„Като война е“: Поглед от фронтовата линия на Италия с коронавируса

0
239
Погребение
Снимка: Pixabay

Приятели и близки на починалите от заразата с COVID-19 разказват за съкрушителните последствия от вируса пред „The Guardian“. Сред жертвите са възрастната двойка, която почина с няколко часа разлика без близките им да имат възможността да ги изпратят. Сред тях е и 47-годишната жена, която почина в дома си, където остана почти два дни, след като погребалните агенции отказаха да изнесат тялото й. Сред тях са и лекарите, които загубиха живота си, помагайки на заразените си пациенти.

Сред 2158-те души, които станаха жертва на пандемията от коронавируса в Италия, най-възрастният бе на 95 години, а най-младият на 39.

“Суровата реалност е, че вирусът се разпространява като горски пожар. Смъртта не е сигурна, но опасността от заразяването е голяма и реална”, коментира Лука Францезе, чиято 47-годишна сестра Тереза почина в дома си в Неапол на 7-ми март.

“Родителите ми са съкрушени. Съсипани са”, сподели той за “ The Guardian”.

Тереза, която е живяла с възрастните си родители, сестра си, девер си и двете им деца, е страдала от епилепсия, но е била в добро общо здраве. Седмица, след като се е заразила с грипа, почива.

“Родителите ми извикаха лекуващия й лекар, но той отказа да се отзове, въпреки че знаеше, че тя има инвалидност”, разказва Францезе.

“Тя изпадна в кома на 7 март, опитахме се да извикаме бърза помощ, но те пристигнаха с 40-минутно закъснение. Докато ги чакахме, се опитах да я обдишам уста в уста, но без резултат”.

Тереза е дала позитивна проба за вируса по време на аутопсията. Францезе разказа за дълбоката тъга и непреодолимо разочарование на семейството си за това, че са били изоставени от властите, оставяйки сестра му да почине в дома им.

Едва след като отправи призив в социалните мрежи, местна погребална агенция се съгласи да се погрижи за тялото на починалата жена. Но както с всички жертви на коронавируса, тя е погребана бързо и без церемония, за да се намали риска от разпространяване на инфекцията. Родителите й, които имат здравословни проблеми, са дали негативна проба за вируса, както и Лука и племенникът му. Останалите седем члена на семейството на Тереза са били позитивни.

Силвио Брусаферо, президентът на Висшия институт по здравеопазване в Италия коментира в петък, че средната възраст на жертвите на коронавируса е 80,3 години, като множеството от тях са страдали от други заболявания. Най-честите придружаващи здравословни проблеми са били артериална хипертония, хронични сърдечно-съдови заболявания, артериална фибрилация и рак.

Над 70% от починалите са мъже. Двете 39-годишни жертви са били мъж с диабет и жена болна от рак. Най-големият брой на смъртни случай е концентриран в района на северна Ломбардия (1420 жертви, считано към понеделник вечерта), последван от района на Емилия-Романя (346) и Венето (69).

Не всички от починалите са имали придружаващи здравни заболявания или поне така се твърди за сега. Лука Карара загуби баща си Луиджи Карара на 86 години и майка си Севера Белоти на 82 в рамките на няколко часа. Той коментира за италианската преса, че родителите му са били в добро общо здраве. “Не можах бъда с тях, починаха сами, това е ужасът на вируса”, добави още той. “Истината е, че това не е поредният грип и който бъде приет в болница, я напуска жив или мъртъв”.

Двойката е живяла в Албино, градче в силно засегната провинция на Бергамо в Ломбардия. Ужасяващите последствия от вируса могат да се видят в постоянно растящата секция с некролози на местния вестник L’Eco di Bergamo.

В петък читателят Джовани Локатели сподели в социалните мрежи снимка, сравняваща секцията с некролози от 9 февруари, когато е била едва една страница, с тази от 13 март, когато вече е нараснала до 10 страници, опоменаващи починалите.

В Кодонио, провинцията Ламбардия, където бе огнището на заразата, Енрико Палестра загубва 80-годишния си баща Джовани, който е бил в добро общо здраве. “Не беше като обикновен грип, както говорят хората”, коментира Палестра за “Guardian”. Той отказа да коментира повече.

Друга жертва в Кодонио бе 74-годишния чичо на Алесандро, който помоли да не се споменава фамилното му име. “Имаше висока температура в продължение на пет дни и почина в неделя”, споделя Алесандро. „Беше в добра форма, не пушеше и нямаше други заболявания. Голяма част от семейството ми е заразена с вируса.“

Алесандро, който живее на езерото Гарда, намиращо се между регионите на Ломбардия и Венето, добави още “хората, които не живеят тук, не осъзнават колко кризисна е ситуацията. Чуват се линейки, извозващи болните, на всеки половин час. Шокиращо е.”

“Най-смайващото за мен е, че другите страни виждат всичко случващо се, но прилагат мерки с изключително забавяне, които далеч не са достатъчно решителни. Това изключително ме тревожи.”

Редица лекари починаха, след които и Роберто Стела – президент на докторския орден във Варезе, Ломбардия. 67-годишният доктор е обгрижвал пациентите си, докато не започнал да проявява симптомите на заболяването, след което самостоятелно се е настанил в интензивното отделение. Почива миналата сряда.

“Всички те са безстрашни лекари, които не се колебаят и за миг, поемайки животозастрашаващия риск да се борят със заразата”, коментира Саверио Чиаравеле, вицепрезидентът на докторския орден във Варезе, Ломбардия и приятел на Стела.

“Всички загинаха на бойното поле, но докато си там, не мислиш, какво може да те сполети. Врагът е невидим, но такава е войната и единственото решение е изолация – на тези, на които им се налага да работят, трябва да са изключително предпазливи. Всички останали трябва да останат по домовете си.“

 Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments