Какво да правим при съмнения за коронавирус?

0
416
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Какво да правим при съмнения за коронавирус? Този въпрос вълнува много българи, особено тези, които се завръщат от рискови държави като Италия и Китай. Ако при тях се появят симптоми като температура, кашлица, хрема, болки в гърлото, те трябва незабавно да се обърнат към лекар.

Но е важно да знаят, че в никакъв случай не трябва да ходят на място при своето джипи. Ако го направят и се окаже, че са болни, те излагат на риск много други хора, които са срещнали по пътя или чакат пред кабинета на личния лекар.

Затова те трябва да му позвънят. А ако не успеят да се свържат с него, защото е късно, могат да се обадят на телефон 112.

Според ситуацията и симптомите ще бъде изпратен екип, който да транспортира пациента до инфекциозното отделение на съответната областна болница.
Специалистите подчертават колко е важно комуникацията с личния лекар да бъде само по телефона. Това ще предпази много други хора от възможността да бъдат заразени.

Същото важи и за ходенето до аптеката. Там болният ще срещне други хора, които ще бъдат в контакт с него и те няма как след това да бъдат установени и изолирани. Това създава предпоставки за широко разпространение на болестта, предаде „24 часа“.

За медицинските екипи от спешните центрове ще бъдат осигурени достатъчен брой лични предпазни средства от държавния резерв.

Още на границата тези, които влизат у нас, попълват анкетни карти. В тях те записват личните си данни. Тази информация след това се предава на Регионалните здравни инспекции, а те я свеждат на личните лекари. По този начин джипитата знаят кои техни пациенти са се завърнали от рискови държави.

Изискването да се звъни само по телефона на личните лекари или на 112 важи и за тези, които са били в контакт с хората, за които има съмнения, че са заразени от коронавирус.

Тъй като в момента има и грип, тези, които не са пътували в чужбина или не са били в контакт с хора, за които съмнения за коронавирус, могат да отидат лично при джипито си.

Важните предпазни мерки срещу разпространението на заболяването включват: редовно миене на ръцете, особено след кихане или кашляне, след използване на тоалетна, когато се грижите за болен, преди по време на и след приготвяне на храна, след досег с домашни животни.

Освен това е препоръчително редовно да използвате дезинфектант за ръцете си или да ги миете обилно с вода и сапун, да почиствате бравите у вас с разтвор на спиртна основа, да избягвате контакт с хора, които кашлят, имат хрема или температура. Лекарите съветват още да не пипате устата си, очите си и носа си, защото това са основните входни места за всеки един вирус.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments