Коронавирусът в Южна Африка: Критики към удължения ограничителен режим

0
73
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Решението ограничителният режим в Република Южна Африка да бъде удължен до края на април ще доведе до икономическа катастрофа, предупреди основната опозиционна партия в страната.

Страната е под ограничителен режим вече от две седмици, като той трябваше да бъде премахнат след изтичане на първата седмица. Президентът заяви, че мерките ще бъдат удължени, тъй като е видно, че това ограничава разпространението на Covid-19.

Опозиционната партия „Демократичен алианс“ заяви, че е много погрешно да противопоставят живота на хората и препитанието им.

„Всяка смърт, причинена от вируса, е трагедия. Но такава е и всяка смърт в резултат на ограниченията спрямо гражданите и разочарованите служители на реда, както и жертвите на домашно насилие. И смъртта на всяко недохранено дете. И всеки човек от Южна Африка, който ще остане без работа също.“, заявиха от партията в изявление.

„Ние бихме предпочели постепенното премахване на текущия ограничителен режим през следващите седмици.“, допълниха депутатите.

В телевизионно обръщение към нацията в четвъртък вечерта президентът Сирил Рамафоса заяви, че решението за удължаване на строгите ограничения не е взето лесно.

„Трябва да ви помоля да направите още по-големи жертви, за да може страната ни да оцелее след тази криза и за да могат да бъдат спасени десетки хиляди животи“, каза той.

Президентът обяви също, че висшите политици ще дарят една трета от заплатите си, за да помогнат на най-тежко засегнатите от пандемията граждани и призова бизнес лидерите да направят същото.

До момента Южна Африка е регистрирала 1934 потвърдени случая на Covid-19, респираторното заболяване, причинено от коронавирус, включително 18 смъртни случая.

В страната са въведени едни от най-строгите ограничения в световен мащабима забрана относно джогинга навън, продажбите на алкохол или цигари, разходките с кучета, както и напускането на домовете, с изключение на неотложните пътувания, като нарушителите се наказват със затвор или солени глоби.

Южна Африка, която е най-индустриализираната страна на континента, е предприела бързи и крути мерки за справяне с вируса, изпращайки здравни служители, които извършват прегледи по домовете.

Въпреки това Рамафоса призна, че са необходими много повече тестове, тъй като вирусът може да се разпространява и без симптоми, съобщава Андрю Хардинг от BBC.

В четвъртък Световната банка заяви, че Южна Африка ще претърпи първата си рецесия от 25 години насам, в резултат на пандемията.

Преди въвеждането на ограничителния режим правителството обяви серия от мерки за намаляване на икономическите последици от него, включително и фонд за солидарност за подпомагане на малкия бизнес.

Въпреки това от „Демократичен алианс“ заявиха, че трябва да се предприемат още мерки, за да се гарантира, че южноафриканците ще имат работни места, на които да се върнат, след като пандемията приключи.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments