Китайската икономика набира скорост: Глобалните рискове поставят предизвикателства

0
49
Диаграма, растеж, финанси
Снимка: Pixabay

През първото тримесечие на тази година китайската икономика отбеляза ръст с по-бърз от очакваното темп, тъй като краят на строгите ограничения, въведени заради пандемията от COVID-19, даде възможност на компаниите и потребителите да се върнат към нормалния си ритъм на живот. Въпреки това положително явление обаче последствията от глобалното забавяне сочат, че ще трябват да бъдат предприети сериозни усилия, тъй като периодът все още е нестабилен.

Продължилата повече от година мащабна поредица от мерки за затягане на паричната политика в световен мащаб с цел ограничаване на изострената инфлация намали световния икономически растеж, като направи много държави, включително Китай, силно зависими от вътрешното търсене, и постави пред политиците предизвикателството да върнат отново стабилността след края на пандемията. Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал с 4,5% на годишна база през първите три месеца на годината, сочат данните на Националното статистическо бюро (НСБ), публикувани по-рано днес, което е по-бързо от ръста от 2,9% през предходното тримесечие. Той надмина прогнозите на анализаторите за растеж от 4,0% и отбеляза най-силния си връх от една година насам.

Инвеститорите следят отблизо данните за първото тримесечие, за да оценят начина, по който икономиката на Китай се възстановява, след като през декември Пекин внезапно отмени строгите ограничения и облекчи тригодишните репресии срещу технологичните компании и сектора на недвижими имоти. Миналата година ръстът на БВП се срина до едно от най-лошите си нива от близо половин век насам поради ограниченията, свързани  c COVID-19.

Китайските политици обещаха да увеличат подкрепата за икономиката, предвиждайки сума на стойност 18 трилиона долара, за да подкрепят заетостта, но възможностите им за действие все още са ограничени, тъй като компаниите са изправени пред рискове, свързани с дълга, структурните проблеми и опасенията за глобална рецесия. Според икономисти засега възстановяването на Китай се осъществява неравномерно, тъй като растежът, който в миналото се основаваше на инвестициите, сега е зависим от потреблението, като наред с това е изправен пред предизвикателства.

Потреблението, услугите и инфраструктурните разходи се повишиха, но фабричното производство изостана на фона на слабия глобален растеж, докато промяната на цените и нарастващите банкови спестявания пораждат съмнения относно търсенето. Износът на Китай неочаквано нарасна през март, но анализаторите предупредиха, че подобрението отчасти отразява наваксването на неизпълнените поръчки от страна на доставчиците след премахване на ограниченията.

Експерти твърдят, че растежът в Китай през второто тримесечие може да се ускори рязко поради ниския базов ефект от предходната година. На тримесечна база БВП нарасна с 2,2% през периода януари-март, което отговаря на очакванията на анализаторите и е повече от ревизирания ръст от 0,6% през предходното тримесечие. Междувременно стойността на азиатските акции се понижи, тъй като краткият подем след публикуването на данните беше засенчен от признаци, че пълното възстановяване в Китай все още е далеч. Стойността на китайския индекс CSI300 на сините чипове се повиши само с 0,3%.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments