Как да предпазим личните си данни в интернет?

0
87
Хакер
Снимка: Pixabay

Избягвайте пиратските софтуери, обновявайте редовно операционната система на мобилните си устройства и не пропускайте да смените фабричните пароли на новите си придобивки, за да предпазите себе си в интернет пространството, съветват експертите.

Трудно е да се опазят личните данни във времената на масова цифровизация, а предизвикателство срещат дори хора, които имат добри познания в света на компютърните технологии. Прекалено голяма е „скоростта, с която тази инфраструктура и тези услуги се развиват“ и е почти невъзможно „да се следват всичките потенциални проблеми“. Това заяви пред „БНР“ Росен Генчев, IT експерт и предприемач.

Светът се развива доста динамично и това води до затруднения от всякакъв характер. Реално погледнато, човек вече има истинска и дигитална идентичност и нейното открадване е много лесно. 

Повод за притеснения имат не само гражданите, проблемът засяга до голяма степен и бизнеса. Такива са случаите за хакната уебстраница на фирми, за подменени линкове и услуги, както и редица други препятствия, които модерният икономически социум среща.

Един от начините за проникване във вътрешни мрежи е при закупуване на устройство, което вече е свързано към интернет. Пропускайки да променим фабричната парола, можем да си доведем редица главоболия. Фабричните пароли са по-малко надеждни, защото някой по веригата ги знае и отнема само няколко секунди на хакерите да си осигурят достъп до вътрешната ни мрежи и всички наши пароли.

Това е много голям проблем, някои хора дори имат опасение, че камерите към техните телевизори могат да се включват, без те да разбират, твърди специалистът.

Един от основните варианти да се предпазим е като избягваме да слагаме пиратски софтуер на устройствата си – било то телефони или компютри. Ако е направен прецизно, той би могъл да ви атакува и дори да не се досетите какво се случва. Един от индикаторите е, че вие не правите нищо, а компютърът започва да работи на 100%.

Вторият принцип е винаги да обновяваме мобилния си до последната излязла версия. Телефоните със стара операционна система са лесно податливи на уязвимости, някои от които остават неоправени, тъй като производителите са спрели грижите по редовните ъпдейти.

Относно приложенията, специалистите са сигурни, че ако те се свалят от официалните магазини, е много трудно да заразят устройството.

По отношение на парламентарните избори, които минаха преди няколко дни, Генчев каза:

„Винаги съм бил радетел на цифровите технологии, но не бих бил съвсем спокоен, ако изборите бяха изцяло електронни. Виждате, че при добрите стари бюлетини – може да има манипулации, но не можеш да ги направиш накуп, което затруднява измамите. В момента, ако пробиете един имейл сървър, получавате накуп много голямо количество информация“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments