Харис и Тръмп на различно мнение за стимулиране икономиката на САЩ

Двамата кандидати за президент използват седмицата преди дебата, за да изострят икономическите си послания

0
24
Евентуалната кандидатура на Камала Харис за президент на САЩ
Евентуална кандидатура на Камала Харис. Снимка: Facebook

Доналд Тръмп залага на това, че американците жадуват за намаляване на данъците с трилиони долари – и че растежът ще бъде толкова фантастичен, че не си струва да се притесняваме за бюджетните дефицити, пише „Асошиейтед прес“. Накратко, той се надява, че повечето икономически анализи на идеите му са дълбоко погрешни.

Вицепрезидентът Камала Харис смята, че големите корпорации и свръхбогатите трябва да плащат повече данъци – и иска да използва тези приходи, за да подпомогне изграждането на 3 милиона жилища и да предложи данъчни облекчения за родителите. Тя се надява да осъществи този тип политики, които президентът Джо Байдън не успя да осигури трайно.

Двамата кандидати за президент използват седмицата преди дебата, за да изострят икономическите си послания за това кой може да направи повече за средната класа. Харис ще обсъди плановете си за политика в сряда в Портсмут, Ню Хемпшир, докато Тръмп ще говори пред Икономическия клуб на Ню Йорк в четвъртък.

В миналото икономиката е била доминиращ въпрос в президентските избори. В проучване на Центъра за обществени въпроси на Асошиейтед прес и NORC от август Тръмп се представи малко по-добре по отношение на икономиката – 45% заявиха, че той би се справил по-добре с нея, а 38% – че Харис би се справила. Този сблъсък е с висок залог, тъй като победителят на изборите през ноември може да пренапише голяма част от федералния данъчен кодекс през следващата година, когато изтича срокът на действие на част от данъчните облекчения на Тръмп от 2017 г.

Преглед на предложенията на кандидатите:

Различни предложения за средната класа

Тръмп и Харис имат различни начини да помогнат на средната класа.

Бившият републикански президент смята, че намаляването на данъците за бизнеса и богатите е от съществено значение за насърчаване на повече инвестиции, като тези, които преди това са го съветвали, казват, че средният растеж ще надхвърли 3 %. Имайте предвид, че общият икономически растеж никога не е достигал 3% годишно, когато Тръмп беше президент. Но между 2018 г. и 2019 г. средният доход на домакинствата е скочил с 5220 долара до 78 250 долара, коригиран спрямо инфлацията, според Бюрото за преброяване на населението. Джоузеф Лаворгна, икономист, работил в Белия дом на Тръмп, коментира:

„Това, което казвам на хората през цялото време: Политиките на Тръмп бяха създадени, за да вдигнат заплатите на средната класа, да се реиндустриализират. Намерението е да се повишат заплатите.“

За разлика от тях Харис иска да надгради обещанието на средната класа за притежание на жилище и да облекчи високите разходи за родителство. Тя също така иска данъчни облекчения за предприемачите. Това е послание, което има за цел да покаже, че Харис може да се справи с проблема с цените, тъй като хората все още се възстановяват от инфлацията, която през 2022 г. скочи до четиригодишен връх.

Купувачите на първо жилище биха могли да получат 25 000 долара помощ за първоначална вноска, която ще бъде съчетана с по-широки политики за насърчаване на строителството на 3 млн. допълнителни жилища за четири години. Новите родители биха могли да получат данъчен кредит в размер на 6000 долара и разширен данъчен кредит за деца. Брайън Нелсън, съветник на Харис, изтъкна:

„Когато работещите американци и американците от средната класа имат възможност да печелят повече, да създадат бизнес, да си купят жилище, да се изкачат по икономическата стълбица, това укрепва нашата икономика и ни помага да растем.“

Без данъци върху бакшишите и социалното осигуряване

Тръмп предложи да не се налагат данъци върху бакшишите, изплащани на работниците, и върху доходите от социално осигуряване. Харис прегърна идеята да не се облагат с данъци бакшишите на работниците.

Както отбеляза Ърни Тедески от бюджетната лаборатория в Йейл, изключването на бакшишите от данъците едва ли ще даде голям икономически тласък, дори ако някои хора се чувстват по-добре. Той отбеляза, че само 2,5 % от работниците получават бакшиши и че много от тях не печелят достатъчно пари, за да дължат данъци върху доходите на федералното правителство.

Тръмп също така би изключил плащанията за социално осигуряване от облагане, което би могло да струва 1,2 трилиона долара за 10 години. Рискът е, че тези данъци помагат за финансирането на социалното осигуряване. Без тези приходи програмата няма да може да изплаща пълния размер на обезщетенията от 2033 г., или две години по-рано от предвиденото в момента, според анализ на Брендън Дюк, старши директор по икономическата политика в Центъра за американски прогрес, либерален мозъчен тръст.

Тарифи

Колкото и да говори за намаляване на данъците, Тръмп би искал да се ангажира и с масирано повишаване на данъците чрез облагане на вноса с по-високи мита, за да се увеличат работните места.

Колко ще бъде тарифата? Никой не знае. Тръмп предложи обща тарифа от 10 %, но на събитие през август в Северна Каролина предложи тя да достигне 20 %. Срещу китайските продукти той би искал да наложи данък от някъде между 60 и 100 %.

Републиканецът настоява, че тарифите му няма да вдигнат инфлацията, но цялата цел на данъка е да оскъпи вноса, така че да се произвежда повече продукция в страната. Кампанията на Харис твърди, че средната класа ще се сблъска с по-висока данъчна тежест, като приложената в широк мащаб тарифа от 20% ще струва на типичното домакинство 4000 долара годишно.

Кампанията на Тръмп не отговори на въпросите за това как ще действат тарифите. Ако целта е да се върнат работните места от чужбина, тарифите вероятно ще бъдат въведени постепенно с течение на времето, за да могат производствените работни места да се върнат в САЩ, но ако целта е да се повишат приходите, тогава те ще бъдат въведени незабавно.

Тръмп не се страхува от дълга

Не е ясно дали Тръмп би могъл да плати за амбициозното си намаляване на данъците. Той иска да удължи срока на действие на изтичащите разпоредби на своя данъчен ремонт от 2017 г. Той лансира идеята за намаляване на корпоративната данъчна ставка от 21% на 15%, в допълнение към липсата на данъци върху бакшишите и доходите от социално осигуряване. Очакваната цена е близо 6 трилиона долара, но тя може да бъде и по-висока. А Бюджетната служба на Конгреса вече оценява дефицита на 22 трилиона долара през следващото десетилетие без удължаване на срока на действие на данъчната реформа.

Изглежда, че растежът няма да покрие цената. Комитетът за отговорен федерален бюджет направи проучване на икономическите анализи и установи, че удължаването на данъчните облекчения на Тръмп няма да има приблизително никакво въздействие върху общия растеж за 10 години поради допълнителния дълг.

„Цялостната програма не изглежда да е чак толкова ориентирана към растежа“, заяви Марк Голдуейн, старши вицепрезидент и старши политически директор на Комитета за отговорен федерален бюджет.

Харис в по-предпазлив по отношението на дефицитите

Според кампанията на Харис всички нейни планове за разходи ще бъдат финансирани. Представители на кампанията ѝ предполагат, че нейните източници на приходи до голяма степен ще отразяват предложението на Байдън за бюджет до 2025 г.

Въпреки това бюджетният модел на Пен Уортън изчислява, че нейните политики ще увеличат разходите с 2,3 трилиона долара. Той прогнозира, че планът ѝ за увеличаване на корпоративната данъчна ставка до 28% ще доведе до 1,1 трилиона долара данъчни приходи. Но групата не включва други предложения, като например облагане на нереализираните печалби от доходи на хора, които имат стойност 100 млн. долара или повече, тъй като няма достатъчно подробности, за да се получи точна цифра. Тя не е включила и други увеличения на приходите.

Бюджетният модел на Пен Уортън показва, че плановете на Харис ще навредят на растежа повече, отколкото тези на Тръмп до 2034 г., въпреки че изключва предложените от него мита от анализа.

Истинската разлика в плана е как ще се промени данъчната тежест от 2026 г. нататък.

Според плановете на Тръмп някой от 0,1% от хората с най-високи доходи след облагането с данъци ще получи средно 376 910 долара по-голям доход. Най-бедните 20% ще получат само 320 долара повече.

Политиката на Харис би намалила средните доходи на горния 0,1% със 167 225 долара. Но най-ниските 20 % получават с 2 355 долара повече доходи и помощи. Кент Сметърс, директор на факултета на бюджетния модел на Пен Уортън, изтъква:

„По-голяма картина: и Харис, и Тръмп водят до това, че пътят на дълга ще се увеличава дори по-бързо от бързия темп при сегашния закон.“

Ивайло Мирчев: “Златния гьол” на ГКПП “Капитан Андреево” продължава да се пълни

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments