Кения последва Малави в изпращането на земеделски работници в Израел

0
38
Флаг на Кения
Флаг на Кения. Снимка: Pixabay

Кения изпраща 1500 земеделски работници в Израел, съобщиха от Министерството на труда на страната, предава „BBC“. Съобщението идва почти 2 седмици, след като Малави изпрати 221 млади хора да работят в израелски ферми, което предизвика реакция срещу правителството там.

Случайните работници ще бъдат наети на тригодишни договори с възможност за подновяване, „с гарантиран нетен доход“ от 1500 долара (1195 паунда), добави министерството на труда.

Израел се обърна към Африка, за да запълни сериозната липса на работна ръка във фермите си след масовото напускане на чуждестранни работници. Повече от 10 000 земеделски работници мигранти – предимно граждани на Тайланд – са напуснали Израел от началото на войната с Хамас в началото на октомври. Израел също така наложи забрани на палестинските работници, които съставляваха близо 20% от селскостопанската работна сила преди войната.

Посланикът на Израел в Кения Майкъл Лотем сподели пред медията, че Израел планира да наеме земеделски работници и от Уганда, докато набирането в Танзания вече е започнало. Лотем разказа още:

„Гледаме към Източна Африка, за да запълним празнината в работната сила, тъй като имаме програми за студентски стажове в тези страни от много години и това беше добър опит.“

Той добави, че недостигът на работна ръка е причинен от факта, че около 360 000 израелски резервисти са били повикани на военна служба от началото на войната.

Той не посочи ограниченията за работа на палестинците или заминаването на чужди граждани като причини за недостига.

Министерството на земеделието на Израел потвърди пред CNN миналата седмица, че страната има нужда от 30-40 000 земеделски работници. Съобщението предизвика смесени реакции в Кения, като някои са загрижени за безопасността на работниците.

Най-малко 32 тайландски земеделски работници бяха убити, а няколко други взети за заложници, когато Хамас нападна Израел на 7 октомври. Танзанийският студент Клеменс Феликс Мтенга, който е бил в Израел като стажант по селско стопанство, също е бил убит при нападението, докато друг танзанийски студент, Джошуа Лойту Молел, все още е в неизвестност.

Критиците също поставят под въпрос условията, пред които работниците ще бъдат изправени в Израел. През 2018 г. разследване на BBC установи, че много селскостопански работници мигранти в Израел са били подложени на небезопасни работни практики и лоши, нехигиенични условия на живот. Някои са били претоварени, други са получавали недостатъчно заплащане, а на фона на това има десетки необясними смъртни случаи.

Групи за защита на правата като Хюман Райтс Уоч също наскоро вдигнаха тревога относно отношението на Израел към чуждестранните земеделски работници. По това време Израел отхвърли обвиненията и оттогава заяви, че чуждестранните работници се ползват със същите трудови права като израелските граждани.

Лотем обясни, че оттогава са въведени допълнителни мерки, за да се гарантира, че чуждестранните работници се третират справедливо и че всеки чуждестранен работник вече може да подаде жалба, която ще бъде бързо проследена.

Някои кенийци подкрепиха сделката, като казаха, че тя осигурява крайно необходими работни места в момент, когато Кения се бори с криза на безработицата и нарастващите разходи за живот. Кения има ниво на безработица от 5,5%, според Световната банка.

Правителството на Малави също така обяви, че ще изпрати още 5000 млади хора да работят в израелски ферми, отхвърляйки призивите да се откаже от плана.

„Хората излизат от отчаяние“, признава Уилям Камбуандира, изпълнителен директор на Центъра за социална отчетност и прозрачност, организация за защита на правата на работниците, базирана в столицата Лилонгве. Той добави:

„Като се има предвид, че войната е налице, ние сме загрижени за благосъстоянието на тези млади мъже и жени.“

Лотем обаче каза пред „BBC“, че земеделските работници няма да бъдат настанени в райони, близки до конфликта, а и освен това ще имат същата защита като израелците.

Обещанието за сигурна работа и по-висока заплата измести притесненията за безопасността настрана за много от малавийските работници, които отиват в Израел.

27-годишният Андрю Чунга е част от първата група от 221 малавийци, които бяха наети на работа в Израел миналия месец. В момента той живее в къща с две спални с двама други малавийци във ферма в Гефен в централен Израел и е прекарал първата си седмица в премахване на плевели.

„Всичко се прави за пари. Тук съм за по-зелени пасища.“

„Когато се прибера у дома, ще бъда милионер“, каза Чунга през смях.

27-годишният Джеймисън Купатамойо е друг малавиец, който работи в Израел от миналия месец. Той сподели своето вълнение от получаването на работата, тъй като това ще му помогне да получи обучение в областта на селското стопанство и ще изпрати добра заплата обратно на семейството си.Пред „BBC“ Купатамойо каза:

„Ще бъда в Израел пет години, но всяка година ще се връщам в Малави за почивка.“

„В Малави има безработица и заплатите там са ниски в сравнение с тук, в Израел“, добави той.

Запитан дали се тревожи за личната си безопасност, Купатамойо отговори:

„Вече бях наясно с конфликта в Израел, но в социалните медии има много фалшиви новини. Засегнати са само малки части от Израел, а не цялата страна.“

Купатамойо изтъкна, че неговата агенция по заетостта е говорила с него за конфликта.

„Те ни обясниха всичко за войната и ни увериха, че там, където отиваме, е безопасно място и сме свидетели на това досега.“

31-годишен мъж от Лилонгве сподели пред „BBC“, че скоро ще пътува до Израел, за да започне работа, след като е бил безработен в продължение на четири години.

„Имейлът ми има повече от 300 изпратени съобщения за кандидатстване за работа. Имам диплома и бакалавърска степен“, каза Алекс, който поиска фамилното му име да не бъде споменавано, тъй като той наистина има някои опасения за безопасността си. Мъжът допълва:

„Увериха ни, че конфликтът няма нищо общо с нас. Казаха ни за мерки за сигурност като детектори за ракети и безопасни къщи.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments