Излекувани от новия коронавирус станаха донори на плазма във ВМА

0
243
ВМА
Снимка: ВМА

Световният ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител беше отбелязан от Военномедицинска академия (ВМА). Тазгодишната кампания беше под надслов „Бъди един от нас! Дари кръв – спаси живот“ и премина под знака на COVID-19. Участие в акцията взеха и пациенти на лечебното заведение, които са преболедували новия коронавирус. Те дариха реконвалесцентна плазма, която ще бъде използвана при лечението на други пациенти. Ръководителят на Центъра по трансфузионна хематология проф. Румен Попов коментира:

„До момента 10 души са станали донори на плазма, като една част от нея е използвана, а другата се съхранява като депо и когато е необходимо, ще бъде подадена за клинично приложение от колегите – инфекционисти.“

Всички тези дарители са пациенти на ВМА и здравословното им състояние се познава добре от специалистите по инфекциозни болести, поясни експертът.

„Ние правим и допълнителни изследвания, за да бъде безопасна процедурата както за донорите, така и за специалистите, които работят с тях. Процедурата е напълно безопасна, като на този етап във ВМА използваме два метода – при първия изолираме плазма от единица цяла кръв, а при втория – по-модерен, който видяхме и на място в италианска болница – чрез т.нар. апаратна плазмафереза.“

Най-малко 14 дни трябва да минат след отрицателния PCR-тест, за да може един пациент след това да стане донор на плазма. Началникът на Катедрата по инфекциозни болести полк. доц. Георги Попов коментира от своя страна, че досега методът е приложен при 9 техни пациенти и е имал значителен успех.

„Трябва да отбележа, че той не е универсален и не може да се прилага при всички болни. Около 70% от пациентите ни са подходящи – основно тези, при които имаме клинични и параклинични белези, че заболяването ще протече като тежка клинична форма. Резултатите идват много бързо след преливането на плазмата, още в същия, най-късно на следващия ден болните съобщават, че се чувстват по-свежи и по-добре.“

В момента във ВМА се лекуват 14 пациенти с COVID-19, а двойно повече се намират на домашно лечение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments