Какво представлява „зелената енергия“?

0
163
Зелена енергия
Зелена енергия. Снимка: Pixabay

„Зелената енергия“ не е нова концепция, но е гарантираното бъдеще, съобщиха от лицензираният търговец на електроенергия ТОКИ. Светът бавно, но твърдо преминава към използването на електроенергия от възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/. Все повече фирми се преориентират в тази посока и търсят нови възможности да си осигурят 100% чиста енергия.

Това е обобщаващ термин за електричество, което е генерирано от естествени източници, които са напълно възобновяеми или неизчерпаеми. Има много различни възобновяеми енергийни източници. Такива могат да са слънчевите лъчи, течаща вода, вятър, които са широко известни. Има и други ВЕИ мощности като геотермална енергия, биомаса и други.

За да бъде определен за „зелена енергия“, даденият източник не трябва да генерира замърсяване при използването му. Също така трябва да е напълно възобновяем, каквито са слънчевите лъчи, водата, вятърът и други. „Зелената енергия“ набира популярност заради множество предимства. Най-важното е, че не генерира вредни емисии, което е от ключово значение за устойчивото бъдеще на планетата. От години водещи учени и организации по целия свят призовават държавите за по-бързо преминаване към „зелена енергия“, защото климатичните промени може да доведат до непреодолими проблеми.

Голяма част от вредните емисии се генерират именно от производството на енергия. Затова навлизането на ВЕИ ще е от голяма полза и ключово значение в близко бъдеще. Извън очевидните предимства като намаляването на вредните емисии и подпомагането на борбата с климатичните промени, „зелената енергия“ има и други ползи както за хората, така и за бизнеса.

Комбинацията от нарастващо търсене на енергия и все по-амбициозни цели за намаляване на емисиите насърчават инвестициите във възобновяеми източници. Същевременно фирмите, които демонстрират ангажимент за намаляване на въглеродния си отпечатък и преход към устойчиво развитие печелят все повече внимание, както от страна на своите клиенти и потребители, така и от потенциални инвеститори.

Проучване на „BloombergNEF“ посочва, че през 2020 година обемът на PPA договори в региона на Европа, Близкия Изток и Африка (ЕМЕА) е почти 3 пъти по-голям спрямо 2019 година. Испания е дадена за пример като страна с множество соларни и вятърни ВЕИ проекти, които са довели до едни от най-ниските цени в Европа. Само в страната компаниите са сключили РРА договори за 4.2GW „зелена енергия“ през 2020 г. спрямо 300MW година по-рано. Търсенето на РРА е голямо, като някои големи корпорации дори купуват такива договори в други страни, за да намалят общите си вредни емисии другаде.

В България вече също има възможност за сключването на такива дългосрочни договори за покупка на електроенергия. Те се предлагат от ТОКИ, който предлага структурирани услуги по посредничество и администрация на PPA в нашата страна. Чрез тях българските компании имат възможност да си осигурят дългосрочни доставки на „зелена енергия“ на приемливи цени и да са готови за предстоящия прехода към ВЕИ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments