Как да спрете паническата атака: 3 начина за справяне с внезапното безпокойство

0
6753
Паник атаки
Снимка: Pixabay

Паник атаките са внезапният изблик на силна тревожност или страх. Според Американската асоциация за тревожност и депресия (ADAA) има около 13 вида симптоми по време на паническа атака, включително болка в гърдите, виене на свят, задух и страх от смъртта.

ADAA казва, че ако изпитвате четири или повече от тези симптоми, това се счита за паническа атака, въпреки че могат да се появят и панически атаки с ограничена симптоматика. Симптомите се появяват внезапно, но обикновено отзвучават в рамките на 10 минути. Пристъпите на паника често се появяват внезапно “на бял свят” и много хора са шокирани от това.

Паник атаките са донякъде често срещани: около 28,3% от американците получават поне една такава през живота си. Повечето хора могат да получат само една и след това да няма повтаряемост, казва Дейвид А. Мерил, доктор по медицина, психиатър от здравния център на Провидънс “Сейнт Джон”. Други хора обаче могат да развият паническо разстройство.

Паническото разстройство се диагностицира, когато хората живеят в страх от паническа атака и дори променят поведението си с надеждата да избегнат друга атака. Но е възможно всеки да управлява паник атаките с дихателни техники, терапия и лекарства. Ето как:

Как да се справим с паническа атака

Паник атаката е свръхактивиране на симпатичната нервна система на тялото, което задейства ответна борба или реакция от страна на психиката, казва Мерил. По време на паническа атака ще искате да успокоите симпатиковата си нервна система и да активирате парасимпатиковата нервна система, която насърчава релаксацията.

Например, поемането на дълбоки, бавни вдишвания може да стимулира вагусовия нерв, което след това ще активира парасимпатиковата нервна система, казва Мерил. Това ще помогне за забавяне на дишането и намаляване на сърдечната честота по време на паник атака. Представянето на всеки отделен мускул от главата до пръстите на краката, напрежението в тях, последвани от релаксацията, също може да ви помогне да забавите сърцето и дишането си.

Стабилното, дълбоко дишане е един от най-добрите инструменти за преминаване през паническа атака. Освен това е важно да преборимте негативните мисли, свързани с паническа атака.

Например може да се почувствате като че ли ще умрете, но можете да си напомняте, че сте преживели паник атаки и преди. Не забравяйте, че паник атаките са неприятни, но не са физически вредни – и повечето ще преминат в рамките на пет до 10 минути.

“Изолираните панически атаки не са опасни”, казва Мерил. Опасността идва, когато хората променят поведението си с надеждата да избегнат поредната паническа атака. Това може да доведе до агорафобия – страх от ситуации, които могат да причинят паника и социална изолация.

Хората, които чувстват, че опитът им в преживяването на панически атаки се отразява непрекъснато на живота им, трябва да потърсят медицинска помощ, започвайки с преглед при своя личен лекар, казва Мерил.

Лекарства
Снимка: Pixabay

Терапията и лекарствата могат да помогнат за овладяване на паник атаките

Когнитивно-поведенческата терапия (CBT) и когнитивната терапия, базирана на съзнанието, могат да бъдат ефективни лечения за паник атаки и паническо разстройство. При когнитивно-поведенческата терапия пациентите бавно се въвеждат в логическо преживяване за тяхната тревожност. С помощта на терапевт те се научават как по-добре да контролират отговора си, за да овладеят тревожността си.

Проучване от 2018 г. установи, че дори ограничената терапия от този тип под формата на два дни интензивни сесии, дава резултати, които могат да продължат една година. Мерил казва, че чрез тази когнитивна терапия хората могат да възвърнат контрола си върху мисловните процеси и да се научат как да се намесят, когато усетят идването на нова паник атака.

Медикаментите също могат да помогнат за контролиране и управление на тревожността, която задейства паник атаките. Например бензодиазепините, като “Ксанакс”, са най-често предписваното лекарство за панически атаки.

Изследванията показват, че бензодиазепините са ефективна краткосрочна медикаментозна терапия за лечение на паническо разстройство. Те действат като успокояват нервната система на тялото, която е прекалено чувствителна по време на паническа атака. Въпреки това при приемането на бензодиазепини има висок риск от зависимост, така че те не трябва да се използват дългосрочно, казва Мерил.

SSRIs (селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин), като Zoloft или Paxil, са друг клас лекарства, използвани за лечение на депресия и тревожност. Тъй като паническото разстройство е тревожно разстройство, SSRIs са ефективни за хора с паническо разстройство, особено в комбинация с когнитивно-поведенческа терапия, водена от специалист.

Паническото разстройство се повлиява силно от лечение

Лечението на паническото разстройство може да бъде много ефективно, казва Мерил, но оставеното нелекувано паническо разстройство може да доведе до състояния като агорафобия или страх да не ходите на определени места, особено на публични такива.

Хората, които са преживели паническа атака, трябва да се свържат със своя лекар специалист, за да разработят план за лечение, който е специално създаден за тях. Най-вече пациентите трябва да помнят, че не са сами, казва Мерил.

“В наши дни има много тревожност в обществото”, казва терапевтът. “Пациентите трябва да потърсят помощ и да се чувстват удобно да споделят това, през което преминават. Колкото повече споделят, толкова повече ресурси ще намерят за получаване на помощ”, подчертава той.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments