Кои места са по-защитени при гръмотевична буря?

0
44
Мълния
Мълния. Снимка: Pixabay

„Ако попаднем в гръмотевична буря, трябва да избягваме открити места, високи части – била, хребети, и да се опитаме да слезем възможно най-ниско. Трябва да избягваме открити площи и места с единични високи обекти – жалони от зимна маркировка, дървета.“

Това каза Ася Джамбазова от Планинската спасителна служба. Местата с по-гъсто разположени дървета са по-защитени.

„Важно е да се каже, че навеси, беседки, плитки пещери, изобщо отворени закрити пространства не са безопасни и не ни предпазват от мълниите. Превозно средство или сграда със затворени врати и прозорци са най-безопасните места. Трябва да стоим далече от всички метални предмети и уреди, които са включени в електрическата мрежа. Всякакви водни обекти са опасни“, коментира специалистът пред „Фокус“. По думите й е важно да има разстояние при голяма група хора.

„Обикновено бурите се развиват в следобедните часове. Затова е добре да съобразим преходите в планината с това, както и с прогнозата за времето“, отбеляза тя. Трябва да се има предвид, че мълниите могат да имат обхват около 10-15 км около центъра на бурята.

При оказване на помощ на поразен от мълния човек трябва първо да бъде установено дали той има сърдечна и дихателна дейност. Джамбазова обясни:

„При хората, които са поразени от мълния, има много висок риск едно от двете да е спряло. Много е важно незабавно да се започне със сърдечен масаж или обдишвания. Тогава шансовете за оцеляване са доста високи, защото е възможно сърдечната дейност да се възобнови и човекът да няма последващи увреждания.“

„Ако поразените от мълния са група, спешна помощ трябва да бъде оказана първо на тези, които нямат признаци за живот“, подчерта спасителят от ПСС. По думите й всеки поразен от мълния задължително трябва да посети болница.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments