Какви са новите схеми на киберизмамниците при COVID-19?

0
86
Хакер
Снимка: Pixabay

Специалисти в областта на хакерските атаки отчитат бум от измами и предупреждават, че новата подвеждаща дума е „ваксина”. Председателят на Българската асоциация по киберсигурност Мирослав Стефанов коментира пред „NOVA“:

Най-разпространената атаката, от която се печелят много пари, е свързана с криптовирус, който криптира информация – лична или фирмена, а след това се предявяват претенции – платете толкова, за да не започнем да публикуваме информацията Ви.”

Експертът уточни, че хакерските атаки се извършват софтуерно и са насочени към фирмите. Изключително внимателни трябва да са собствениците на по-големите компании, когато им се предлагат флашки, защото в тях е закодиран определен код. С този код може да се разбият пароли или да се вземат определени важни данни. Стефанов беше категоричен, че това не се случва на случаен принцип и те са внимателно таргетирани.

Специалистът каза още, че първите атаки са били свързани с ваксините срещу COVID-19 и са били насочени към изследователските центрове. Той даде пример с индийски производител, който през октомври заради кибератаки е спрял цялото си производство в няколко страни. При подаването на документите на „Pfizer“ към Еврокомисията, тогава също са били ударени. Там са били изтеглени данните за кандидатстване на документите. Целият процес е обвързан от производство, транспорт и т.н.

В киберпространството са се появили и бланки за попълването и за получаване на ваксината. Това става с кликване върху съответния имейл, който са получили. Стефанов уточни, че американските граждани са най-податливи при тази хакерска атака. Те са склонни по лесния начин да се сдобият с ваксината – само с натискане на копчето на компютъра. По този начин им се криптира тяхната информация и те ще трябва да си платят. Последните месеци има атака на всеки 14 секунди, а за догодина се очаква на всяка 11 секунда да има атака.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments