Колко чужденци са потърсили международна закрила у нас?

0
61
Мигранти
Мигранти. Снимка: Wikimedia commons, Архив

За периода януари-декември 2021 година са регистрирани 10 999 търсещи международна закрила чужденци, съобщиха специално за Искра.бг от Държавна агенция за бежанците при Министерския съвет на Република България /ДАБ при МС/.

По техни данни увеличението е над три пъти спрямо предходната 2020 година, когато техният брой е бил 3 525. През второто полугодие на изтеклата година се е наблюдавал значителен ръст на потърсилите международна закрила, като за периода са подадени 80% от молбите, регистрирани през годината – 8748, което в голяма степен се дължи на усложнената обстановка в Афганистан.

Мигрантите се настаняват в транзитен, регистрационноприемателен център или на друго място за подслон от ДАБ при МС. Приемът на търсещите международна закрила граждани на трети страни, от Специалните домове за временно настаняване на чужденци /СДВНЧ/ към дирекция „Миграция“ в МВР. Това става само след карантина и отрицателен тест за COVID-19. Чужденците, които се приемат от други структури на МВР – от гранична полиция или от районните управления, се поставят под карантина в центровете на ДАБ при МС и след изтичането й се изследват с тестове. Преминалите през карантина лица в добро здравословно състояние и с отрицателен тест се настаняват в общите помещения.

Лицата, получили хуманитарен статут през 2021 година са 1876, а тези с бежански статут през същата година са 143.

Съгласно чл.29 от ЗУБ по време на производството лицата имат право на подслон и храна, социално подпомагане по реда и в размера, определени за българските граждани, на здравно осигуряване, медицинска и психологическа помощ, преводач или тълковник. Изчисляването на месечната издръжка за едно лице, настанено в центровете на ДАБ при МС, зависи от много фактори като запълняемостта на центровете, продължителността на престоя му в териториалните поделения и други, поради което не е възможно да бъде направена точна калкулация на средствата, необходими за издръжката на едно лице. Още повече при непрекъснатото увеличаване на цените на тока и горивата, които от своя страна водят до промяна на цените и на другите стоки и услуги„, посочват в писмото си до Искра.бг.

От Закона за убежището и бежанците във връзка с чл.2, б.„ж“ от Директива 2013/33ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 година за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила, ежемесечно се предоставят по 20 лева на мигрантите, настанени в центровете на ДАБ при МС, които са част от материалните условия за прием.

Търсещите международна закрила имат право на достъп до пазара на труда, включително да участват по програми и проекти, финансирани от държавния бюджет или по линия на международно или европейско финансиране, ако производството им не приключи до 3 месеца. Експертите по социални дейности организират информационни сесии с настанените лица за запознаване с възможностите за трудова заетост в страната, както и с конкретни предложения от работодатели, правят насочване на лицата с право на работа за издаване на удостоверителен документ от ДАБ при МС и оказват съдействие при оформяне на молбите. През 2021 година експертите са оказали съдействие за включване в пазара на труда на 146 лица, търсещи закрила. Данните сочат за 97 лица с трудова заетост.

От въвеждането на извънредното положение през март 2020 година ДАБ при МС въведе и прилага всички противоепидемични мерки при организацията на работа във връзка с приема, настаняването и социалните дейности в териториалните поделения (ТП) на ДАБ, както и провеждането на производството по молбите за международна
закрила. През месец май 2021 година ДАБ при МС организира включването на лица, търсещи международна закрила от териториалните поделения в пета фаза от
Националния план за ваксиниране срещу COVID-19. Броят на ваксинираните лица в ТП към 26 януари 2022 година е 1430 души. През 2021 година диагностицираните с COVID-19 и преминали през вирусната инфекция граждани на трети страни, настанени в ТП на агенцията, са 13 случая – 0,2% от настанените в центровете на ДАБ при МС„, посочиха от агенцията.

Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет на Република България (ДАБ при МС) е със специална компетентност в областта на прилагането на държавната политика за предоставяне на международна закрила в Република България. Тя прилага в цялост международното и националното право, стандартите за прием и настаняване и провежда производство за предоставяне на статут, като подпомага търсещите закрила граждани на трети страни чрез комплекс от мерки за първоначална културна и социална адаптация, по време на техния престой в центровете, до приключване на производството за международна закрила.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments