Китай счупи националния рекорд за най-дълбоко гмуркане с подводница в Марианската падина

0
648
Дъно
Снимка от Pixabay

Китай е счупил собствения си рекорд за най-дълбоко пилотирано гмуркане в световния океан, спускайки се на около 10 909 метра (35 790 фута) в Марианската падина, съобщи държавната агенция „Xinhua“.

Вчера сутринта подводницата, носеща името „Фъндоуджъ“, което в превод означава „стремителен“, се е приземила успешно на дъното на най-дълбоката океански падина на Земята, след като е потеглила от китайската провинция Хайнан един месец по-рано. Преди време в Китай отново беше организирано спускане на повече от 800 метра дълбочина, но тогава страната не успя да счупи световния рекорд за най-дълбоко гмуркане в Марианската падина. Понастоящем световният рекорд се държи от американския подводен изследовател Виктор Весково, който твърди, че е достигнал дълбочина 10 927 метра през май 2019 г.

Целите на Китай, с които е била организирана операцията, не са били свързани само с научни изследвания. Йе Конг, главният проектант на подводницата, обясни пред китайските държавни медии, че морското дъно е богато на ресурси. Високотехнологичното оборудване за гмуркане може да ни помогне да изготвим по-добре „карта на съкровищата“, които се крият на дъното на дълбоките морета, каза Йе в интервю, цитирано от  агенция„Xinhua“.

Понастоящем редки земни минерали, които са от съществено значение за производството на високотехнологични продукти като смартфони, ракетни системи и радари, са важен елемент в голяма част от индустрията в Китай. Пекин работи усилено, за да си осигури контрола в тази област. През юли китайското правителство повиши квотата си за добив на редки минерали до рекордно висока стойност – 140 000 тона (140 милиона килограма). Според държавния вестник „China Daily“ китайският бизнес инвестира стабилно в компании, които използват редки земни минерали в Гренландия, тъй като наличието на тези материали в Арктическия регион е предпоставка за доста добри икономическите възможности. Въпреки това страната е изправена пред силна конкуренция в тази област от страна на други силни икономики в световен мащаб. През 2018 г. японски изследователи промениха сериозно „хода на играта“, когато на територията на остров Минамитори в Тихия океан успяха да открият милиони тонове изключително ценни редки минерали. Същата година „Reuters“ съобщи, че Индия е била готова да похарчи повече от 1 милиард долара в продължение на десетилетие за изследване на огромни площи на морското дъно в стремежа да открие редки материали, които биха могли да бъдат извлечени. В средата на 2020г.

Международният орган, който упражнява контрола върху морското дъно, направи опит да постигне споразумение относно кодекса за добив на ценни ресурси в района, като Китай беше само една от многото нации, които заявиха желанието си да изследват и добиват материали от морското дъно. Въпреки това до месец октомври нямаше окончателно споразумение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments