Храмов комплекс на гръцки остров разкрива безброй дарове от древни поклонници

0
52
Археолози
Снимка: Pixabay

Археолози, които разкопават изоставено светилище на хълм на остров Китнос в Егейско море, са открили безброй керамични дарове, оставени от древни поклонници през вековете, съобщи гръцкото Министерство на културата по-рано днес.

В изявление на ведомството се казва, че находките от дейностите на археолозите през тази година включват над 2000 непокътнати или почти завършени глинени фигурки, предимно на жени и деца, но също така и на мъже, както и на костенурки, лъвове, прасета и птици. Няколко открити обредни керамични съдове са свързани с ритуали, изразяващи почитта към Деметра, древногръцката богиня на земеделието, и нейната дъщеря Персефона, на която е посветен разкопаният светилищен комплекс.

Крайбрежната местност Вриокастро на остров Китос е била древната столица на острова, обитавана без прекъсване между XII в. пр. н. е. и VII в. от н. е., когато е изоставена по време на период на пиратски набези.

Артефактите произхождат от оскъдните руини на двата малки храма и са открити в сграда, разположена в близост, която може би е служила за храмов склад. Част от находките са открити и в близката яма, в която са били погребвани по-стари дарове, за да се освободи място за нови. Светилището е било използвано в продължение на около хиляда години.

При разкопките, извършени от представители на гръцкия Университет на Тесалия и Министерството на културата, са открити също луксозна керамика, внесена от други части на Гърция, богато украсени лампи и фрагменти от ритуални вази, използвани при поклонението на Деметра и Персефона в Елевзина, древно предградие на Атина.

Засега не е ясно до каква степен обектът на остров Китос е бил свързан с Елевзина – един от най-важните религиозни центрове в древна Гърция, където богините са били почитани чрез тайни ритуали, достъпни само за посветени, на които е било забранено да говорят за видяното. Известно е още, че светилището в Елевзина е притежавало земя на острова.

Китнос, който е част от групата на Цикладските острови, е бил населен за първи път преди около 10 000 години. От 3-то хилядолетие пр.н.е. на острова се започнали да се експлоатират медни залежи, а по римско време той е бил място за политическо изгнание. Предвижда се разкопките да продължат до 2025 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments