Коронавирус: Пътници напускат „Даймънд принцес“ на фона на критиките към Япония

0
189
Круизен кораб
Снимка: Pixabay

Стотици пътници, които са дали отрицателна проба за новия коронавирус, са започнали да напускат поставения под карантина круизен кораб в Япония, на фона на тежки критики към страната относно начина, по който се бори с епидемията, пише „BBC“.

Японски здравен експерт, който посети „Даймънд принцес“ на пристанището в Йокохама, заяви, че ситуацията на борда е „абсолютно хаотична“.

Американски държавни служители заявиха, че методите за овладяване на вируса „може да не са достатъчно ефективни“. Пътниците са описали подробно трудната ситуация на кораба.

До този момент поне 542 пътници и част от екипажа на плавателния съд са били заразени с вируса Covid-19, което ги прави най-голямата група заболели извън континентален Китай. Корабът е превозвал общо 3700 души.

Стотици американски пътници бяха изведени и поставени под карантина в неделя. Обединеното кралство заяви, че се надява да си вземе обратно 74 британски граждани, които се намират на борда „по-късно тази седмица“.

Британска двойка, която редовно информира журналистите за ситуацията на кораба чрез социалните медии, потвърди в сряда, че е дала положителна проба за вируса.

Здравните власти в САЩ, Канада, Австралия и Обединеното кралство ще поставят всички освободени от кораба под 14-дневна карантина, когато се върнат у дома.

Какви са страховете сред пътниците?

Няколко експерти поставиха под въпрос ефективността на мерките за карантина, които медицинските лица прилагат на „Даймънд принцес“.

Кентаро Ивата, професор в отдела по инфекциозни заболявания към университета в Кобе, Япония, определи ситуацията на борда като „напълно неадекватна по отношение на контрола на инфекциите“.

След като посети кораба, професорът публикува видео в YouTube, в което обяснява, че мерките на карантината, на които е свидетел, не успяват да отделят заразените от здравите.

Експертът заяви, че се страхува повече  да не прихване вируса на борда, в сравнение с времето, когато е работил в полето в Африка по време на епидемията от Ебола, както и в Китай, когато е имало огнище на Сарс (тежък остър респираторен синдром).

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments