Корнелия Нинова: Цена от 5 лева за литър олио в магазините е спекула

0
334
Корнелия Нинова
Вицепремиер и министър на икономиката Корнелия Нинова. Снимка: Скрийншот от видео на „bTV“

Цена от 5 лева за литър олио в магазините е спекула – това обяви вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова по време на брифинг след заседанието на Министерския съвет днес.

„Производствената цена на литър олио е 2 лева. Сами разбирате, че разликата от 2 до 5 не е оправдана печалба, нито е оправдание за повишените цени за горивата. Твърдението от днес, че спирането на износа от Украйна от Русия на слънчогледово семе, е една от причините за вдигането на цените, е неоснователно. В момента в България имаме 1 милион и 500 хил. тона слънчогледово семе, което стига за 4 години и половина производство на олио. Липса на суровини няма. Това, което забелязваме в последно време, производителите на слънчогледово семе, на олио, задържат количества в складове, във фабрики, в очакване да се вдигне още цената или да го изнесат на по-високи цени, тъй като в Европа има недостиг. Освен пазарен принцип, има и държава. Искам да им кажа – няма да позволим малцина да станат милионери за няколко дни и нощи на гърба на българския народ и има механизми това да се случи.“, обясни Нинова и добави:

„От днес задвижваме Комисията за защита на конкуренцията със сигнал за монопол, картел, господстващо положение – всички възможни проверки. Комисията за защита на потребителите от няколко дни е на проверки. Ще влезем във всеки склад и ще установим какво се случва там. От Агенцията по стоковите борси и тържища тръгва по всички пазари, борси, за да се установи какво се крие там.“

Финансовият министър Асен Василев потвърди, че има опити за картелиране и спекулиране с цените като се задържат продуктите на склад. Той коментира пшеницата у нас:

„В момента в България има около 3 милиона тона пшеница, около 300 000 от тях са в резерва. Правителството днес взе решение да се закупят 1 милион и 100 тона от тези. В момента имаме складови бази за 14 милиона тона пшеница. Така че складови проблеми нямаме. Даже и новата реколта, която е между 7 и 8 милиона тона спокойно може да бъде прибрана. Що се отнася за пшеницата, решението е взето, а парите – отпуснати от Министерство на земеделието и може да пристъпят за закупуване на пшеница. Има отпуснати пари за слънчоглед, но и царевица. Целта е да се подсигурят пари и за фуражите за животновъдите. Общата сума е 1 милиард и 100 милиона лева.“

Към момента няма забрана за износ на пшеница, твърди Василев. По думите му камионите се задържат на границата, за да се проверят документите им на фона на случващото се в световен мащаб. Той е категоричен, че на този етап има достатъчно количества горива и не се предвижда закупуването на такова.

 

Началникът на кабинета на Кирил Петков Лена Бориславова коментира, че тема на днешното заседание е била войната в Украйна, последиците от нея и украинските граждани, които навлизат на наша територия. По думите й България се е присъединила към механизмите за европейска закрила и подкрепа, която ще позволи ускорено включване на украинските граждани в пазара на труда на Европа, в това число и у нас. Ще бъдат осигурени и подходящи условия, така че да бъде избегната хуманитарната криза у нас и да се позволи интеграция, така че тези хора да не са зависими само от помощи и бюджета.

„В тази връзка беше взето решение за предоставяне на хуманитарна помощ, краткосрочна – на първо време за 3 месеца, която да се предостави на украинските граждани, влезли на наша територия и които нямат дом, закрила и никакви средства за оцеляване. Тази помощ е в размер на до 40 лева на ден за срок от 3 месеца. Целта е да им даде начален старт, след което те ефективно да се включат на пазара на труда у нас или ако преценят да се насочат към друга държава, в която имат свои близки или искат по друг начин да преустроят живота си.“

„Сумата е гласувана на база фактически разходи. Към момента на територията на страната има около 30000 украински граждани. До 31 март те трябва да се регистрират за временно пребиваващи и временен статут за бежанци. Всички новопристигащи граждани трябва да се регистрират, за да получават помощта. Числата се менят всеки ден.“, уточни министър Василев.

Бориславова заяви, че с тази мярка ще бъде подпомогнат и българският туристически сектор, който в създалата се ситуация може да очаква някаква форма на отлив на туристи.

„Мярката ще бъде предоставяна на хотели и други места за настаняване, които са изразили готовност за включване в плана на правителството за предоставяне на тази помощ на бежанците.“

България няма да изпраща изтребители за Украйна и не е било обсъждано днес, подчерта още тя в отговор на журналистически въпрос.

По време на брифинга стана ясно още, че днес на заседанието е било взето решение, с което да се възложи на министъра на електронното управление да изгради технологична възможност за електронна идентификация, чрез мобилно устройство в рамките на 2022 г. Това е допълнителна възможност за отдалечено идентифициране на потребителите и ще бъде успоредно прилагана заедно с процедурата, по която тече обжалване и се провежда от МВР.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments