Изложба на номинираните художници: Награда за съвременно изкуство БАЗА 2023

0
99
Изложба
Изложба. Снимка: СГХГ

Наградата за млад художник е основана за първи път през 1990 г. в Чехия от създателката на Фондацията за гражданско общество /САЩ/ Уенди Люерс по инициатива на Вацлав Хавел, съобщиха от Софийска градска художествена галерия /СГХГ/.

Днес тя съществува в 12 държави от Централна и Източна Европа, обединени в Международна мрежа за награди за млади художници YVAA /www.yvaawards.org/. Наградата се състои от двумесечен творчески престой в Residency Unlimited, Ню Йорк, както и от самостоятелна изложба в галерията на ИСИ-София. Спонсор на наградения е Trust for Mutual Understanding, Ню Йорк.

В България Наградата БАЗА е основана през 2008 г. по инициатива на Мария Василева и се организира от Института за съвременно изкуство – София и Фондация „Едмонд Демирджиян“. От 2021 г. Фондация „Лъчезар Цоцорков“ подкрепя номинираните автори с финансиране на проектите им. В конкурса участват художници до 35 години. Жури с двугодишен мандат номинира между четири и осем участници. Изложбата на избраните автори се провежда в СГХГ. Победителят се обявява по време на откриването.

Изложба
Изложба. Снимка: СГХГ

Носители на наградата БАЗА досега са: Рада Букова /2008/, Самуил Стоянов /2009/, Антон Терзиев /2010/, Викенти Комитски /2011/, Леда Екимова /2012/, Кирил Кузманов /2013/, Зоран Георгиев /2014/, Александра Чаушова /2015/, Димитър Шопов /2016/, Мартина Вачева /2017/, Мартин Пенев /2018/, Вълко Чобанов /2019/, Мария Налбантова /2020/, Марта Джурина /2021/, Красимира Буцева /2022/.

Членовете на журито на БАЗА за 2023 г. са: Айлийн Дженг Линч, Васил Владимиров, Димитър Божков, Мариела Гемишева, Мария Налбантова и Мартина Йорданова.

Алина Папазова е родена в София през 1993 г., където живее в момента. Работи в областта на керамиката и илюстрацията, като експериментира и с много други форми на визуално изкуство. Има бакалавърска степен по „Графика и илюстрация“ в Нов български университет, София, както и магистърска степен по „Керамика и порцелан“, отново в НБУ, където от 2020 г. е хоноруван преподавател и докторант в специалност „Керамика“. Алина Папазова включва в изкуството си елементи, символично повлияни от различни култури, понякога трансформирани по хумористичен начин. Поставяйки се в контекста на техния свят, който е диаметрално противоположен на съвременния живот, тя изследва процеса на интегрирането им в собствената си култура.

Вероника Десова е родена през 1994 г. във Варна. По настоящем живее и работи в Глазгоу, Великобритания. През 2018 г. получава стипендия за пътуване във Флоренция от Кралската шотландска академия. Това формира нейната художествена практика и я насочва към изследване областите на живописта, фотографията, скулптурата и архитектурата.
Творбите ѝ често се фокусират върху свойствената връзка между пространствата, които обитаваме и телата ни, и начините, по които архитектурата и човешките фигури могат да се слеят чрез средствата на фотографията и живописта. Същевременно Вероника Десова анализира метафоричните паралели, които могат да бъдат направени между морфологията на двете. Фотографията ѝ често се фокусира върху ефимерните и ефирни аспекти на човешката фигура в движение, природата и светлината, чрез използването на бавна и двойна експозиция, замъгляване и ред други методи за дисторция на изображението. Нейната живописна практика изобразява процеса на натрупване на патина под формата на картини и текстилни инсталации чрез абстрактен, но силно хаптичен метод на представяне, който има за цел да интерпретира текстурата на повърхността на кожата /или на фасада/ и взаимодействието ѝ с околната среда и времето.

Виктор Петров е роден през 1991 г. Израснал е в Плевен, България. В момента живее и работи в Берлин. Учил е в Университета за изкуство и дизайн в Хале, Германия, както и в Университета по изкуствата в Берлин, където през 2021 г. завършва обучението си при проф. Моника Бонвичини. Неговата дипломна работа е отличена с наградата UdK Art Prize, наградата Ursula Hanke-Förster, както и със стипендията Karl Hofer. В работата си изследва връзката между социалното, архитектурното и политическото тяло. Неговите инсталации и скулптури разкриват динамиките на власт, вписани в обекти, структури и междуличностни отношения. Творческият процес на Виктор Петров се основава на научно проучване и се характеризира с фин хумор и отдаденост на материала. Начална точка на дългосрочните му проекти са различните видове структурно насилие и техните банализирани форми на проява в ежедневието.

Ивелина Иванова е родена през 1995 г. Тя е мултидисциплинарен артист, базиран в София. От 2014 до 2017 г. учи и живее в Лондон, където работи в областта на експерименталната анимация и създава няколко късометражни филма, признати от редица международни фестивали. След завръщането си в София пренасочва творческата си дейност към визуализациите в реално време, видео мапинга и интерактивните инсталации. От 2018 г. е част от екипа на „Форматик“ – лаборатория за дигитални изкуства и поглъщащи среди. През 2022 г. завършва магистратура по „Дигитални изкуства“ в Националната Художествена Академия, София.

Калина Мавродиева е родена 1988 г. в град Троян. В момента живее и работи в София. През 2014 г. завършва магистърска степен по живопис в Национална художествена академия, София. През 2012 г. специализира живопис в Академията за изящни изкуства Брера в Милано, Италия. От 2011 г. насам представя работата си в самостоятелни и съвместни изложби, и участва в кураторски проекти. През 2015 г. Калина Терзиева е носител на Награда на колекционерите в конкурса ESSL ART AWARD CEE 2015, като участва в изложбата Diversity of Voices в Музей за съвременно изкуство ESSL, Австрия. През същата година по покана на кураторите Евгения Кикодзе и Антонио Джеуза участва в международната изложба Softnorm в галерия Artplay, Москва. Следват изложбите: Внимание: прясна боя!, куратори: Мария Василева, Даниела Радева и Владия Михайлова, СГХГ, 2015; Арт старт, куратори: Весела Ножарова, Даниела Радева и Стефка Цанева, галерия Credo Bonum, София, 2018; Образ и подобие, Национална художествена галерия, София и Музей за съвременно изкуство „Зураб Церетели“, Тбилиси, 2019 г. и други.През 2022г. година Калина Мавродиева представя изложбите След себе си с куратор Галина Декова в галерия “Васка Емануилова” /СГХГ и Крачки в паметта в галерия Капана/ГХГ Пловдив. В началото на тази година е творчески резидент в Сите Ентернасионал дез Ар в Париж.

Мартиан Табаков е роден през 1992 г. в София, където живее и твори. Занимава се с изобразително изкуство и работи в сферите на скулптурата, звуковия обект, рисунката и инсталацията. Завършва специалност Скулптура в Националната художествена академия, София. Част е от творческото пространство БЕЛКА – Студио за звук и форма, където често представя работите си под формата на отворени врати или колективни изложби. Имал е самостоятелни изложби и е участвал в множество колективни изложби в България, Турция, Сърбия, Франция, Словакия, Австрия, Чехия. Взима участие в театрални проекти и е активен член на пост-пънк групата КАКЕ? По настоящем работи с Plus 359 Gallery, София.

Никола Грозданов е роден през 1988 г. Живее и работи в София. Учи Изящни изкуства в университета Глиндор, Уелс, а през 2014 г. завършва магистратура в катедра Стенопис към Национална Художествена Академия, София. От 2017 до 2021 г. година живее и работи на остров Мурано, Венеция като технолог-леяр и консултант в студио за стъкло, занимаващо се тясно с производството на артистични скулптури от стъкло и създаването на връзка между традиционните венециански технологии и съвременното изкуство.
Никола Грозданов използва техники като витраж, лято стъкло, фюзинг и ситопечат. Неговите произведения са социално и политически насочени, и използват основните свойства на стъклото, неговата прозрачност и чупливост.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments