Избори в Киргизстан: Премиерът Боронов подава оставка, резултатите от изборите са анулирани

0
147
Флаг на Киргизстан
Снимка от Pixabay

Премиерът на Киргизстан подаде оставка след мащабните протести, породени от резултатите от изборите, които доведоха страната до политически хаос. Кубатбек Боронов вече е заместен от Садир Джапаров, който е бил освободен от затвора предния ден по настояване на протестиращите, пише „BBC“.

Няколко дни преди това да се случи опозиционните групи по-рано щурмуваха сградата на парламента, протестирайки срещу изборите, които според тях са били фалшифицирани. Изправен пред нарастващия натиск, избирателният регулаторен орган на страната анулира резултатите от парламентарните избори в неделя. От резултатите от изборите стана ясно, че партиите, които с в съюз с президента на страната Сооронбай Жеенбеков, са спечелили  най-голям дял от гласовете, на фона на обвиненията в масово купуване на гласове. Президентът Жеенбеков все още е на власт, но намекна, че е готов да отстъпи. По-рано той заяви пред „BBC“, че е готов да „прехвърли отговорността на силните лидери„, но отказа да каже кого има предвид.

През последните дни в страната е истински хаос, като протестиращи щурмуват правителствени сгради и настояват за освобождаването от затвора на високопоставени политически фигури, включително Джапаров, който излежа 11-годишна присъда за отвличане на областен управител по време на протест на опозицията преди седем години. Освободен е и бившият президент Алмазбек Атамбаев, който  също излежаваше 11-годишна присъда за корупция. Само четири политически партии от 16 успяха да преминат прага от проценти, необходим за влизане в парламента, стана ясно от изборите в неделя. Три от тях са в близки отношения с президента Жеенбеков. Президентът беше посочил, че е готов да анулира резултатите от вота, още преди официалното съобщение на Централната избирателна комисия да бъде обявено. По-късно от органа заявиха, че резултатите от изборите ще бъдат анулирани, предвид политическата ситуация в страната.

Какво каза президентът?

Основната цел на протестиращите не беше да анулират резултатите от изборите, а да ме отстранят от власт.“, каза по-рано президентът Жеенбеков пред „BBC “в ексклузивно телефонно интервю, в което той не обяви мястото, на което се намира. Той призова всички партии да се върнат на „законното поле“ и да работят заедно, за да избегнат политическите сътресения, които се случиха в миналото. В по-рано публикувано видеообръщение президентът обвини „определени политически сили„, че са използвали резултатите от изборите като причина за „нарушаване на обществения ред“. „Те не се подчиняват на правоприлагащите органи, бият медицински работници и повреждат сгради.“, каза той. Експертите твърдят, че Жеенбеков, който беше избран през 2017 г., е загубил всякакво влияние в страната, но  засега не е ясно кой би го заместил. Преди време опозиционните лидери създадоха Координационен съвет, но има информация, че те имат разногласия, спорейки за това кой трябва да получи определени влиятелни позиции във властта.

Как се насилието се разрасна?

Около 5000 души се събраха на площада „Ала-Тоо“ в столицата Бишкек в понеделник, за да демонстрират недоволството си от резултатите от изборите. Протестът премина сравнително спокойно до вечерта, когато по-малка група от присъстващите се отцепи и се опита да нахлуе в сградата на парламента. Полицията се принуди да използва водни оръдия, зашеметяващи гранати и сълзотворен газ, за ​​да разпръсне тълпите от площада и околните улици. По-късно демонстрантите обаче се върнаха обратно на централния площад, преди да нахлуят в сградата на парламента, известна като Белия дом. Видеокадри, споделени в социалните мрежи, показват как протестиращите от опозицията получават достъп до сградата,  като някои от тях се катерят по оградата, а други отварят рязко вратите. По-късно от сградата дори се изви дим. Министерството на здравеопазването съобщи, че са били ранени близо 700 души, като девет от тях са в реанимация, а 19-годишен мъж е починал. Кабинетът на президента е останал под контрола на протестиращите вчера, разкрива доклад на „AFP“, като според съобщенията тълпи недоволни граждани са обикаляли улиците, нанасяйки щети на търговските обекти в града.

Какво знаем за изборите?

От общо 16 партии, които се борят за 120-те места във Върховния съвет, само четири от тях са успели да преминат бариерата от 7%. Двете партии, получили по една четвърт от гласовете са „Биримдик“ и „Мекеним Киргизстан“, като е всеизвестно, че и двете имат тесни връзки с президента Жеенбеков. Нито една от създадените опозиционни партии не успя да си осигури място в парламента и в понеделник всички 12 опозиционни групи заявиха единодушно, че няма да признаят резултатите от гласуването за валидни.  Те обвиниха партиите, близки до президента, в купуване на гласове и сплашване на гласоподаватели, като по официална информация се смята, че твърденията са  „достоверни“ и има причина за „сериозно безпокойство„. Запознати твърдят, че са виждали през първите часове на гласуването граждани, носещи маски, които пускат попълнени предварително бюлетини. Имаше и твърдения, че гласоподаватели са били подкупвани и закарани с автобуси до места, където биха могли да гласуват отново.

Киргизстан – пет любопитни факта:

  • Киргизстан е втората най-малка от общо петте централноазиатски държави и граничи с Казахстан, Узбекистан, Таджикистан и Китай.
  • Страната беше известна като Киргизката съветска социалистическа република, докато беше част от Съветския съюз.
  • Придобива сегашното си име официално – Киргизка република, след обявяване на независимост през 1991 г.
  • Вълни от недоволство доведоха до свалянето на президента Аскар Акаев от властта през 2005 г., а през 2010 г. същото се случи и с президента Курманбек Бакиев.
  • Киргизстан има репутация на страна, в която се провеждат сравнително свободни и честни избори в сравнение със съседите й.
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments