Изолацията на Русия по отношение на Украйна нараства с ареста на американски репортер. НАТО се разширява

0
111
Война в Украйна
Война в Украйна. Снимка: Pixabay

Русия обвини американски журналист в шпионаж, докато Финландия се доближаваше до членство в НАТО, задълбочавайки напрежението между Москва и Запада, тъй като войната в Украйна достигна 400-ия си ден в петък, предава „Агенция Ройтерс“.

Украинският президент Володимир Зеленски говори във видеообръщението си в четвъртък вечерта за „огромния път“, който страната му е извървяла за 400 дни след нахлуването на Русия на 24 февруари 2022 г. Той заяви:

„Украйна ще победи на фронта… няма да оставим нито следа от Русия на нашата земя и няма да оставим ненаказан нито един враг. Готвим новини за това.“

Зеленски не даде подробности, но украинските военни са планирали контранастъпление. Вчера „Wall Street Journal“ отхвърли обвиненията в шпионаж срещу своя репортер Евън Гершкович и поиска незабавното му освобождаване. Кремъл каза, че той е бил „заловен на местопрестъплението“, но не представи документални или видеодоказателства. Белият дом осъди действията на Русия и призова гражданите на САЩ, които живеят или пътуват в Русия, да напуснат незабавно. На брифинг новини прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви:

„Тези обвинения в шпионаж са абсурдни. Насочването на американски граждани от руското правителство е неприемливо.“

Руската служба за сигурност на ФСБ съобщи, че е арестувала 31-годишния Гершкович, който е работил в Русия като журналист от шест години, в уралския индустриален град Екатеринбург, „заподозрян в шпионаж в интерес на американското правителство“.

Той беше доведен в Москва, където съдът на закрито заседание му нареди задържане под стража до 29 май. Според руското законодателство шпионажът може да се наказва с до 20 години затвор.

Западни политически анализатори спекулираха, че Москва може да се опита да обмени Гершкович при размяна на затворници с Вашингтон или да го използва като дипломатически лост по някакъв друг начин.

„Повече НАТО, не по-малко“

Отделно, турският парламент одобри в четвъртък законопроект, позволяващ на Финландия да се присъедини към НАТО. Турският парламент беше последният сред 30-те членове на Западния отбранителен алианс, който ратифицира членството на Финландия, след като законодателният орган на Унгария одобри подобен законопроект в понеделник.

Швеция също поиска членство в НАТО като отговор на руската инвазия в Украйна. Едно от основните оправдания на Русия за нахлуването беше да попречи на западния военен съюз да се разшири. Алиансът и неговите членове са предоставили на Киев военна и икономическа помощ. Пред Fox News генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг коментира:

„Скоро и Финландия, и Швеция ще бъдат членове, което означава, че президентът Путин получава точно обратното на това, което искаше. Той искаше по-малко НАТО. Той получава повече НАТО.“

Украйна издаде, че руските сили са продължили с атаката си на изток, по-специално към Бахмут и близките градове, както и към град Авдиевка, на около 60 км (37 мили) югозападно от Бахмут. Припомняме, че градът е мястото на най-кръвопролитната пехотна битка в Европа след Втората световна война, като руските сили се стремят към първата си победа от средата на 2022 г. Във Фейсбук в четвъртък вечерта украинската армия написа:

„Нашата отбрана държи града и отблъсква множество вражески атаки.“

Украинският военен анализатор и журналист Андрий Цаплиенко, интервюиран за украинското радио NV, смята, че руските сили се опитват да повторят в Авдиевка това, което се случи в Бахмут. Цаплиенко разказа:

„Градът е под постоянен ежедневен обстрел. Те разбират, че не могат просто да го превземат и вместо това започват да унищожават Авдиевка, доколкото е възможно.“

„Ройтерс“ не може независимо да потвърди докладите от бойното поле, уточни медията. Украинските военни заявиха ден по-рано, че руските бойци имат известен успех в Бахмут. Евген Дикий, украински военен анализатор, интервюиран за украинското радио NV, заяви, че руските сили контролират повече от половината град. Той подчерта:

„Мога да ви кажа, че Бахмут се държи здраво. Но в града се водят тежки боеве и той се приближава до центъра на града.“

„Ако се съобщава, че руските сили са постигнали известен напредък, това вероятно е, защото са прекосили река Бахмутка. Те идват вълна след вълна и говорим за няколкостотин метра“, добави Дикий.

Преди месец украинската армия изглеждаше вероятно да напусне Бахмут, но оттогава реши да остане и да се бие за него, надявайки се да изтощи и изтощи руската атакуваща сила.

Инвазията на Русия унищожи украински градове и накара милиони цивилни да избягат. Смята се, че десетки хиляди украински цивилни и войници от двете страни са загинали.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments