Коронавирусът се разпространява: Фондовият пазар е нестабилен, Италия под карантина, а Тръмп опитва да успокои населението

0
99
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Цяла Италия е под карантина, финансовите пазари са нестабилни, има и затворнически бунтове. Всичко това свидетелства, че глобалната епидемия с коронавируса започва да се разпростира във всички аспекти на социалния и икономически живот, пише „Reuters“.

Ключови европейски фондови борси белязаха повече от 7% спад, японските иденски паднаха с над 5%, а американските пазари се свиха със 7%, след като Саудитска Арабия инициира петролна ценова война с Русия, която окончателно ужаси вече изплашените от епидемията с коронавируса инвеститори.

В Италия – най-голямото огнище на епидемията в Европа, където смъртните случаи продължават да растат, правителството взе драстични мерки за ограничаване на заразата, засягайки живота на близо 60 милиона души. Управлението нареди жителите на страната да пътуват единствено до работните си места или в извънредни ситуации, също така забрани всички обществени прояви и отложи всички спортни събития, включително и футболни мачове.

Смъртните случаи в района на Ломбардия, Милано, скочиха с 25% в рамките на един ден, достигайки 333 души, въпреки че регионът е под карантина. Кина, театри и музей са затворени, а ресторантите работят в ограничени часове. Общият брой на смъртните случаи в Италия драстично се увеличи от 97 на 463, заемайки второ място в света след Китай.

Над 9000 души са били заразени в Италия за по-малко от две седмици, като броя на заразени в световен мащаб е 111300 души от общо над 100 страни. Над 4000 души починаха от вируса, като голяма част от жертвите са в Китай.

“Опасността от пандемия става много реална, след като вирусът вече е стъпил на територията на толкова много страни”, коментира в пресконференция генералният директор на Световна здравна организация Тедрос Аданом Гебрезий.

Същевременно Тедрос приветства затегнатите мерки в Италия, подчертавайки, че едва четири страни – Китай, Южна Корея, Италия и Иран, са източник на общо 93% от случаите на заразени в световен мащаб. Израел от своя страна нареди всеки, влизащ на територията й, да се постави самостоятелно под картина за 14 дни.

“Това би била първата пандемия, която може да бъде поставена под контрол”, добави още Тедрос.

„Истината за съжаление е, че в крайна сметка сме в ръцете на вируса“.

Тръмп споделя икономически план във вторник

В САЩ, където бяха докладвани над 600 случая на заразяване с коронавирус и 26 смъртни случая, правителството избърза да успокои своите граждани, че се вземат мерки за ограничаване на заразата. Същевременно финансовите пазари белязаха силни спадове, а правителствени представители на здравните власти посъветваха да се избягват круизи, самолетни пътувания и големи обществени събития.

Америкенсият президент Доналд Тръмп, който продължава да омаловажава опасносността от грипния патоген, обяви, че ще оповести нови икономически мерки във вторник, както и че ще обсъжда данъчни облекчения с Конгреса, които да укрепят икономиката.

Тръмп наскоро посети двама от членовете на Конгреса, които се поставиха под карантина, единият, от които, беше пътник на Еър Форс Едно. Вицепрезидентът Майкъл Пенс коментира, че не е наясно дали Тръмп е бил изследван за коронавируса.

В световен мащаб самолетни полети биват канселирани, общности и круизни лайнери изолирани, а концерти и търговски изложения отлагани. Докато страни като Китай и Италия прибегнаха до драстични мерки за ограничаване разпространението на вируса, други страни остават в “ограничителна” фаза, като все още стават свидетели на единични случай на заболяването.

Великобритания, която до тук е докладвала пет смъртни случая и близо 300 потвърдени инфекции, коментира, че планира да остане в “ограничителна” фаза засега. Към момента обществени и спортни събития остават разрешени, като се правят мащабни подготовка за преминаване към фаза на “забавяне”.

В съседна Ирландия действащият министър-председател Лео Варадкар, коментира, че 3 милиарда евро или 3,4 милиарда долара помощни средства са гласувани за борбата с коронавируса.

Финансови средства, изначално заделени в случай на внезапен разрив в търговските отношения с Великобритания, която напусна Европейския Съюз, ще бъдат пренасочени за борбата с коронавируса.

С не по-малко драматизъм премиерът Варадкар обяви преустановяването на всички парадни шествия по случай празника на Свети Патрик на 17 март, включително и на ключовото събитие в Дъблин, което традиционно привлича повече от 500,000 души от цял свят.

В Испания училища в районите на Мадрид и Баската столица Витория бяха затворени за две седмици, след като случаите на заразени с коронавирус в страната нараснаха до 1200. Министър-председателят на Испания Педро Санчес коментира, че е подготвен извънреден икономически план за действие.

Саудитски глоби

В района на Персийския залив, където повечето случаи на заразяване са в следствие пътувания от Иран, мерките са основно фокусирани върху затягане на граничния контрол. Саудитска Арабия коментира, че ще глобява с до 133000 щатски долара хората, които не са споделили изискуемата здравна информация и детайли относно пътуването си.

Иран, където вече са регистрирани 7161 заразени и 237 смъртни случая, коментира, че временно ще освободи около 70000 затворника, заради коронавируса.

Китай и Южна Корея докладваха спад в броя на новите заразени. В континенталната част на Китай, изключвайки територията на провинция Хубей, няма нови случай на заразяване с коронавируса втори пореден ден. Южна Корея регистрира 165 нови случая, като общият брой на заразените става 7478, а смъртните случаи общо 51.

Предвид спада в на новите случаи на заболели от вируса, президентът на Южна Корея Мун Дже-Ин коментира, че страната може да навлезе скоро във фаза на “стабилизиране”.

Италия все още е много далеч от това. Властите докладваха, че седем затворника са починали, след като бунтове в над 25 затвора из цялата страна се разразиха  вследствие на наложени мерки за овладяване на коронавируса. Полицейски и пожарни автомобили обградиха затвора в северния град Модена, където бяха регистрирани най-тежките случаи на насилие.

Собственици на барове и заведения в Рим и Милано коментираха, че са получили предупреждения от полицията, че рискуват да бъдат затворени, в случай че посетителите им се скупчват прекомерно.

“Отидохме да пием кафе, но ни беше казано да седим на страна един от друг. Беше много странно, понеже сме приятели”, коментира Илария Фреца, 21-годишна студентка.

Първото заведение, което е посетила е било почти изцяло пусто.

“Не ми е приятно да се налага да разделям хората, но в момента това е последната ми грижа”, коментира Франко Джовинацо, собственик на кафене в Рим. “Истинският проблем е, че просто няма хора.”

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments