Италия започва да се бори с ограниченията, наложени заради COVID-19

0
177
Италия
Снимка: Pixabay

С идването на по-топлото време италианците започват да се опъват срещу строгото блокиране, което беше наложено поради коронавируса, който едва сега показва признаци на свиване след пет седмици на масова изолация, информира “AP News”.

Италия беше първата западна държава, засегната от вируса, като там бяха регистрирани най-много смъртни случаи от всеки народ, засегнат до онзи момент: близо 19 000. Има възможност тя да даде и пример как да се премахнат строгите ограничения, които бяха определени като най-рестриктивните в мирно време чрез нарушаване на личната свобода и затваряне на цялата несъществена индустрия.

В момента училищата са затворени и децата нямат право да играят в паркове. Разходките навън са ограничени на разстояние от 200 метра (в ярдове) и всяка екскурзия, която не е силно необходима да се случи в момента, ще води до огромни глоби.

Официалната линия на действие е търпение към мерки, които вече показаха успех в забавянето на разпространението на вируса, докато не се затвърди спадът и намаляването на броя на новите случаи. Все пак служителите започнаха да се борят с въпроса как да управляват социалното дистанциране при масовото движение, как да отворят обикновената търговия и да възобновят производството, без да рискуват да попаднат в още един пик.

Така наречената “фаза 2” се описва като предпазливо възобновяване, тъй като обществото продължава да живее успоредно с вируса, докато все още няма ваксина, която впрочем се очаква да е налице след 12 до 18 месеца.

“Очевидно не искаме да се заблуждаваме, че всичко ще се промени”, каза премиерът Джузепе Конте пред италианците тази седмица.

В петък Конте удължи националното блокиране до 3 май. Това включва цялата несъществена индустрия, след което допълни: “Надявам се да започнем отново с повишено внимание и постепенно – но да рестартираме”.

Техническа комисия, която съветва правителството, работи за разширяване на тестовете за COVID-19 – болестта, която се причинява от вируса, за да получи по-добра представа колко широко е се е разпространил в Италия, преди мерките да бъдат облекчени. В момента тече подготовка за стартиране на мобилно приложение, което ще позволи на хората да разберат дали са били в близост до някой, който е дал положителна проба – нещо, което се очаква да отнеме поне месец.

“С това може да се позволи на хората да имат повече свобода на движение”, казва Валтер Ричарди, експерт по обществено здраве и член на борда на Световната здравна организация, съветващ италианското правителство.

Технологията за приложението вече съществува, но властите работят върху техническите подробности как да го внедрят. Експертите в Италия координират своите европейски партньори, така че проследяването да може да се прилага отвъд границите, които фактически бяха затворени заради развитието на вируса. Целта е да се създаде обща технология, която би могла да помогне за възстановяване на свободата на движение между държавите от Европейския съюз.

Използването на приложението ще бъде доброволно за всеки, който иска да знае дали е влязъл в контакт със заразен човек, тъй като няма да има друг начин за идентификация. Всякакви контакти ще бъдат тествани и ако са с положителна проба, според инициативата на СЗО ще следва проследяване, тестване и лечение.

Защитниците на инициативата смятат, че анонимността ще бъде защитена и личните данни на хората няма да бъдат изложени на риск. Те оприличиха апликацията с други широко използвани приложения като Google Maps или TripAdvisor, които помагат на потребителите да идентифицират конкретни данни.

Най-тежко засегнатите региони в северна Италия също обмислят предложения за сертификати за имунитет въз основа на кръвни тестове за антитела, които обаче все още не са надеждни. Водещите вирусолози в страната предупреждават, че подобни доклади са много далеч.

“Кръвният тест ни показва само дали човекът е бил в контакт с вируса, ​​а не дали субектът действително е имунизиран”, заяви Андреа Крисанти, експерт от Падуитския университет, който помага за координиране на данните относно коронавируса в североизточната част в регион Венето. Показателен е неговият акцент, че тестовете също не дават яснота дали антителата са активни, какво е тяхното количество или колко дълго могат да продължат да съществуват в организма.

“На социално ниво кръвния тест ще ни позволи да разберем до каква степен вирусът се е разпространил в различни сектори от населението и географските райони, където след това бихме могли да проверим дали вирусът е активен”, подчертава Крисанти. “Ние сме много далеч от паспортите за имунитета.”

Някои региони вече изискват да се носят маски за лице, макар и не непременно такива с хирургическа степен на сигурност, тъй като вече не достигат. Ломбардия, която породи основната тежест на епидемията, направи маските задължителни за всеки, който излиза от дома си, срещна недостиг на маски и обяви, че могат да се използват и шалове. Управата на регион Венето е осигурила основни маски на повечето домакинства, като изисква те да се използват в супермаркети и в обществения транспорт.

Кметът на Милано, първият голям европейски метрополис, който се затвори заради вируса, казва на гражданите, че всяко отваряне може да бъде “спрете и вървете” и обсъжда стратегии с други европейски кметове.

Джузепе Сала заяви, че чиновниците в Милано изучават как да гарантират социално дистанциране, когато все повече хора започват да излизат на обществени места – от градския транспорт до кината. Сала обмисля първо младите служители на града да се върнат на работа, тъй като те се оказват по-малко податливи на вируса. Работата от дистанция ще продължи да се насърчава, докогато е възможно.

“Докато нямаме ваксина, това ще бъде аномална ситуация”, заяви Сала.

Здравните служители предупреждават, че фазата на облекчаване може да се окаже най-опасна.

“Особеност на пандемиите е тяхното движение на вълни и обикновено втората вълна е по-опасна от първата, тъй като гардът бива спуснат. Мислите, че можем да се върнем към нормалното си състояние, а идва по-тежък удар”, каза Ричиарди от Италианското представителство за връзка със СЗО. “Трябва да бъдем внимателни и да не даваме напразно нови жертви, каквито дадохме до момента”, смята той.

Добрата новина е, че любимите италиански летни празници не изглежда да бъдат отменени.

“Ще бъде лято, през което ще трябва да поддържаме социална дистанция, да избягваме събирания и да ограничаваме движенията. Няма да има много варианти за пътуване със самолет или влак, където е трудно да се поддържа сигурно разстояние”, обясни Ричиарди.

“Отсега трябва да обмисляме по-разумни планове за почивката си.”

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments