Израел обяви, че ще отвори нови маршрути за помощ към Газа

0
30
Раздаване на храна
Раздаване на храна. Снимка: "World Central Kitchen", Facebook

Властите в Израел обявиха, че са одобрили отварянето на два хуманитарни маршрута към Газа, което ще позволи на повече помощ да достигне до територията. Портата „Ерез“ в северната част на Газа ще бъде временно отново отворена за първи път от началото на войната, а пристанището „Ашдод“ също ще заработи за хуманитарни доставки. Повече помощ от Йордания ще бъде разрешена да влезе през пропускателния пункт „Керем Шалом“, предава „BBC“.

Новината идва часове, след като президентът Джо Байдън разговаря с премиера на Израел за първи път след смъртта на седем хуманитарни работници. Според прочитане на телефонен разговор между държавния глава на САЩ и Бенямин Нетаняху – първият е предупредил, че Израел трябва да предприеме стъпки за предотвратяване на щети, свързани с цивилните и хуманитарни страдания, ако иска да запази подкрепата на САЩ.

Разбираемо е, че повторното отваряне на коридорите е било изрично поискано от Байдън в телефонния разговор. Той по същество е дал ултиматум на израелското правителство – да предприеме конкретни стъпки за предотвратяване на цивилните щети и да гарантира безопасността на хуманитарните работници или политиката на САЩ по отношение на Газа ще се промени. Това е значителна промяна в политиката на САЩ – първият път, когато Вашингтон се опита да привлече американска помощ, за да повлияе на воденето на войната в Газа.

Седем души, работещи за благотворителната организация за хранителна помощ „World Central Kitchen“ /WCK/, бяха убити при израелски удар в Газа в понеделник. Конвоят на WCK, в който пътуваха, беше ударен от израелски въздушен удар, докато пътуваше на юг по крайбрежния маршрут за помощ, определен от Израел, точно след като бяха разтоварили повече от 100 тона храна от шлеп в склад в Дейр ал-Балах. Превозните средства са били на разстояние около 2,5 километра и трите са били ударени по време на атаката.

Съветът за национална сигурност на САЩ заяви, че приветства стъпките, обявени от Израел, които според него „сега трябва да бъдат напълно и бързо приложени“. Политиката на САЩ, добавя се, ще се определя от стъпките, предприети от Израел, за да защити „невинните цивилни и безопасността на хуманитарните работници“.

Вчера държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че ще има промяна в политиката на САЩ, ако не види промени от Израел. Ходът за отваряне на северния граничен пункт на Израел с Газа в Ерез е особено важен, след като израелският външен министър Ели Коен каза пред израелските медии през ноември, че няма да има „повече контакт между Израел и Газа“.

В друго развитие бившият президент на САЩ Доналд Тръмп каза, че Израел трябва да приключи с войната си в Газа, за да постигне мир и да „спре да убива хора“. Тръмп – верен съюзник на Израел – направи коментарите си в интервю за радиото. Той каза, че Израел „абсолютно губи PR войната“ и трябва да спре да излъчва видеозаписи от своите въздушни удари в Газа. Но добави, че Израел трябва да довърши това, което е започнал. Тръмп, който се очаква да бъде кандидат на Републиканската партия на президентските избори през ноември, по-рано критикува Джо Байдън, че не подкрепя достатъчно Израел.

Нетаняху е изправен пред нарастващ международен и вътрешен гняв от поведението на Израел в Газа.

Дълга колона от камиони, пълни с помощ, се движи от египетската страна на границата с Рафа от месеци, тъй като те могат да влязат в Газа само след сложна и бюрократична поредица от израелски проверки. Липсата на адекватни хуманитарни доставки принуди Йордания, САЩ и Обединеното кралство да изхвърлят помощ от въздуха – най-малко ефективният начин за доставка на хуманитарни доставки. Това обаче се оказа опасно – палестинци бяха смазани, докато парашутите с продуктите не се отвориха, а други нуждаещи се удавиха, докато се опитват да доплуват до падналите в морето палети.

Скорошен доклад, подкрепен от ООН, предлага доказателства, че хуманитарната катастрофа в Газа се превръща в предизвикан от човека глад. А най-високопоставеният служител по правата на човека на ООН, Фолкер Тюрк, наскоро коментира пред „BBC“, че има „правдоподобен“ случай, че Израел използва глада като оръжие за войната в Газа.

Повече от 196 хуманитарни работници са били убити в Газа от октомври, според финансираната от САЩ база данни за сигурност на хуманитарните работници, която регистрира големи случаи на насилие срещу хуманитарния персонал. Не всички са убити при изпълнение на служебния си дълг. Голяма част от Ивицата Газа е опустошена по време на израелските военни операции, които започнаха, след като водени от „Хамас“ въоръжени мъже нападнаха Южен Израел на 7 октомври, убивайки около 1200 души и взимайки 253 заложници.

Повече от 33 000 души са били убити в Газа оттогава, съобщи управляваното от „Хамас“ здравно министерство на територията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments