Китай отстъпва пред ЕС по отношение на информационните потоци, за да запази инвеститорския интерес

0
38
Данни
Снимка: Pixabay

Когато през септември заместник-председателят на Европейската комисия /ЕК/ Вера Йоурова, посети Пекин, за да проведе дискусии с друг високопоставен китайски служител, списъкът ѝ с „оплаквания“ беше дълъг колкото вечерята от 11 ястия, която домакинът ѝ беше приготвил. Сред наболелите теми бяха кампаниите за дезинформация на Пекин, намесата на страната в избори, държавният контрол върху развитието на изкуствения интелект, както и отношенията с Русия.

Очаквано, Йоурова не получи много ясни отговори от своя колега, вицепремиера Джан Гуоцин. Това вероятно се дължи на факта, че в момента Китай се намира в момент, в който да бъдеш политик е свързано с много рискове, тъй като основни фигури като Цин Ган и Ли Шанфу наскоро бяха освободени от длъжност като министри на външните работи и отбраната, а освен това никой не иска да бъде обвинен в големи отстъпки пред Запада.  В разгара на дискусиите Гуоцин изненадващо заяви, че е готов да направи позитивен жест към европейските предприятия, които се сблъскват с все по-враждебната политическа среда в Китай заради влиянието на президента Си Дзинпин. Вицепремиерът обясни, че Пекин е готов да предприеме стъпки по отношение на информационните потоци – сфера, в която Китай усилено се опитва да ограничи възможността на чуждестранните компании да изнасят данни, генерирани в страната. Всички тези данни са „златна мина“ за европейския бизнес, но Китай ги пази ревностно.

Предложеното споразумение в областта на информационните потоци, беше възприето като важен призив от страна на Гуоцин, но може да се обясни най-вече с нарастващите опасения на Китай относно несигурната му икономика. Макар че сигурността на страната е на първо място за китайските политици, те знаят, че трябва да предложат и някои големи отстъпки, за да задържат чуждестранните инвеститори на своя страна.

Въпреки че срещата се е състояла през септември, трима анонимни служители, запознати с промяната в подхода на Китай, едва сега се съгласиха да споделят как се е стигнало до този ход.

„Вицепремиерът ѝ заяви, че разбира, че предложението има смисъл, и помоли съответните органи да продължат работата по въпроса“, разкри първият източник, като допълни, че Гуоцин веднага е отнесъл въпроса към по-младите си колеги от Администрацията за киберпространството на Китай и Министерството на промишлеността и информационните технологии.

„Имахме чувството, че това е моментът, в който големият човек даде зелена светлина“, казва още служителят, пожелал анонимност.

Според другия служител, когато еврокомисарят по търговията Валдис Домбровскис посетил Пекин малко след Йоурова, той получил окончателното потвърждение на промените в законите за данните от своя колега, вицепремиера Хе Лифенг, влиятелен икономически съветник на президента Си Дзинпин.

Малко след това Китай се съгласи да промени тежестта на доказване съгласно съответните закони, като позволи повечето данни, съхранявани в Китай, да бъдат прехвърляни извън страната, освен ако властите изрично не изключат това. Представители на ЕС обаче предупредиха, че все още ще изчакат да видят как китайските власти на всички нива ще прилагат новата разпоредба.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments