Инж. Стойчев: От 30 години детската болница е горещ картоф и сага, а сега има реален шанс да приключи

0
77
Болница
Снимка: Pixabay

От 30 години детската болница е сага и горещ картоф, а сега има реалният шанс проектът да бъде реализиран. Това коментира ръководителят му инж. Петър Стойчев по време на представянето на двата идейни варианта на изцяло новата конструкция на бъдещото лечебно заведение в зала аула „Проф. д-р Александър Чирков“ на УМБАЛ „Света Екатерина“, предаде „Фокус“. Той подчерта, че като родител има личен интерес подобна болница да съществува и смята, че в нея всички медици трябва имат нужните условия за работа.

Инж. Стойчев разкри, че имат 2 разработени проекта за сградa за детска болница, които да се впишат в контура 20 метра. По думите му и при двете опции се ползват основата на старата сграда, а нагоре тя ще бъде премахната и реконструирана.

„Ние предлагаме вариантите, а ответните страни трябва да ги припознаят и да кажат“, изтъкна инж. Стойчев и сподели наблюденията си, че процесите се забавят и заради това с екипа си са решили да презентират труда си, защото в обществото оставало мнението, че консорциумът „Детско здраве“ не работи.

„Искаме с архитектурни похвати детската болница да внушава на децата, че няма страшно. (…) Още с влизането ни посрещат едни конструктивни елементи, които носят сградата, но те са с формата на човечета. Човечета, които носят и са загрижени за много други човечета. Отдолу са носещите колони, които носят символиката на грижата за всички останали, които са на раменете им. Всичко това го правим с идеята за отнемане на стрес. Още докато пристъпват към болницата, дори на подсъзнателно ниво, да премахнем страха от децата. С архитектурни похвати искаме да внушим: „Няма страшно“.“, обясни арх. Димитър Дачев и допълни:

„След влизането ни очаква едно просторно входно пространство, което е отворено през няколко нива. На второто ниво има развита детска площадка, на която има люлки и катерушки. Още с влизането децата виждат не една отблъскваща медицинска сграда, а живот. Виждат и другите деца, които са там, които са също като тях болни, но са като тях. Това е просто едно заведение, което ги посреща приятелски.“

„По южните фасади между дългите блокове с отделения и с клиники на всеки етаж има развито общодостъпно пространство с богато озеленяване. Зеленината от долния етаж, се вижда от горния. Човек като погледне от най-високата тераса, може стъпаловидно да види всички дворове надолу. Водещо като принцип в целия проект е грижата за детето. Много се изговори. Много притеснения чухме, всичко взехме под внимание, всичко е анализирано, всички стаи са оборудвани и са достатъчно големи.“

Вторият вариант беше представен от арх. Иво Мечанов, който направи уточнението, че има много други междинни варианти: „Вторият вариант е инспириран от един по-модерен подход, където се набляга на едно модерно вписване в съществуващата среда с по-нестандартни форми. Моето лично мнение е, че това е една изключително модерна сграда. Това са едни спокойни форми. Основната идея е децата като видят тази сграда, да не се стресират.“

Според инж. Николай Дончев от Консорциум ДЗЗД „Детско здраве“, ако им се даде възможност да изградят болницата, хората ще могат да водят децата си в модерна и съвременна сграда.

Същевременно Мая Пенчева коментира, че нямат отговор от Министерство на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ и не знаят какво възнамерява да прави то по отношение на детската болница. По думите й министър Виолета Комитова е казала, че ще даде виза за изцяло нова сграда.

„Ние с тях на практика нямаме работа. Във функционирането на процеса, ние като обединение, предаваме на нашия възложител, той предава на нея. Тук се губи връзката, защото разбирате, че процесът е тежък, документацията е тежка. Законът за устройство на територията е сложен, а от едната на другата власт, не мислехме, че толкова много време ще им отнеме“, допълни още Пенчева и уточни, че срещата й с министър Комитова е била прекрасна и продуктивна.

„Не очаквахме от министъра да влезе толкова бързо в нещата. Видяхме в нейно лице възможност. Със сигурност имаше желание да намерим вариант. След това бяхме изключително изненадани от решението, което даде на пресконференцията в сряда. Предполагам, че под някакъв натиск. Ние обсъждахме редица варианти на тази среща, не сме стигали до консенсус. Обяснихме каква е структурата, каква е преписката, която е водена. Не се очаква от министъра да знае всички преписки, които води. Нейните експерти трябваше да вземат решения. Не се случи това, което се говореше на срещата. Ние разчитаме, че тя все още не е успяла да вникне в казуса, за да вземе това решение, което е компромисно“, подчерта още Пенчева.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments