Големият бариерен риф: Австралия оспорва статута „застрашен“

0
26
Коралов риф
Снимка: Pixabay

Министърът на околната среда на Австралия заяви по-рано днес, че страната ще се противопостави твърдо срещу включването на Големия бариерен риф в списъка на ЮНЕСКО със застрашени обекти на световното наследство, като подчерта, че критиките срещу бездействието на правителството по отношение на климатичните промени не са адекватни.

Вчера служители на културната агенция на ООН и Международния съюз за опазване на природата публикуваха доклад, в който предупреждават, че без „амбициозни, бързи и устойчиви“ действия в областта на климата най-големият коралов риф в света е в опасност. Докладът, в който се препоръчва Големият бариерен риф да бъде прехвърлен в категория „застрашен„, е изготвен след 10-дневна мисия през март до прочутата рифова система край североизточното крайбрежие на Австралия, която е включена в списъка на световното наследство още през 1981 г.

Министърката на околната среда Таня Плиберсек заяви, че докладът е отражение на идеите на предишното консервативно правителство на Австралия, което беше освободено от длъжност след изборите през май след девет години на власт. Тя допълни, че новото лявоцентристко правителство на Лейбъристката партия вече е разгледало няколко от опасенията, посочени в доклада, включително потенциални мерки по отношение на климатичните промени.

Много ясно ще изтъкнем пред ЮНЕСКО, че не е необходимо Големият бариерен риф да бъде отделян по този начин с включването му в списъка на застрашените обекти,“, коментира Плиберсек пред репортери.

В доклада се изтъква още, че федералното правителство на Австралия и властите на Куинсланд трябва да приемат по-амбициозни цели за намаляване на емисиите в съответствие с международните усилия за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалния период.

Малобройната Зелена партия, която настоява, че Австралия трябва да намали емисиите си със 75% до края на десетилетието, призова правителството да направи повече за борбата с климатичните промени, като се позова на данните в доклада. Джоди Румър, морски биолог от университета „Джеймс Кук“ в Таунвил, която работи на рифа от над десетилетие, подкрепи призивите към Австралия да се опита да намали емисиите със 75%.

Позицията на австралийските високопоставени лица, както на федерално, така и на щатско ниво, ще бъде разгледана, преди ЮНЕСКО да направи официално предложение до Комитета за световно наследство. През юли миналата година предишното австралийско правителство събра достатъчно международна подкрепа, за да отложи опита на ЮНЕСКО да понижи статута на рифа до „застрашен“ поради щетите, причинени от изменението на климата.

Големият бариерен риф съставлява около 10% от световните екосистеми на коралови рифове. Мрежата от над 2500 рифа обхваща територия от 348 000 кв. км. През май австралийски правителствени учени съобщиха, че повече от 90 % от изследваните през последната година корали на Големия бариерен риф са избелени, което е четвъртото подобно масово негативно явление от подобен тип за последните седем години. Така нареченото избелване се причинява от глобалното затопляне, но това е първият случай на избелване на рифа, който е свързан с по-ниските температури в Тихия океан, гласи годишният доклад на Морската служба на Големия бариерен риф. Избелването през 2016 г., 2017 г. и 2020 г. е засегнало две трети от коралите. Коралите променят цвета си по този начин в отговор на топлинния стрес, но все пак учените се надяват, че по-голямата част от коралите ще успеят да се възстановят.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments