Китайската икономика е в подем с 18,3% след COVID

0
82
Икономика
Икономика. Снимка: Pixabay

Китайската икономика е нараснала с рекордните 18,3% през първото тримесечие на 2021 г. в сравнение със същото тримесечие на миналата годинаТова е най-големият скок в брутния вътрешен продукт (БВП), откакто Китай започна да води тримесечни регистри през 1992 г. Данните от петък обаче са под очакванията, като проучване на икономистите на Ройтерс прогнозира 19% ръст. Те също са силно изкривени и по-малко показателни за силен растеж, тъй като се сравняват с огромното икономическо свиване от миналата година, съобщава “BBC”.

През първото тримесечие на 2020 г. икономиката на Китай се сви с 6,8% поради блокиране в цялата страна по време на пика на избухването на COVID-19. След като публикува данни за първото тримесечие, Националното статистическо бюро на Китай съобщи:

“Националната икономика стартира добре.”

Но добави:

“Трябва да сме наясно, че епидемията от Covid-19 все още се разпространява в световен мащаб и международният пейзаж е сложен с висока несигурност и нестабилност.”

Други ключови цифри, публикувани от отдела за статистика на Китай, също сочат към продължителен възход, но също така са необичайно силни, тъй като се сравняват с изключително слаби цифри от миналата година.

Промишленото производство за март нарасна с 14,1% в сравнение с преди година, докато продажбите на дребно нараснаха с 34,2%.

Луис Куис, ръководител на икономиката на Азия в изследователската и консултантска фирма Oxford Economics, заяви:

“Обнадеждаващо е, че месечните показатели показват, че промишленото производство, потреблението и инвестициите нарастват последователно през март, следвайки слабостта през първите два месеца.”

Някои анализатори обаче прогнозират, че редица сектори ще се забавят с намаляването на държавната фискална и парична подкрепа. Юе Су, главният икономист на разузнавателното звено на Economist за Китай коментира последните данни, като показват, че икономическото възстановяване на страната е широкообхватно, някои производствени и експортни дейности биха могли да бъдат „заложени“ през първото тримесечие, което предполага по-бавен растеж занапред. Тя сподели:

“Търговските показатели и вътрешните промишлени дейности през останалата част от годината може да не са в състояние да поддържат толкова силна инерция поради липса на мерки за стимулиране на вътрешната икономика.”

Цифрите въпреки това предполагат, че Китай продължава да набира икономическа динамика. Сравнявайки растежа за последното тримесечие с последното тримесечие на 2020 г., китайската икономика е нараснала с далеч по-малко – 0,6%.

Подпомогнати от строги мерки за ограничаване на вирусите и спешно облекчаване на бизнеса, икономиката се възстановява стабилно след удара на пандемията. Въпреки катастрофалното начало на годината, Китай беше единствената голяма икономика, която регистрира растеж през 2020 г., макар и най-слабата от десетилетия – 2,3%. Китай си е поставила цел за икономически растеж от 6% за 2021 г., след като отмени целта си миналата година.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments