Конструкцията на плажа Алепу се оказа укрепително съоръжение

0
298
Строителство на Алепу до Созопол
Снимка: Скрийншот от bTV

Строителната постройка, която предизвика спешна проверка край защитената местност „Блатото Алепу“ до Созопол, се оказа укрепително съоръжение, съобщи началникът на РДНСК-Югоизточен район Милен Ненчев за „bTV“.

Той обясни, че брегоукрепителните съоръжения невинаги изглеждали като вертикална стоманено-бетонна стена. Четирите нива, които се забелязват като извисили се на 10 метра над брега, не били сграда в строеж. Като стоманено-бетонова конструкция са били отразени и в проекта. Празните обеми, които се забелязвали не били стаи, а просто части от носещите конструкции, целящи подпирането на земните пластове зад нея. Ненчев допълни, че е възможно те да се използват като обслужващи постройки, но биха се намирали изцяло под земята.

Проектът за укрепване на свлачището над популярния „Шофьорски плаж“ ще бъде последван от изграждането на 4-етажен хотел. Строителството му бе оправдано с нуждата да се избие инвестиция за над 1 милион лева, с която да се укрепи първото ваканционно селище и пречиствателната станция към него. Без да се укрепи свлачището се твърди, че тези обекти биха се свлекли към морето.

Строителство на Алепу до Созопол
Снимка: Скрийншот от bTV

Строежът там бе започнат през зимата на 2019 година. Той беше преустановяван и възобновяван неколкократно. По нареждане на премиера Борисов машините бяха временно спрени, когато се установи изграждането на част от конструкцията на една от сградите. Тогава началникът на ДНСК Иван Несторов определи действията като напълно недопустими. Конструирането продължи и след неустановяване на нарушения по време на проверка, строителството бе обявено за законно. Временно се наложи прекъсването на работата, заради гнездящата в района птица пчелояд. Свлачището бе обявено за укрепено в началото на годината. Сега, покрай COVID-19 пандемията, работните дейности там бяха удължени до 15 юни.

Предвидено е да се изградят два курортни комплекса на площ от 20 декара, които да се свържат с вече построените в близост сгради. Това стана възможно, след като през 2005 година Община Созопол се включи в дружество „Алепу вилидж“ и апортира 29 декара „изоставени ниви“ в капитала му. Същите са оценени на 42 лева/кв.м. Три години по-късно Общината е продала участието си в дружеството за над 2 милиона лева, а нивите се превърнали в урбанизирана територия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments