Коронавирус: Австралийски учени тестват потенциални ваксини

0
214
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Учени от Австралия навлязоха в напреднала фаза от тестването на две потенциални ваксини за коронавирус. Ваксините са разработени от Оксфордския университет и американската компания “Inovio Pharmaceutical”, като вече са допуснати за тестване върху животни от Световната Здравна Организация.

Националната австралийска научна агенция предстои да установи дали ваксините са ефикасни и дали ще са безопасни за прилагане върху хора. Последно тестваната ваксина върху хора е от Съединените Американски Щати, но във въпросния случай фазата с животинското тестване бе пропусната.

Към момента в световен мащаб се разработват редица ваксини с изключително забързани темпове. Но тестовете, които се провеждат от Австралийската Национална Научна и Индустриална Изследователска Организация (АННИИО), са първите подробни предклинични тестове и първите, които ще бъдат приложени на животински модел.

Учените коментираха, че скоростта и нивото на световно коопериране за разработването на ваксината са безпрецедентни.

“По принцип отнема от една до две години да се достигне до този етап на развитие, а дефакто успяхме да съкратим периода на едва няколко месеца”, коментира пред репортери в четвъртък д-р Роб Гренфел от АННИИО.

Ваксинация
Снимка: Wikimedia commons

Как се процедира?

През изминалите няколко дни австралийската изследователската организация тества ваксината върху морски свинчета, за които е доказано, че предават коронавируса по сходен на хората начин.

Респираторното заболяване COVID-19 се причинява от вируса Sars-CoV-2, като в момента над 20 ваксини се разработват в световен мащаб.

АННИИО тества две потенциални ваксини, разработени под насоките на световния консорциум Коалиция за Иновации в Епидемичната Готовност, който координира голяма част от изследванията.

Един от вариантите, разработен от Оксфордския университет, е векторна ваксина. Тя използва “дефектен” вирус, който да запознае имунната система с протеиновия състав на вируса и да й помогне да изготви реакция.

“Вирусът е достатъчно обезсилен, така че да не може да се репликира и да зарази ваксинирания”, коментира проф. Тревор Дрю, директор на Австралийската Здравна Животинска Лабора, където се тестовете се изпълняват.

Той описва другата ваксина, разработена от “Inovio”, като “различна, но също толкова вълнуваща”. Тя цели да кодира определени протеини от коронавируса в имунната система, помагайки на клетките на тялото да генерират на протеините още преди имунната система да се е задействала.

“Изключително важно е да изпробваме множество варианти”, обяснява проф. Дрю. “Това би ни гарантирало най-големи шансове за откриване на решение”.

Коронавирус
Снимка: Pixabay

Кога можем да очакваме резултати?

Първите резултати от животинските тестове ще бъдат обявени най-рано през юни по думи на учените. В случай че са успешни, ваксините могат да бъдат придвижени за клинични тестове в съответните лаборатории.

Оттам нататък процесът по предоставянето на ваксината на масовия пазар може да бъде ускорен, но въпреки това експерти предупреждават, че минимум 18-месечен период може да е нужен, за да се минат всички регулаторни тестове и да се покрият всички стандарти.

“Всички потенциални ваксини са развити съвместно с редица компании и организации, тъй като сама по себе си една организация не може да развие ваксина с такава скорост”, обяснява д-р Гренфел.

Той остава оптимистичен за резултатите предвид голабната колаборация върху търсене на решение.

“Това е безпрецедентна колаборация между академици, обществени организации и частния сектор, които реално към момента жънат обнадеждаващи резултати”, добавя още той.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments