Кои еврокомисари имат най-много имоти, пари и влияние? Споменава ли България?

Колко "чист" е новият екип от еврокомисари, които се надяват да работят за Урсула фон дер Лайен?

0
57
Европейска комисия
Европейска комисия. Снимка: Pixabay

Колко „чист“ е новият екип от еврокомисари, които се надяват да работят за Урсула фон дер Лайен? Комисията по правни въпроси на Европейския парламент, известна като JURI, преглежда декларациите за интереси на всички висши служители на ЕС, за да разбере това, пише „Politico“. На решаващо заседание в четвъртък нейните депутати обсъждат дали 26-те бъдещи комисари са подходящи да вършат работата си напълно независимо /председателят фон дер Лайен не е включена в процеса на проверка/.

Въпреки че никой от 26-те комисари не отговори на молбата да сподели декларациите си, „Politico“ се сдоби с всички тях и ги прегледа, търсейки най-интересните подробности. Няма индикации, че някой е извършил нещо незаконно, но имаше някои детайли, които се откроиха, когато прегледахме декларациите, включително обширното портфолио от имоти на гръцкия кандидат и собствените консултантски фирми на словенския и португалския избраник, пише изданието.

Процесът

Комитетът JURI има реална власт, тъй като може да отхвърли даден кандидат, ако установи сериозен конфликт на интереси. Но нейните членове имаха на разположение само три дни преди заседанието в четвъртък, за да прегледат стотици страници декларации, предоставени от самите комисари – в един толкова непрозрачен процес, че няма място за истински контрол. Очаква се през следващите две седмици да се проведе второ заседание за продължаване на обсъжданията.

На хартия декларациите трябва да включват например информация от последното десетилетие, свързана с предишни работодатели, данни за дялове в дружества и други активи, както и участие в мозъчни тръстове, политически партии или неправителствени организации. Декларациите се отнасят и за партньорите и децата /но не и за други членове на семейството/. Правилата са доста гъвкави, тъй като комисарите могат да решат да не попълват определени отговори, ако смятат, че няма конфликт на интереси.

Дали членовете на ЕП ще излязат извън написаното и ще направят допълнително проучване, зависи от всеки отделен законодател. Макар че могат да търсят публично достъпна информация, да поискат от кандидатите повече подробности или дори да ги извикат на разпит, членовете на JURI нямат правомощия да провеждат пълно разследване.

Това, което може да представлява конфликт на интереси, се влияе и от парламентарната политика: Някои политически групи решават да не повдигат въпроси за член на Комисията от опозиционна група в замяна на безплатен пропуск за члена на Комисията от собствената им група. Преговорите не се провеждат публично и декларациите се пазят в тайна по време на целия процес.

„Това е един дълбоко опорочен процес, лишен от прозрачност, в който правилата не позволяват да се извърши смислен контрол на тези декларации“, заяви Николас Айоса, директор на Transparency International EU.

Ето някои от интересните констатации…

Комисари по въпросите на наемодателите

Гръцкият Апостолос Цицикостас има най-впечатляващия списък с имоти, като на четири страници от декларацията му е описана частичната или пълната му собственост върху 16 апартамента, 655 463 м2 земя, шест магазина, а също и няколко гаража и складови помещения в цяла Гърция. Семейството на Цицикостас е един от най-големите земевладелци в страната, като собствеността върху земята датира от векове, според гръцки служител, получил анонимност, за да говори свободно. Семейството на Цицикостас е едно от най-богатите в Северна Гърция. Портфолиото на Цицикостас ще включва туристическата индустрия, което повдига въпроси за решенията, които той може да вземе и които биха могли да повлияят на стойността на имотите му, заяви депутат от ЕП, който е имал достъп до декларацията, получил анонимност, за да говори свободно. Гръцкият политик, който също така декларира, че притежава акции на стойност над 200 000 евро в различни предприятия /от млечни продукти до фотоволтаична енергия/, е получил и финансиране от Общата селскостопанска политика на Европа за едно от своите стопанства на стойност 18 116,30 евро. Към момента на публикуване на статията Цицикостас не е отговорил на молбата за коментар.

Италианецът Рафаеле Фитто е декларирал, че притежава седем апартамента, а в други три има дялове. Недвижимите му активи, всички разположени в Италия, включват също земя, два гаража и изба. Очаква се политикът от дясната партия на Джорджия Мелони, който е направил кариера в публичния сектор, да поеме портфейла за сближаване и реформи. Той също така декларира, че притежава 15% от аптека в Бриндизи в Южна Италия, чиято стойност се оценява – от самия Фицо – на 150 000 евро. Към момента на публикуване на статията Фито не е отговорил на молбата за коментар.

Българският кандидат за член на Комисията Екатерина Захариева очевидно също е натрупала състояние от недвижими имоти. През 2008 г. тя купува парцел с площ 6850 кв. м, включващ ваканционна къща на гръцкия полуостров Халкидики, както и апартамент в столицата на страната ѝ София. Между 2016 г. и 2018 г. Захариева купува още две къщи и парцели в България. Към момента на публикуване на статията Захариева не беше отговорила на молбата за коментар.

Словенката Марта Кос декларира около 1 милион евро в спестовни сметки.

Нищо за деклариране

Други желаещи да станат комисари също може да имат състояние, но много от тях не са споделили подробности за имуществото си. Настоящият комисар Валдис Домбровскис например е подал почти празен формуляр.

В изявление Домбровскис заяви пред „POLITICO“:

„Декларациите ми за интереси са публични вече 10 години и са попълнени изцяло в съответствие с приложимите правила… Вече 10 години работя като член на Европейската комисия, съответно не са останали много минали дейности за деклариране.“

Той добави:

„Взех съзнателно решение да не инвестирам в акции или облигации на дружества или подобни инструменти, за да избегна всякакво усещане за възможен конфликт на интереси, нито пък съм извършвал търговски дейности.“

Цялата цел на подробното описание на активите е да покаже дали политикът е натрупал богатство от източници извън заплатата си по време на мандата си. Но също така има за цел да гарантира доброто управление, като избягва подозренията на обществеността, че дадено решение не е взето в интерес на обществото.

В договорите на ЕС се посочва, че членовете на Комисията „се въздържат от всякакви действия, несъвместими с техните задължения“, и следователно се въздържат от всякакви други професионални дейности по време на мандата си. За да се гарантира това, декларацията за интереси трябва да включва много подробности, за да се гарантира, че даден член на Комисията е изключен от работа по определени въпроси, ако е налице конфликт. На практика нито един комисар не е попълнил всички полета в декларацията си.

Стефан Сежурне, френският кандидат за комисар по въпросите на благосъстоянието и конкурентоспособността, беше сред тези, които се обявиха за създаването на общоевропейски регулатор, който да проверява щателно декларациите на политиците и да защитава прозрачността по времето, когато беше евродепутат от „Обновление“. Собствените му декларации обаче не дават никаква представа за финансовите му активи или задължения. Към момента на публикацията Сежурне не беше отговорил на молбата за коментар.

Същото се отнася и за словака Марош Шефчович, който беше помолен от фон дер Лайен да преразгледа регистъра за прозрачност на ЕС – но също е сред тези, които са предоставили малко подробности в декларацията си. Шефчович беше помолен за коментар.

Кая Калас от Естония декларира само наличието на банкови сметки и спестявания. Разделът, отнасящ се до финансовите интереси на съпрузите или партньорите, е оставен празен, въпреки спора от 2023 г. около собствеността на съпруга ѝ върху акции в бизнес, свързан с Русия. По-късно обаче тя подробно описва позициите му в четири юридически лица – Tristock, Tallinn Directors Club, AS Framm и Novaria Consult. „Кандидатът за заместник-председател на ЕП Калас попълни декларацията си за интереси, както беше поискано, и сега тя е в процес на парламентарен контрол“, заявиха от преходния ѝ екип пред „POLITICO“.

Връзки с частния сектор

Румънката Роксана Мънзату, номинирана за изпълнителен вицепрезидент по въпросите на хората, уменията и готовността, е основала консултантска фирма през април 2021 г., за да помага на бизнеса да получи достъп до фондовете на ЕС между концертите си като министър по европейските фондове през 2019 г. и държавен секретар по координацията на програмите, финансирани от ЕС, между декември 2021 г. и юли 2024 г.

Тя прехвърля пълната собственост върху компанията през февруари 2022 г., точно преди да поеме ролята на държавен секретар, според документи, получени от POLITICO. Въпреки че е обявила преустановяване на дейността си от януари 2022 г., през 2023 г. компанията е имала приходи – които Миназату не е декларирала. Към момента на публикуване на статията Миназату не е отговорила на молбата за коментар.

Португалката Мария Луиш Албукерке повдигна много въпроси в собствената си страна заради това, че с лекота преминаваше между частния сектор и ключови правителствени позиции. Албукерке не крие това в декларацията си, като предоставя на законодателите общо описание на предишните си участия в компании. Въпреки това тя пропуска повече подробности за структурата на собствеността или приходите на собствената си консултантска компания Roundatmosphere. Притежавана от нея и съпруга ѝ, фирмата е спечелила 170 000 долара през 2023 г. и 132 000 долара през 2022 г., според финансовите данни, предоставени от Informa. Потърсен за коментар, екипът на Албукерке потвърди, че декларацията е подадена и се обработва от парламента, като добави, че междувременно „не би било уместно да се коментират каквито и да било изтичания на информация или спекулации“.

Бъдещият еврокомисар по земеделието Кристоф Хансен от Люксембург има високопоставени връзки. Съпругата му работи като асистент в кабинета на председателя на Европейския парламент Роберта Мецола, а братовчед му е министър на земеделието на Люксембург – макар че той не е декларирал последната част, тъй като комисарите са длъжни да разкриват само подробности, свързани със съпрузи и деца.

Изглежда, че добитъкът е в кръвта на семейството, тъй като от 2015 г. Хансен е председател на асоциацията за развъждане на дребни животни /Union des Sociétés Avicoles du Grand-Duché du Luxembourg/. Той обеща да подаде оставка, ако бъде назначен. Към момента на публикуване на статията Хансен не беше отговорил на молбата за коментар.

Испанката Тереза Рибера, изпълнителен вицепрезидент за чист, справедлив и конкурентоспособен преход, има добри връзки в международните среди, свързани с климата. Преди и по време на мандата си като министър на енергетиката и околната среда на Испания тя е работила с над 10 международни неправителствени организации, мозъчни тръстове и агенции, занимаващи се с въпросите на климата и околната среда. Потърсен за коментар, екипът на Рибера само потвърди, че декларацията за интерес е била изпратена.

Литовският комисар по въпросите на отбраната и космическото пространство Андриус Кубилиус е съосновател на Форума „Приятели на европейската Русия“, който подкрепя опозицията и гражданското общество в Русия. Той също така е член на асоциация, която се проявява като силно критична към Китай. От 2016 г. до 2019 г. Кубилиус е и член на международния съвет на съветниците на Международния републикански институт. IRI е група с нестопанска цел, която получава федерални средства от САЩ, за да помага на страните да развиват механизмите на демокрацията. Към момента на публикуване на статията Кубилюс не беше отговорил на молбата за коментар.

Преди да бъде словенският избор за еврокомисар, Марта Кос е работила за брюкселската лобистка фирма Kreab като старши съветник, а също така е притежавала собствена бутикова консултантска фирма, регистрирана в Швейцария. Макар че преди това е заявявала, че не се смята за лобист, Кос посочва управителния орган на европейския футбол УЕФА като един от своите клиенти за „застъпнически“ мисии през 2021 г. на ниво ООН „и най-значимите му органи“.

Кос, която може да наблюдава процеса на разширяване, не е декларирала доброволно, че съпругът ѝ е швейцарският „Мистър Европа“ Анри Гетаз, бивш генерален секретар на Европейската асоциация за свободна търговия /ЕАСТ/. Към момента на публикуването на статията Кос не беше отговорила на молбата за коментар.

Марк Рюте: Няма непосредствена ядрена заплаха от страна на Русия

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments