Изборите в САЩ: В победна реч Джо Байдън се закле да “обедини” страната

0
191
Президент на САЩ Джо Байдън
Президент на САЩ Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

В първата си реч като новоизбран президент Джо Байдън каза, че е време да излекува САЩ, обещавайки “не да разделя, а да обедини” страната, съобщава “BBC”На събитие в Делауеър, обръщайки се към онези, които не са гласували за него, той каза:

“Нека си дадем шанс един на друг.”

Байдън победи действащия президент Доналд Тръмп след преброяване на гласовете на скали след изборите във вторник. Тръмп все още не е признал загубата и не е говорил публично, откакто беше обявено поражението му, докато играеше голф.

Резултатът на Тръмп го превръща в първия едномандатен президент от 90-те години. Неговата кампания е завела поредица от съдебни дела в различни щати, но избирателните служители казват, че няма доказателства, че гласуването е било фалшифицирано срещу него, както той твърди.

Спонтанни тържества избухнаха в големите градове, след като медиите обявиха победата на Байдън в събота. Разочарованите поддръжници на Тръмп демонстрираха в някои градове, но нямаше съобщения за инциденти. Байдън каза:

“Трябва да спрем да третираме противниците си като врагове.”

Обръщайки се към приветстващите го поддръжници на паркинг в родния му град Уилмингтън, той заяви:

“Обещавам се да бъда президент, който се стреми да не разделя, а да обедини; който не вижда червени щати и сини щати, вижда само САЩ .”

Байдън, който до момента е спечелил повече от 74 милиона гласа, най-много за кандидат за президент на САЩ – приветства „разнообразната“ подкрепа, която събра по време на кампанията, и по-специално благодари на афро-американските избиратели.

Но той се свърза и директно с поддръжниците на Тръмп. Без да споменава своя съперник на изборите, той им каза:

“Време е да премахнем суровата реторика, да намалим температурата, да се видим отново, да се изслушаме отново. И за да постигнем напредък, трябва да спрем да се отнасяме към противниците си като врагове.”

Новоизбраният президент, който се качи на сцената с маска за лице, обяви, че ще сформира комитета си за отговор на коронавируса, за да се увери, че е готов да изпълнява решения от деня на встъпването си в длъжност през януари, защото “само така можем да се върнем към живота”.

Отговорът на администрацията на Тръмп относно пандемията беше в центъра на президентската кампания и предизвика тежки критики от страна на Байдън, който заяви, че планът му ще бъде „изграден върху основата на науката“. САЩ съобщават за повече от 237 000 смъртни случая, повече от всички останали страни.

Харис: “Вие избрахте надежда и единство”

Байдън беше представен от неговия партньор Камала Харис, която е на път да стане първата жена вицепрезидент в историята на страната. Тя ще бъде и първият чернокож и първи азиатско-американски вицепрезидент, когато встъпи в длъжност, след година, в която се наблюдават национални протести по въпроса за расовата несправедливост.

Харис отдаде почит на покойната си майка, индийски имигрант в САЩ, както и на останалите поколения чернокожи, азиатски, бели, латиноамерикански и местни жени, които “проправиха пътя за този момент тази вечер”Тя добави:

“Макар че може да съм първата жена в този офис, няма да бъда и последната.”

Размишлявайки върху предизборната кампания, тя каза на поддръжниците си:

“Когато самата демокрация се отрази във вота на тези избори, когато лъсна истинската душа на Америка на карта и с наблюдение на целия свят, вие донесохте нов ден за Америка.”

Тя добави:

“Вие избрахте надежда и единство, благоприличие, наука и да, наистина – избрахте Джо Байдън за следващия президент на САЩ. И пътят напред няма да е лесен, но Америка е готова, а ние с Джо също.”

Тръмп „не планира да отстъпи“

Би Би Си прогнозира победата на Джо Байдън в събота, след като успехите на ключовите бойни полета в Пенсилвания и Невада го изстреляха нагоре и той надвиши прага от 270 избирателни колегии, необходими за установяване на Белия дом.

Тази прогноза се основава на неофициалните резултати от щати, които вече са приключили преброяването на гласовете си, и очакваните резултати от щати като Уисконсин, където броенето продължава. Тръмп не говори публично от обявяването на цифрите, но той повтори предишни твърдения за измама на гласоподаватели в туит, който скоро социалната мрежа Туитър отбеляза като „оспорвано“ твърдение. Кампанията на Тръмп посочи, че техният кандидат не планира да отстъпи.

След като се очакваше Байдън да спечели, Тръмп остана предизвикателен, казвайки, че Байдън се “представя лъжливо като победител” и настоява, че изборите “далеч не са приключили”. Президентът взе повече от 70 милиона гласа, което е вторият най-висок резултат в историята. Отговорът на висшите републиканци е заглушен. Председателят на Републиканската партия Рона Макданиел написа в туитър, че „медиите не решават кой ще спечели изборите, а избирателите“Но сенаторът Мит Ромни, критик на Тръмп, поздрави Байдън и Харис. Той каза, че със съпругата му „познават и двамата като хора с добра воля и възхитителен характер“.

Какво се случва сега?

Доналд Тръмп обеща да оспори резултатите от изборите на няколко фронта. Ново преброяване ще се проведе в Джорджия, където маржовете са ограничени, а Тръмп иска същото в Уисконсин. Той също така обеща да предприеме съдебни действия пред Върховния съд, като твърди, че се е случила измама с гласуване, но няма доказателства за товас.

Ако резултатът от изборите бъде оспорен, това ще изисква юридически екипи да оспорят това в държавните съдилища. Тогава държавните съдии ще трябва да поддържат оспорването и да наредят преброяване, а съдиите от Върховния съд могат да бъдат помолени да отменят решение.

В събота кампанията на Тръмп заведе дело срещу бюлетини, подадени в изборния ден в Аризона, за които твърди, че са били неправилно отхвърлени. Държавният секретар на Аризона обаче заяви в изявление, че случаят е тип „хващане за сламки“.

Междувременно гласовете в някои щати продължават да се отчитат и резултатите никога не са официални до окончателното удостоверяване, което се случва във всеки щат през седмиците след изборите. Това трябва да бъде направено преди 538 избрани длъжностни лица (избиратели) от Изборния колеж – който официално решава кой ще спечели изборите – да се срещнат в своите столици на щатите, за да гласуват на 14 декември.

Гласовете на избирателите обикновено отразяват популярния вот във всяка държава. В някои щати обаче това не е официално изискване. Новият президент официално полага клетва на 20 януари след преходен период, за да им даде време да назначават министри в кабинета и да правят планове.

Предаването на властта се извършва на церемония, известна като встъпване в длъжност, което се провежда на стъпалата на сградата на Капитолия във Вашингтон. След церемонията новият президент се отправя към Белия дом, за да започне своя четиригодишен мандат.

Как изборът е щастлив за Байдън за трети път

Джо Байдън, който ще навърши 78 години, когато встъпи в длъжност, което го прави най-старият президент за първи мандат в американската история, се кандидатира за Белия дом два пъти преди това.

През 1988 г. той се оттегли от състезанието, след като призна, че плагиатства речта на тогавашния лидер на британската лейбъристка партия Нийл Кинок. През 2008 г. той отново се опита да получи номинацията на демократите, преди да отпадне и да се присъедини към билета на Барак Обама.

Неговите осем години като вицепрезидент му позволиха да претендира за голяма част от наследството на Обама, включително приемането на Закона за достъпни грижи. Шест мандата е сенатор от Делауеър, като е избран за първи път през 1972 г.

В началото на кариерата си той застава на страната на южните сегрегационисти, като се противопоставя на съдебно разпоредено училище, за да интегрира расово държавни училища. Той също така е яростен защитник на законопроекта за борба с престъпността от 1994 г., за който мнозина вляво сега казват, че насърчава продължителни присъди и масово затваряне.

Повечето американци знаят, че животът на Джо Байдън е белязан от лична трагедия – преживявания, на които той често се позовава. През 1972 г. той губи първата си съпруга Нейлия и бебето си – дъщеря му Наоми, в автомобилна катастрофа. Известно е, че полага клетвата за първия си мандат в Сената от болничната стая на малките си синове Бо и Хънтър, които и двамата оцеляват след инцидента. През 2015 г. Бо умира от рак на мозъка на 46-годишна възраст, а Джо Байдън споделя, че това е изиграло роля в решението му да не се кандидатира за президент през 2016 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments