Кенийската полиция забранява протестите в столицата

Причината - те са без лидери, което затруднява осигуряването на безопасност

0
16
Уилям Руто, Кения
Президентът на Кения Уилям Руто. Снимка: Wikimedia Commons

Кенийската полиция забранява протестите в столицата Найроби и околните райони „до второ нареждане“, като се позова на това, че те са без лидери, което затруднява осигуряването на безопасност, пише „BBC“.

Това се случва след седмици на смъртоносни антиправителствени протести, при които бяха убити десетки хора. Центърът на Найроби е в ядрото на демонстрациите, водени от младежи, които се провеждат и в цялата страна. Протестите започнаха срещу скорошните увеличения на данъците, но след като те бяха оттеглени, придобиха по-широк характер, включително с искане за оставката на президента Уилям Руто.

За четвъртък бяха планирани още протести, като онлайн плакати призоваваха хората да се съберат в парка „Ухуру“ в центъра на града, преди да се отправят към Държавната палата – официалната резиденция на президента.

Късно в сряда полицията съобщи, че „в централния бизнес район на Найроби и околностите му няма да бъдат разрешавани никакви демонстрации до второ нареждане, за да се гарантира обществената безопасност“.

Забраната предизвика възмущение в интернет, като някои твърдят, че полицията няма такива правомощия, тъй като кенийското законодателство дава право на гражданите да провеждат демонстрации.

В столицата вече има засилено полицейско присъствие в очакване на протестите.

Изпълняващият длъжността началник на полицията Дъглас Канджа каза в изявление, че решението е взето след получаване на „достоверна информация, че организирани престъпни групи планират да се възползват от продължаващите протести“. Той изтъква:

„Престъпниците продължават да се внедряват в протестиращите групи, което води до обезпокоителна тенденция на безредици и разрушително поведение.“

И допълва, че решението ѝ е продиктувано и от „липсата на определено ръководство при предишни демонстрации“, което е „затруднило прилагането на протоколите за безопасност“.

От началото на протестите президентът отстъпи пред някои от исканията на протестиращите, включително отпадането на спорния финансов закон и уволнението на целия му кабинет. Ръководителят на полицията също подаде оставка.

Хората обаче призовават за повече действия срещу лошото управление и корупцията, както и полицията да потърси отговорност за смъртта на десетки демонстранти по време на последните митинги. По данни на финансираната от държавата Национална комисия по правата на човека на Кения от началото на протестите на 18 юни досега са убити най-малко 50 протестиращи и са ранени 413 души.  

Ето какво накара кенийците да изгорят част от парламента и да поискат оставката на президента

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments