Гръцки кораби ще подслонят над 13 000 мигранти от Мория след пожара

0
71
Група мигранти.
Мигранти. Снимка: Пиксабей

Гърция изпраща три кораба в помощ на настаняването на хиляди мигранти на остров Лесбос, след като огън унищожи пренаселения им лагер, съобщава “BBC”За втора нощ семейства спяха по пътищата, полетата и паркингите, след като избягаха от лагера Мория, където около 13 000 души живееха в мизерия.

Пожар обхвана лагера Мория във вторник вечерта, след което друг унищожи останалите палатки в сряда. Около 400 тийнейджъри и деца са прехвърлени в континентална Гърция.

Властите в страната коментират, че фериботът е напът да осигури подслон, заедно с два военноморски кораба. Миграционният министър Нотис Митарачи заяви, че около 2000 души ще бъдат временно приютени на борда на корабитеТой също така обясни, че властите работят за осигуряване на спешно настаняване в близост до опустошения лагер на Мория. Митарачи потвърди, че напрежението в лагера нараства, защото е наложена 15-дневна карантина, след като миналата седмица мигрант е бил с положителен тест за коронавирус.

До сряда 35 души, свързани с лагера, са дали положителни проби за коронавирус и Лесбос има опасения, че повечето от тях трябва спешно да бъдат локализирани.  Каролайн Вилеман, координаторът на Мория за медицинска благотворителност от “Лекари без граници” (MSF), заяви пред Би Би Си, че първоначално са били изолирани, но разбира се в хаоса от последните два дни отново са разпръснати в по-широката общност”.

“Снощи ни беше казано, че осем от 35 случая отново са били локализирани и изолирани.”

Осемгодишно босо конгоанско момиче каза пред агенция Ройтерс, че е гладно и “домът ни изгоря, обувките ми изгоряха, нямаме храна, няма вода”Беше спала край пътя с майка си Наци Малала, която има новородено бебе. Тя сподели:

“Няма храна, няма мляко за бебето”.

Свидетели са казали пред „BBC“, че трима души са загинали в пожара, но гръцкият министър на миграцията заяви, че “няма жертви, няма загуба на живот”. По думите му някои хора се завръщат в “безопасни зони” близо до лагера Мория, който е проектиран само за 3000 души.

Какво се случи в Мория?

Пожари избухнаха на повече от три места за кратко време, съобщи местният началник на пожарната Константинос Теофилопулос пред държавния телевизионен канал ERT. Някои протестиращи мигранти възпрепятстваха пожарникарите, които се опитаха да се справят с пламъците, каза той.

Основният пожар, който първоначално беше раздут от силен вятър, беше потушен до сряда сутринта. На мястото са изпратени около 20 пожарникари, 10 пожарни коли и хеликоптер. Инцидентът е станал само часове след съобщения, че 35 души са дали положителни тестове за COVID-19 в лагера. Властите поставиха съоръжението под карантина миналата седмица, след като бе потвърдено, че сомалийски мигрант е заразен с коронавирус.

Митарачи каза, че пожарите “са започнали с търсещите убежище заради наложената карантина”. Съобщава се, че някои от заразените с вируса са отказали да се изолират със семействата си. Той обаче не потвърди дали пожарите са умишлен акт на палеж и дали целящ унищожаването на лагера.

Но някои мигранти казаха пред BBC Persian, че пожарът е избухнал след сбивания между мигранти и гръцки сили в лагераНяколко от тези представители обвиниха “крайнодесните гърци” за пожара след обявяването на случаите на коронавирус и направиха снимки на кашони, използвани за запалване на пламъците. Тогава много мигранти се опитаха да пренесат вещите си до пристанищния град Митилини, но полицията блокира пътищата. Съобщава се, че други са били нападнати от местните жители, когато са се опитвали да преминат през близкото село.

Каква беше реакцията?

Обявено е извънредно положение и няколко министри са изпратени в Лесбос, за да направят оценка на ситуацията. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че “ситуацията в Мория не може да продължи, тъй като това е едновременно въпрос за общественото здраве и националната сигурност”.

ЕС предложи да помогне. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че основният приоритет е “безопасността на останалите без подслон”Германският външен министър Хайко Маас определи пожара като “хуманитарна катастрофа” и написа в туитър:

“С Европейската комисия и други държави-членки на ЕС, които са готови да помогнат, трябва бързо да изясним как можем да помогнем на Гърция.”

Той каза, че “това включва разпределението на бежанците сред онези в ЕС, които са готови да ги приемат”. В момента Германия е председател на ЕС.

По-късно министър-председателят на германската провинция Северен Рейн-Вестфалия Армин Лашет предложи “да приеме 1000 бежанци”.

Преди това ЕС се опитваше да презаселва мигранти между различни държави-членки, но само малцинствена група е прехвърлена от пренаселените средиземноморски лагери. Предложение за квотна система беше отхвърлено от група държави-членки.

Какъв е лагерът?

Разположен е на североизток от Митилини, столицата на Лесбос. От години е затрупан от огромен брой бежанци. Според InfoMigrants около 70% от хората в лагера са от Афганистан, но там живеят мигранти от над 70 различни страни.

Оттогава е изградено място за прехвърляне – лагерът за бежанци Кара Тепе, но все още няма достатъчно място за настаняване на всички пристигащи. В продължение на години хиляди хора, пристигнали в Лесбос, бяха настанявани в лагера и не можеха да напуснат, докато молбата им за убежище не бъде обработена на континента – бавен бюрократичен процес.

През април Хюман Райтс Уоч заяви, че гръцките власти не са направили достатъчно, за да се справят с “острата пренаселеност” на мястото, предупреждавайки, че не е подготвена за огнище на коронавирус.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments