Хонконгски закон за сигурността: Защо студентите в чужбина се страхуват от него?

0
184
Протести в Хонгконг
Кадър: YouTube

Законът за националната сигурност, който Китай наложи на Хонконг, вече ограничава свободния изказ на територията, но има далеч по-широко въздействие, пише “BBC”Прилага се за всички представителите на територията, намиращи се навсякъде по света. Хората, които нарушават закона, могат да бъдат преследвани, ако отидат в Хонг Конг.

Това донесе неочаквано главоболие на чуждестранните университети, които се борят да измислят как да защитят своите студенти от изказване и писане на неща, които по-късно могат да бъдат използвани срещу тях. Чуждестранните институции, известни като бастиони на свободата на словото, трябва да се справят с китайската цензура.  Всеки, който критикува Китай и пътува до Хонконг, потенциално е изложен на риск от арест съгласно новия закон.

Но хонконгските студенти, които учат в чужбина, са изправени пред особена заплаха, защото в един момент те ще се върнат на бившата британска територия. Те не могат да избегнат да отидат в Хонг Конг по същия начин, както чужденците. Законът от своя страна ги накара да се притесняват как да действат, докато са в чужбина. Една хонконгска студентка от университета в Лийдс заяви:

“Свикнали сме с това, че правителството на Хонконг вреди на речта ни в Хонконг, но очаквахме повече свобода да говорим във Великобритания.”

И добави:

“Изглежда, че все още ни следят.”

Фактът е, че въпросната студентка не е искала да даде името си, е индикация за това колко несигурна се чувства. Друг студент от Хонконг в Лийдс, който отново пожела да остане анонимен, заяви, че сега ще казва по-малко в клас, за да се опита да избегне неприятностиШон Бреслин, професор по политика и международни изследвания в университета Уорик, заяви, че един от първите му инстинкти в началото на тази учебна година е да разубеди студентите от Хонконг да участват в определени политически чувствителни курсове. Той заяви:

“Не можете да направите това, защото им отказва възможността, която всеки друг студент от всяка друга част на света има право.”

“Това ще попадне в капана не на автоцензура, а на цензурирането на други хора.”

И така, неговият университет, подобно на други във Великобритания и САЩ, бързо разработва кодекси за поведение, за да защити студентите, доколкото е възможно.  Проф. Бреслин беше категоричен:

“Ние не записваме семинари, не можете да свързвате определен набор от думи или мнения с отделни лица и ние сме изпратили много напомняния за етикета.”

В Оксфордския университет, доцент, занимаващ се с китайски изследвания, позволява на своите студенти да представят анонимно работата си, за да ги защитят – позиция, подкрепена от началниците на учебното заведение. В изявление на университета се казва:

“Университетът остава ангажиран с академичната свобода на словото и мисълта и с пълната подкрепа на своите академици в начина, по който решат да преподават.”

Въпросът се обсъжда в много университети. София Танг, професор по право в Нюкасълския университет, наскоро проведе онлайн семинар за екстериториалността на закона за националната сигурност на ХонконгТя каза, че студентите от Хонконг искат да знаят как ще им се отрази той, докато учат в чужбина.

Но това не е лесно да се определи. Един голям проблем за учениците е, че е трудно да се знае какво е позволено и какво е незаконно, тъй като законът е изготвен прекалено широко. Законодателството забранява поведението, което подкопава националната сигурност на Китай, но включва дори действия, провокиращи „омраза“ към китайското правителство.

Включва ли това критика към правителството? Проф Танг заяви:

“Много ключови понятия са много двусмислени, така че не знаем каква реч може да предизвика проблем.”

Мнозина смятат, че неяснотата е умишлена, за да разпространи страх и несигурност.  Желанието на китайското правителство да ограничи мнението на хората за Китай отвъд океана не е ново. Студентите от континентален Китай, които учат в чужбина, вече са изправени пред възможността да бъдат арестувани, когато се върнат у дома за нещата, които са казали в чужбина.

А Китай редовно атакува чужди правителства, компании, мозъчни тръстове, спортни личности – дори момчета. Наскоро страната разкритикува южнокорейската поп група BTS, когато един от членовете ѝ не спомена китайските войници, докато почита загиналите по време на Корейската война.

Китай обикновено се опитва да притисне външни лица, като използва икономическата си сила, за да санкционира онези, които казват неща, които не се харесват на властта. Това означава, че чуждестранните университети с финансов дял в Китай са в уязвима позиция.

Преди пандемията от коронавируса в Обединеното кралство са учили около 120 000 китайски студенти, като много британски университети зависят от доходите, които са донесли те.

Ами ако китайското правителство ги спре да идват в бъдеще? По-рано тази година точно това посъветва китайските студенти, желаещи да заминат за Австралия.  Някои университети имат още по-тесни връзки и затова са потенциално по-изложени на риск от закона. Университетът в Ливърпул отвори кампус в Китай в сътрудничество с университета Xi’an Jiaotong.

Това може да не повлияе на работата им, но дори чуждестранни академици, специализирани в Китай, знаят, че може да има последици, ако китайското правителство не харесва това, което казват. Пекин отказва да даде на някои от тях визи за влизане в страната. Обяснявайки трудностите, свързани с борбата с китайското официалност, проф. Танг от Нюкасъл каза:

“По принцип съм много внимателен. Знам, че има граница, която не можете да преминете.”

Проф. Танг също има тесни връзки с университета Ухан в Китай.

“Не искам да говоря твърде много за политика”, призна тя.

“Ако хората ме попитат дали Китай е нарушил международното право, ще им кажа, че не съм експерт в тази област.”

Така че чуждестранните университети от няколко години са податливи на натиск от Китай. Но както се изрази проф. Бреслин, никога преди това. Законът за националната сигурност на Пекин означава, че хората по целия свят биха могли да бъдат обвинени в Хонконг.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments