Конгресът одобри сделката за дълга, с което предотвратява фалит на САЩ

0
42
Американския конгрес.
Американския конгрес. Снимка: Пиксабей

Конгресът на САЩ одобри сделка за премахване на лимита за заеми на страната, дни преди най-голямата икономика в света да изпадне в неплатежоспособност по дълга си, предава „BBC“.

Двупартийната мярка премина бързо през Сената с 63 гласа „за“ и 36 „против“, ден след като Камарата на представителите на САЩ одобри промяната. Президентът Джо Байдън обеща, че ще въведе мярката в закон. Подписът му върху документа ще спести САЩ от катастрофално неизпълнение на задълженията им от 31,4 трилиона долара (25 трилиона паунда).

Прогнозите са, че страната ще надхвърли текущия си таван на дълга в понеделник, 5 юни. Фалитът би ограничил способността на правителството да заема повече пари или да плаща всичките си сметки. Това също би заплашило да предизвика хаос в чужбина, засягайки цените и лихвите по ипотечните кредити в други страни.

На сесията в четвъртък вечерта законопроектът беше приет с подкрепата на 44 демократи и 17 републиканци, плюс двама независими. 60 гласа бяха необходими, за да бъде одобрена мярката в 100-местна камара, която демократите контролират отблизо. 31 републиканци бяха против, включително член на ръководството на партията в камарата – Джон Барасо.

Сред четиримата демократи, които гласуваха против, бяха левите сенатори Бърни Сандърс, Джон Фетърман и Елизабет Уорън. Сенаторите първо предложиха 11 поправки към законопроекта за тавана на дълга, но всички бяха отхвърлени бързо, проправяйки пътя за окончателно гласуване. Ако само едно от измененията беше прието, целият законопроект трябваше да бъде върнат обратно в Камарата, оставяйки малко време, за да се гарантира окончателното приемане на мярката, преди САЩ да паднат от фискалната скала. Пред Сената лидерът на Демократическото мнозинство Чък Шумър заяви:

„Америка може да въздъхне с облекчение, да въздъхне с облекчение, защото в този процес ние избягваме фалит.“

В рядка проява на двупартийност лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл коментира пред репортери, че ще бъде „горд да го подкрепи без забавяне“. Сделката лесно изчисти Камарата в сряда вечерта с гласуване 314-117. Около 165 демократи се присъединиха към 149 републиканци, за да го одобрят с необходимото обикновено мнозинство.

Тъй като републиканците контролират долната камара на Конгреса, а демократите държат властта в Сената и Белия дом, сделката се оказа неуловима седмици наред, докато Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти не стигнаха до компромис миналия уикенд.

Споразумението суспендира тавана на дълга, лимита на разходите, определен от Конгреса, който определя колко пари правителството може да вземе назаем, до 1 януари 2025 г.

Законодателството ще доведе до спестявания от 1,5 трилиона долара за десетилетие, заяви независимата бюджетна служба на Конгреса във вторник. Съдържанието на законопроекта предизвика възражения както от десните републиканци, така и от левите демократи, но имаше повече от достатъчно политически центристи и в двете партии, за да го прехвърлят.

Последният път, когато САЩ бяха толкова близо до превишаване на тавана на дълга си през 2011 г., кредитната агенция Standard & Poor’s понижи рейтинга на страната, ход, който все още не е отменен.

Преди гласуването в Сената американските фондови пазари отбелязаха печалби, като Dow затвори с 0,5% по-високо. По-широкият индекс S&P 500 се повиши с 1%, а технологичният Nasdaq завърши деня с 1,3% по-високо.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments