диаспора може да повлияе на резултатите от вота в неделя в двете посоки. Около 4 милиона румънци живеят в чужбина, като 970 000 от тях са гласували на първия тур – около 60 % от тях са подкрепили Симион.

Гласуването сред диаспората за втория тур вече започна.

„Социологическите проучвания, които видяхме досега, не са точни, защото не обхващат диаспората“, коментира Елена Калистру, граждански активист и председател на неправителствената организация Funky Citizen.

„На предишните избори избирателната активност за диаспората беше повече от един милион души“, изтъкна тя и подчерта:

„Огромната разлика, която видяхме между двамата кандидати на първия тур на изборите, наистина се приближава, а Никушор Дан е във възход. Избирателната активност ще бъде от основно значение.“

Присъединете се към нашия Телеграм

Копие на Магна Харта на по-ниска цена вече се смята за истинско

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments