Кирил Петков: Бюджетът за 2022 година е инвестиция в човешкия капитал

0
21
Кирил Петков
Кирил Петков. Снимка: Министерски съвет

Правителството одобри проектобюджета за 2022 година, разработен от финансовото министерство. Той предстои да бъде внесен за разглеждане в парламента. 

След заседанието на правителството премиерът Кирил Петков обяви, че това е бюджет на растежа. Дефицитът без COVID мерки е малко над 2%. 

„С други думи тази година ще инвестираме много сериозно. Ще инвестираме на 5,8% и това е безпрецедентно. Отделно инвестираме в човешки капитал. За пръв път ще имаме безплатни детски градини и ясли. Ще инвестираме 70 милиона за нови детски градини. Ще инвестираме заплатите на учителите да са 125% от средната заплата. Няма да има пенсионер под линията на бедност. Всички мерки за подпомагане на бизнеса остават поне през следващите шест месеца, както и мерките за високите цени на тока. Така че се радвам и това ще бъде предложено на Народното събрание, но аз вярвам, че този бюджет наистина показва политиката на коалиционните партньори в реални цифри“, обяви Петков. 

Министър-председателят говори и по темата с уволнението на ръководството на „Булгаргаз“. Той подчерта, че не са можели да чакат нито ден, след като са разбрали какви грешни решения са били взимани. Петков дори обяви, че в момента се прави проверка и той очаква да има повдигнати обвинения

„Избран е бил скъпия доставчик, вместо да се оптимизират опциите за евтиния доставчик“, категоричен беше той. 

Премиерът обясни, че е имало как да бъдат предоставени по-големи количества природен газ от Азербайджан. Освен това по неговите думи е имало очевиден конфликт на интереси по начина, по който са били направени. 

„Конкурси ще бъдат направени, но те отнемат време, а ние не можем да чакаме да бъдат взимани грешни решения по това време“, подчерта Петков. 

От своя страна министърът на енергетиката Александър Николов обяви, че ще бъде направена работна група и ще се прецени как да бъдат подпомогнати общините заради скъпия ток. Същото ще бъде направено и за студентите, защото общежетията са юридически лица. 

„Относно „Булгаргаз“ има доста дълга поредица от събития, свързани с начина на управление на ресурсите. Има ясно нежелание да се следва политиката, която енергийният и водният регулатор е имал в сектора и това е меко казано странно, особено на фона на изключително тежката ценова криза в сектора. Цените, които „Булгаргаз“ е предлагал са публични. Може много лесно да се сравни какви са били преди една година и какви са били през януари и може да се види променливата на цените на международните пазари през същия период. Всеки може да си извади изводите“, категоричен беше той. 

И каза, че отговорът на въпроса дали всеки потребител е длъжен да плаща за некомпетентността е ясен на всички. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments