Китай нареди САЩ да закрие посолството си в Ченг в отговор на сходна провокация 

0
204
Американското посолство в Ченду
Снимка: Wikimedia commons

Китай нареди Съединените щати да затворят посолството си в град Ченг в отговор на американския призив от по-рано тази седмица Пекин да закрие посолството си в Хюстън. Нападките бележат поредно дъно в регресиращите дипломатическите отношения между двете най-големи икономики в света, предава Ройтерс. 


Заповедта за затварянето на консулството в Ченг, намиращо се в югозападната китайска провинция Съчуан, бива възприета като реципрочна по мащаб и обхват реакция в поредицата от отговори на Китай срещу действията на САЩ на принципа “око за око, зъб за зъб”Китай предупреди, че ще отвърне на провокацията, след като неочаквано получи 72 часа, изтичащ в петък, да освободи консулството в Хюстън, призовавайки САЩ да преосмисли хода си. 

“Решението на Съединените щати грубо нарушава международното законодателство и основните принципи на международна дипломация, както и условията на Китайско-американската консулска конвенция. Америка дълбоко навреди на китайско-американските отношения”, обяви китайското външно министерство в изявление. 

„Министерството на външните работи на Китай информира американското посолство в Китай за решението си да оттегли съгласието си за създаване и въвеждане в експлоатация на главното консулство на САЩ в град Ченду, пише още в изявлението.

Консулството бе открито през 1985, като разполага с близо 200 служители, сред които около 150 служителя, наети на местно ниво, става ясно от уебсайта на посолството. Не е ясно колко американски дипломати все още се намират в Ченду, след като голяма част от тях бяха евакуирани от Китай по време на ранните етапи на пандемията от коронавирус. Консулството е получило 72 часа, до 10:00 местно време в понеделник, да преустанови дейността си, става ясно от публикация в Туитър на редактора на вестник „Глобал таймс“.

Държавният департамент на САЩ и посолството на САЩ в Пекин не отговориха на непосредствената молба за коментар от страна на Ройтерс. Китайските фондови пазари бяха силно разклатени от изявлението, което доведе до местни загуби в размер на 3.5% спад в индекса на акциите от тип “син чип”, като същевременно юанът достигна двуседмично дъно.

Проблемни отношения

Отношенията между Вашингтон и Пекин се влошиха рязко по-рано тази година поради редица проблеми – от сферата на търговията и технологиите до новия коронавирус, териториалните претенции на Китай в Южнокитайско море и новия закон за сигурността в  Хонконг. В реч от четвъртък държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че Съединените щати и техните съюзници следва да използват „по-креативни и настоятелни начини“, за да принудят Комунистическата партия на Китай да промени своите подходи, наричайки усилията „мисията на нашето време“.

По-рано източник на Ройтерс съобщи, че Китай обмисля затварянето на американското консулство в Ухан, от което Съединените щати изтеглиха персонала си в началото на годината година малко след избухването на пандемията от коронавирус. Редактор на държавен вестник допусна, че Китай може да нареди драстично съкращаване на персонала на американското консулство в Хонконг.

„Консулството в Чънду е по-важно от консулството на Ухан, защото именно от там Съединените щати събират информация за разработването на тибетски и китайски стратегически оръжия в съседните региони“, коментира Ву Синбо, професор и експерт по американски изследвания в университета Фудан в Шанхай.

Той смята, че консулството в Чънду е по-малко важно за търговските и икономически въпроси, отколкото американските консулства в Шанхай, Гуанджоу и Хонконг.  Консулството в Ченду набра популярност през 2012, след като Ванг Лиджун, полицейският началник на намиращия се в близост град Чунцин, се опита да потърси убежище заради драматичен скандал, който сложи край на политическата кариера на изгряващата звезда Бо Силай.

Потребители на китайските социални мрежи, които осъдиха заповедта на САЩ за закриване на китайското консулство в Хюстън, аплодираха отговора на Комунистическата партия. Коментарът „нека ги сложим в тенджера под високо налягане“ – препратка към популярно ястие в Ченду, получи 100 000 харесвания в профила на държавната телевизионна агенция “CCTV” в социалната мрежа “Weibo”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments