Китай обещава да трансформира икономиката си с амбициозна цел за растеж

0
26
Китайският флаг
Китайският флаг. Снимка: Pixabay

Днес китайският премиер Ли Цян обяви амбициозна цел за икономически растеж от около 5% през 2024 г., обещавайки стъпки за трансформиране на модела на развитие на страната и обезвреждане на рисковете, подхранвани от фалирали строителни предприемачи и задлъжнели градове, съобщава „Агенция Ройтерс“.

Изнасяйки първия си доклад за работата си на годишната среща на Общокитайското събрание на народните представители, пред парламента на Китай, Ли също отбеляза по-високите разходи за отбрана, като същевременно втвърди реториката за Тайван.

При определянето на цел за растеж, подобна на миналогодишната, която ще бъде по-трудна за постигане, тъй като възстановяването след COVID губи своята инерция, Пекин сигнализира, че дава приоритет на растежа пред всякакви реформи, въпреки че Ли обеща смели нови политики, предадоха анализатори. Тао Чуан, главен макро анализатор в Soochow Securities, изтъкна:

„По-трудно е да постигнем 5% тази година, отколкото беше миналата година, тъй като базовото число е станало по-високо, което показва, че висшите лидери са ангажирани да подкрепят икономическия растеж.“

Неравномерният растеж от миналата година разкри дълбоките структурни дисбаланси в Китай, от слабо потребление на домакинствата до все по-ниска възвръщаемост на инвестициите, което накара призивите за нов модел на растеж.

Китай започна годината със срив на фондовия пазар и дефлация на нива, невиждани от световната финансова криза през 2008-09 г. Кризата с имотите и проблемите с дълга на местното правителство продължават, увеличавайки натиска върху китайските лидери да излязат с нови икономически политики.

С благоговението пред икономическото чудо на Китай, което бързо изчезва, някои икономисти направиха сравнения със загубените десетилетия на Япония от 90-те години на миналия век, призовавайки за пропазарни реформи и мерки за повишаване на доходите на потребителите. В Голямата зала на народа на площад Тянанмън Ли потвърди:

„Не трябва да изпускаме от поглед най-лошите сценарии. Трябва да продължим напред с трансформирането на модела на растеж, да направим структурни корекции, да подобрим качеството и да подобрим производителността.“

Не беше уточнена времева линия или конкретни подробности за структурните промени, които Китай възнамерява да осъществи, но Ли също подчерта стабилността като „основата за всичко, което правим“. Освен това Ли призна, че постигането на целта няма да е лесно, като добави, че е необходима „проактивна“ фискална позиция и „разумна“ парична политика. Целта разглежда „необходимостта от повишаване на заетостта и доходите и предотвратяване и обезвреждане на рисковете“, добави Ли.

Международният валутен фонд прогнозира растеж на Китай през 2024 г. от 4,6%, намалявайки до 3,5% през 2028 г.

Наред с всичко останало, за китайските акции беше отворен нов раздел и юаните бяха до голяма степен непроменени.

„Политиците изглеждат доволни от настоящата траектория“, смята Бен Бенет, азиатско-тихоокеански инвестиционен стратег в Legal And General Investment Management. Той добави:

„Това е разочароващо за онези, които се надяваха на по-голям тласък… Има риторична подкрепа за дълга на местното правителство и сектора на имотите, но ключът е как това се прилага на практика.“

Умерен стимул

Китай планира да поддържа бюджетен дефицит от 3% от икономическото производство, което е спад от ревизираните 3,8% миналата година. Най-важното е, че планира да издаде 1 трилион юана (139 милиарда долара) в специални ултра-дългосрочни държавни облигации, които не са включени в бюджета. Специалната квота за емитиране на облигации за местните правителства беше определена на 3,9 трилиона юана, срещу 3,8 трилиона юана през 2023 г. Китай също така определи целта за потребителска инфлация от 3% и цели да създаде над 12 милиона градски работни места тази година, поддържайки нивото на безработица около 5,5%. Томи Сие, ръководител на отдела за изследване на Голям Китай в OCBC Bank, твърди:

„Малко вероятно е Китай да направи стимули в стил базука. В момента все още има много ограничения по отношение на това как Китай може да подкрепи икономиката чрез фискални разходи.“

Бюджетните планове включват увеличение на разходите за отбрана със 7,2% тази година, подобно на 2023 г. – цифра, наблюдавана отблизо от съседите на САЩ и Китай, които са предпазливи относно стратегическите намерения на страната, тъй като напрежението над Тайван нараства. Бюджетът за отбрана на Китай се удвои, откакто президентът Си Дзинпин дойде на власт преди повече от десетилетие. Тази година бележи 30-ата поредна нарастване на разходите за отбрана, според изследване на Международния институт за стратегически изследвания.

Докладът на Ли също премахна предишните споменавания за „мирно обединение“ с Тайван. Ето какво коментира Ли Минджианг, учен по отбрана в Rajaratnam School of International Проучвания:

„Китай показва, че през следващото десетилетие иска да разрасне армията си до точката, в която е готов да спечели война, ако няма друг избор, освен да се бие в такава.“

„Нови производителни сили“

Изправен пред демографска криза, която също заплашва преминаването към воден от потребителите модел на растеж, държавният плановик на Китай обеща да подобри политиките в подкрепа на раждаемостта, като същевременно повиши обезщетенията и основните пенсии за нарастващото възрастно население.

Що се отнася до сектора на имотите, Ли обеща да финансира „оправдани“ проекти и да осигури повече социални жилища, тъй като Пекин се стреми да разреши пренасищането с незавършени имоти, което тревожи купувачите на жилища.

Въпреки уверението на Ли, че Китай иска да ограничи индустриалния свръхкапацитет, той също отбеляза повече ресурси за технологични иновации и напреднало производство, в съответствие с настояването на Си за „нови продуктивни сили“.

Китай също така ще премахне всички ограничения за чуждестранни инвестиции в производствения сектор и ще формулира планове за развитие на квантовите изчисления, големите данни и изкуствения интелект, докато се стреми към технологична самодостатъчност.

Някои анализатори критикуваха фокуса на политиката на Китай върху производството, като казаха, че това изостря индустриалния свръхкапацитет, задълбочава дефлацията и засилва търговското напрежение със Запада.

„Стремежът към скорост отстъпи място на промяната в модела на растеж“, подчерта Ху Юексиао, главен икономист в Shanghai Securities.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments