Китай разширява заплашителни военни учения около Тайван

0
37
Военно учение.
Военни. Снимката е илюстративна. Източник: Пиксабей

В понеделник Китай заяви, че удължава заплашителни военни учения около Тайван, които прекъснаха корабоплаването и въздушния трафик и значително повдигнаха опасенията относно потенциала за конфликт в регион, който е от решаващо значение за световната търговия, съобщава „Асошиейтед прес“.

Ученията ще включват учения за борба с подводници, очевидно насочени към подкрепата на САЩ за Тайван в случай на потенциална китайска инвазия, сочат публикации в социалните медии от източното ръководство на военното подразделение на управляващата комунистическа партия на Китай, Народната освободителна армия.

Военните издадоха, че ученията, включващи ракетни удари, бойни самолети и движение на кораби, пресичащи средната линия на Тайванския проток, разделяща страните, са отговор на посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси на самоуправляващия се остров миналата седмица.

Китай пренебрегна призивите за успокояване на напрежението и нямаше незабавна индикация кога ще сложи край на това, което се равнява на блокада.

Министерството на отбраната на Тайван съобщи в неделя, че е открило общо 66 самолета и 14 военни кораба, провеждащи военноморски и въздушни учения. Островът отговори, като постави армията си в бойна готовност и разположи кораби, самолети и други средства за наблюдение на китайски самолети, кораби и дронове, които „симулират атаки срещу остров Тайван и нашите кораби в морето“.

Междувременно официалната централна новинарска агенция на Тайван съобщи, че тайванската армия ще проведе артилерийски учения с бойна стрелба в южната част на окръг Пиндун във вторник и четвъртък в отговор на китайските учения.

Ученията ще включват снайперисти, бойни превозни средства, бронирани превозни средства, както и ударни хеликоптери, се казва в доклада, който се позовава на анонимен източник.

Китай твърди, че Тайван е негова собствена територия и заплаши да го анексира със сила, ако е необходимо. Двете страни се разделиха през 1949 г. след гражданска война, но Пекин смята посещенията в Тайван на чуждестранни служители като признаване на суверенитета му.

Президентът на Тайван Цай Инг-вен призова международната общност „да подкрепи демократичния Тайван“ и „да спре всяка ескалация на ситуацията със сигурността в региона“. Групата на седемте индустриализирани нации също разкритикува действията на Китай, което накара Пекин да отмени срещата между външния министър Ван И и японския му колега Йошимаса Хаяши.

Китай прекъсна преговорите за отбраната и климата със САЩ и наложи санкции на Пелоси като отмъщение за нейното посещение. Администрацията на Байдън и Пелоси казват, че САЩ остават ангажирани с политиката на „един Китай“, която разширява официалното дипломатическо признаване на Пекин, като същевременно позволява стабилни неформални отношения и връзки в областта на отбраната с Тайпе. САЩ обаче разкритикуваха действията на Пекин в Тайванския проток, като прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер ги нарече „фундаментално безотговорни“. Жан-Пиер изрази следното мнение:

„Няма нужда и причина за тази ескалация.“

Във Вашингтон фактическият посланик на Тайван Би-Ким Сяо смята, че Китай няма причина „да бъде толкова ядосан“ заради посещението на Пелоси, което следва дълга традиция на американски законодатели да посещават Тайван.

„Е, знаете ли, ние живеем под заплахата от Китай от десетилетия“, заяви Хсиао пред CBS News в неделя и добави:

„Ако имате дете, което е тормозено в училище, не казвайте, че не ходите на училище. Опитвате се да намерите начин да се справите с насилника.

Сяо беше категоричен:

„Рисковете са свързани с Пекин.“

По време на посещение в Мианмар, чието подкрепяно от Китай военно правителство беше обвинено в убийството на опонентите си, китайският външен министър Ван И каза, че Вашингтон „се възползва от възможността да изгради своето военно разполагане в региона, което заслужава висока бдителност и решителен бойкот от страна всички страни“.

„Твърдата позиция на Китай е насочена към сериозно опазване на мира в Тайванския пролив и регионалната стабилност“, заяви Уанг, цитиран от официалната информационна агенция Синхуа. Междувременно външният министър на Австралия Пени Уонг призова за охлаждане на напрежението. Пред репортери в Канбера Уонг подчерта:

„Австралия продължава да настоява за сдържаност, Австралия продължава да настоява за деескалация и това не е нещо, за което призовава само Австралия, а целият регион е загрижен за настоящата ситуация, целият регион призовава за възстановяване на стабилността.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments