Икономист коментира пред Искра.бг коледните добавки за пенсионерите и заплатите

0
627
Пари, банкноти, левове
Пари. Снимка: Искра.бг, Архив

Политиката на правителството е пенсиите да се увеличават трайно, а не да се дават еднократни добавки и пенсиите да се държат ниски. Заради това финансовият министър Асен Василев обяви, че коледни добавки за пенсионерите тази година засега няма да има.

Румен Гълъбинов
Румен Гълъбинов. Снимка: Румен Гълъбинов, Фейсбук

По темата за доходи, заплати и пенсии разговаряхме с икономиста Румен Гълъбинов. Той каза пред Искра.бг:

„Последният път също имаше дискусия за Великденските добавки на пенсионерите. В крайна сметка те получиха такива, повечето от тях. Мисля, че и сега ще се намери начин да се даде определена сума за българските пенсионери, за да се почувстват по-добре по празниците.“

„В различните държави от ЕС е практика да се дават коледните добавки на пенсионерите. Има държави, в които регулярно се актуализират пенсиите, но освен това се дават и целеви такива бонуси на пенсионерите, свързани с празниците. В Гърция се дават на пенсионерите определена сума за Великден и Коледа. В България също имаше такава практика досега“, обясни Гълъбинов.

Икономистът коментира и индекса на потребителските цени в България в малката потребителска кошница на хранителните продукти. По думите му страната ни е изравнили нивото с нашите съседни държави Румъния и Гърция, като цени, т.е. „тук сега по-скоро стои въпросът да ги догоним с доходите“. Той подчерта:

„Даже в някой търговски вериги в Западна Европа група от хранителни стоки са на същите цени като у нас. Начинът на ценообразуване, който става у нас при храните, доведе дотам, че през последните 3 години, рязко „догонихме“ ценовото ниво на малката потребителска кошница в другите държави в ЕС. Вече не сме страната с най-евтините цени на хранителните стоки. От тази гледна точка не се очаква отново такова рязко повишение на цените, по-скоро тук трябва да има компенсационен механизъм за наваксване с повече пари за българските граждани.“

Според икономиста България има да достига по доходи останалите държави-членки на ЕС. Той даде като пример Хърватия, където в началото на другата година там ще се увеличи минималната заплата на 840 евро от 700, което е 20%.

„По подобен начин стоят и нещата с други държави-членки на еврозоната. Съседна Гърция също е с по-висока минимална работна заплата от България и заради това има какво да се работи в тази насока“, посочи икономистът.

Въпросът е: Как ще стане това? Гълъбинов отвори, че по-високи доходи могат да се постигнат, ако се увеличат инвестициите в икономиката. По думите му правителството е планирало публични инвестиции за 2024 година от близо 10 млрд. лева, но все още „не е ясно дали ще може да се изпълнят“. Той обясни:

„За тази година се изпълняват почти на половина от това, което беше планирано. Дали имаме възможност за големи нови проекти – инфраструктурни и национални, които да привлекат заедно публичните и частните инвестиции. Трябва да имаме и публично частно партньорство, чрез което да влизат повече средства в икономиката, доходи, работни места, осигуровки, данъци, така че да се усети оживление.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments