Как инфлацията засегна гражданите на Аржентина?

0
16
Инфлация
Инфлация. Снимка: Pixabay

Хоакин Родригес изкарва прехраната си, като събира и рециклира боклук от улиците и контейнерите за боклук в предградията на аржентинската столица Буенос Айрес, пише „Агенция Ройтерс“. Но той има проблем: при инфлация над 60% хората изхвърлят по-малко неща.

24-годишният младеж е един от армията събирачи на отпадъци, известни на местно ниво като „cartoneros“, които търсят картонени, стъклени и пластмасови отпадъци, които носят или влачат на колички до центровете за рециклиране из града, които им плащат малки суми връщане. Родригес и половин дузина други „cartoneros“, с които „Ройтерс“ разговаря, обрисуваха една и съща картина на по-малко изхвърлян боклук през последните месеци, намалявайки доходите им и отразявайки колко бързо нарастващите цени карат купувачите да затягат коланите.

„Всеки ден събираме по-малко“, заяви Родригес, който забелязва тенденцията в своето предградие „Ломас де Замора“ от май, за което той обвинява инфлацията в страната, една от най-високите в света с 64% годишно.

„Хората нямат друг избор, освен да вършат същата работа като нас: има все повече картонери и по-малко отпадъци.“

Въпреки че няма актуализирани официални данни за обемите на боклука, анализаторите, проследяващи данните за продажбите на дребно, са начертали спада в потреблението, което е спаднало с 4,5% по обем през юни спрямо година по-рано, според местната консултантска фирма Focus Market.

Цените са се повишили с 5,3% само през юни, показват официални данни. Понякога те скачат рязко за една нощ, тъй като търговците на дребно се стремят да наваксат – или да изпреварят – инфлацията, изчислена от проучване на централната банка, че ще достигне 76% тази година.

„Потреблението на хората намалява, защото нещата станаха много скъпи“, смята Марсела Сид, 58-годишна, собственик на два магазина за дрехи в Сан Фернандо, северно от Буенос Айрес.

„И това води до спад в продажбите за нас.“

Тя добави, че инфлацията също е изкривила разходите за суровини за нейната компания, което прави подмяната на запасите по-трудна, което е още една пречка за правенето на бизнес. Жената сподели още:

„Когато отидем да заменим (стока), намираме различни цени. Преди купувах със 100 000 песо от моите доставчици, а днес ми трябват 170 000 или 180 000.“

„Няма продажби“

Аржентина, която преминава през икономически кризи и висока инфлация в продължение на десетилетия, се бори да стабилизира ситуацията, като спираловидните цени накърняват растежа, доверието в песото и натежават върху вече слабите валутни резерви.

Министърът на икономиката на южноамериканската страна подаде оставка по-рано този месец, разкривайки дълбоки разриви в правителството на лявоцентристкия президент Алберто Фернандес, което затегна валутния контрол и повиши лихвените проценти в опит да укроти инфлацията.

40-годишната Паола Годой, лидер на кооперацията за рециклиране „Jovenes en Progreso“, каза пред „Reuters“, че сега компаниите използват и продават по-малко материали – лоша новина за „cartoneros.

„Бизнесите, които изнасяха картон два пъти на ден, сутрин и следобед, изнасят само веднъж на ден, защото няма продажби“, коментира тя сред огромни бали пластмаса, картон и найлон, които нейната група събира.

Cartoneros продават картон, например, на 37 песо за килограм, около 29 американски цента по официалния обменен курс.

„Заплатата вече не ми стига“

В домовете на средната и работническата класа аржентинците са принудени да променят моделите на потребление, докато цените растат. Някои преминават от по-скъпи марки към по-евтини, отказват се от лукс или пътуват по-далеч, за да получат отстъпки.

53-годишният шофьор на автобуса Хуан Силва сподели, че е започнал да пътува, за да купи хранителни стоки на едро от централния пазар на града, известен с по-ниските си цени. Той изтъкна следното:

„С въпроса за икономиката, каквато е държавата, трябва да положим усилия да купуваме на едро и да спестяваме цял месец. В семейството сме много, наистина заплатата ми вече не стига.“

По улиците имаше признаци на нарастващ гняв с протести срещу правителството и споразумение за дълг от 44 милиарда долара с Международния валутен фонд (МВФ), което включва цели за намаляване на дълбокия фискален дефицит и намаляване на инфлацията.

Шила Вилкер, директор на консултантската компания Trespuntozero, каза, че почти 90% от аржентинците наскоро са направили съкращения на разходите, особено за излети и развлечения, храна и облекло. Мнозина бяха намалили яденето на говеждо месо, местна основна храна.

Ромина Пелуфо, 43-годишна картонера, която е лидер на кооперацията за рециклиране на Плаза Либертад, сподели, че въздействието се вижда ясно по улиците.

„От май до сега рециклируемите материали започнаха да намаляват много. Преди събирахме по две торби всеки ден, например кутии за мляко, кутии за яйца, олио. Днес може би успяваме да съберем половин торба“, каза тя.

„Сега просто няма толкова много по улиците.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments