Кметът на една от най-бедните общини в България – със завидно високо възнаграждение

1
2884
Заплата на кмет на община Крушари

3720 лева – заплата в този размер беше гласувана от Общинския съвет на Крушари за Илхан Мюстеджеб, кмет на най-малката и бедна община в област Добрич. Възнаграждението, което е по-високо от на множество ръководители в български общини, е одобрено още преди да бъде приет бюджетът за настоящата година.

Какви са заслугите на кмета за това увеличение?

Според последните данни на Националната статистика към края на 2019 г., в общината живеят 3797 души. Общината е най-малката в област Добрич с 19 села и нито един град. Към края на януари безработицата се равнява на 15,5% при средно за областта 6,1%.

Кметът Илхан Мюстеджеб коментира пред „NOVA“, че през изминалата година възнаграждението му е било 3100 лева, а неговите заместници са получавали до 2800 лева.

„Нали трябва да съм адекватен? Аз взимам решението, аз отговарям, аз от сутринта досега съм подписал сигурно 100 – 200 документа. Аз нося отговорност за всяка стотинка. Мисля, че това е реципрочно на заплатата, която получавам.“

Според информация от Института за пазарна икономика на 1 общински служител в общината се падат 81 души. В повечето общини у нас, обхватът е между 100 и 300 души. Крушари не е единствената община у нас, която не отговаря на критерия за минимален брой население от 6000 жители. Това, което я прави уникална обаче е високото възнаграждение на кмета, което е било гласувано наскоро от Общинския съвет с 9 гласа „за“, 3 „против“ и 1 „въздържал се“.

Против увеличението с 45 на сто за едва година и три месеца са част от съветниците. Общинският съветник от ГЕРБ Радослав Йорданов счита, че е неприемливо в условията на COVID пандемия, световна криза и при тези нива на безработица в България, подобно увеличение на заплатата на кмета.

Общинският съветник от БСП Здравко Здравков изтъкна, че с удоволствие би гласувал и 10 000 лева на работещ кмет, но община Крушари събира около 500 лева патентен данък на година, а в липсва и индустрия.

„Земеделието може да осигури работни места единствено по време на кампании“, посочи Здравков и уточни, че заради сушата през 2020 г. голяма част от хората са останали и без това препитание.

В общината няма спешна помощ, а линейките от областния град пътуват за час само в едната посока до най-отдалечените села на границата с Румъния, добави Здравков. По думите му общопрактикуващите лекари обслужват населението само за по 2-3 часа на ден.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Благодаря
Благодаря
3 години по-рано

Помияр долен този и Български не знае родовете бърка МАРШ МЪРШО